united kingdom
ukraine

Publikacja wniosku o zmianę zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o zmianę zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2006/C 316/02)

(Dz.U.UE C z dnia 22 grudnia 2006 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu do wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006. Komisja musi otrzymać oświadczenia o sprzeciwie w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji.

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

Wniosek o zmianę zgodnie z art. 9 i art. 17 ust. 2

"MÜNCHENER BIER"

Nr WE DE/PGI/117/0516

CHNP () CHOG (X)

Wnioskowane zmiany

Pozycja(-e) w opisie:

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiana(-y):

Opis:

Wniosek dotyczy sprostowania błędów, które wystąpiły w trakcie uproszczonej procedury rejestracji. W 1997 r. w bardzo krótkim okresie czasu musiała zostać przedłożona specyfikacja. Doprowadziło to do wystąpienia błędów, które zostały wykryte dopiero teraz. W odniesieniu do technologii warzenia piwa zmiany są nieznaczne. Według wiedzy ekspertów zmiany związane ze sprostowaniem nie będą odczuwalne przez przeciętnego konsumenta.

Łącznie wykryto sześć błędów.

W przypadku odmiany "Hefeweizen" sam wnioskodawca popełnił podczas przygotowania specyfikacji wewnętrzny błąd transkrypcji w odniesieniu do barwy.

W przypadku odmian "Export hell, Export dunkel, Bockbier i Oktoberfestbier" błędy dotyczą poziomu goryczki, zaś w przypadku odmiany "Export dunkel" także barwy piwa i zostały przekazane przez członków stowarzyszenia wnioskodawcy. Niniejszy wniosek ma ca celu skorygowanie błędów.

W związku z powyższym wnioskuje się o wprowadzenie do specyfikacji zarejestrowanej nazwy "Münchener Bier" następujących zmian:

a) dla "Export Hell" zmiana zawartości substancji gorzkich (EBU):

z 17,0 - 26,0 jednostek

na 15,0 - 26,0 jednostek

b) dla "Export Dunkel" zmiana zawartości substancji gorzkich (EBU):

z 18,0 - 24,0 jednostek

na 15,0 - 24,0 jednostek

oraz z 42,0 - 55,0 jednostek

zmiana barwy (EBC): na 42,0 < 60,0 jednostek

c) dla "Hefeweizen Hell" zmiana barwy (EBC):

z 11,0 - 16,0 jednostek

na 11,0 - 20,0 jednostek

d) dla "Bockbier" zmiana zawartości substancji gorzkich (EBU):

z 21,0 - 32,5 jednostek

na 18,0 - 32,5 jednostek

e) dla "Oktoberfestbier" zmiana zawartości substancji gorzkich (EBU):

z 18,0 - 28,0 jednostek

na 16,0 - 28,0 jednostek

Dowód pochodzenia:

Zgodnie z art. 2 w powiązaniu z art. 1 rozporządzenia (WE) 383/2004 należy podać wszystkie ważne wymogi dotyczące produkcji i wprowadzenia do obrotu. Wymóg ten obejmuje odtworzenie historii produktu od konsumenta do producenta oraz w razie potrzeby dalsze. Dodatkowo identyfikowalność jest obecnie regulowana prawnie (art. 18 "Monitorowanie" rozporządzenia (WE) 178/2002).

W przedmiotowym przypadku dotyczy to również wody wykorzystywanej do warzenia piwa.

W związku z powyższym wnioskuje się o wprowadzenie do specyfikacji następującego tekstu:

Identyfikacja pochodzenia "Münchener Bier" jako piwa pochodzącego z Monachium jest zapewniona poprzez oznakowanie wydrukowane na etykiecie (oznakowanie partii) i/lub poprzez datę przydatności do spożycia w powiązaniu z dokumentacją prowadzoną w browarach członkowskich. Dokumenty dostawy, księgi warzenia, skomputeryzowane wykazy itd. stanowią uzupełnienie dokumentacji w ramach wewnętrznych indywidualnych systemów wykorzystywanych w browarach.

Na podstawie art. 18 "Monitorowanie" rozporządzenia (WE) 178/2002 obowiązującego od dnia 1 stycznia 2005 r. istniejące odpowiednie systemy wewnętrzne zostały częściowo zmodernizowane. W ten sposób na zapytania konsumentów i/lub władz dotyczące rzeczywistego pochodzenia można udzielić jeszcze szybszej odpowiedzi.

Dzięki zastosowaniu urządzeń pomiarowych (w tym indukcyjnych mierników przepływu), które w niektórych przypadkach zamontowane są bezpośrednio w studniach, oraz specjalnych zbiorników i/lub systemu rurociągów, jak również dzięki obliczeniom wiarygodności, w każdej chwili można wykazać, że specjalna woda z Monachium opisana w pkt 4.5 jest rzeczywiście stosowana do produkcji piwa.

Etykietowanie

Nazwy "Münchener Bier" i "Münchner Bier" różnią się jedynie występowaniem litery "e" po literach "Münch..". Jest to spowodowane osobliwością językową występującą w regionie Monachium/Bawarii, gdzie litera "e" jest w niektórych słowach "połykana", zarówno w piśmie, jak i w mowie. Jednak znaczenie słowa nie ulega zmianie. W szczególności w przedmiotowym przypadku jest to ten sam produkt i "połknięcie" litery "e" nie ma na to żadnego wpływu, również w odniesieniu do pochodzenia. W Bawarii pod słowami "münchnerisch" i "münchenerisch" rozumie się to samo. Zasada ta powinna obowiązywać przynajmniej w całej Europie. W związku powyższym wnioskuje się o wprowadzenie w pkt 4.8 następujących zmian:

Etykieta piwa opiera się na opisie produktu "Münchener Bier" lub "Münchner Bier" w powiązaniu z jednym z gatunków piwa wymienionych w pkt 4.2.

UAKTUALNIONE STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"MÜNCHENER BIER"

Nr WE DE/PGI/117/0516/24.4.2003

CHNP () CHOG (X)

grafika

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.316.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Publikacja wniosku o zmianę zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 22/12/2006
Data ogłoszenia: 22/12/2006