Zaproszenia do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) w ramach programu szczegółowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technologicznego i demonstracji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej" - Priorytetowy obszar tematyczny "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia dla zdrowia" - Identyfikatory zaproszeń: FP6-2005-LIFESCIHEALTH-6 FP6-2005-LIFESCIHEALTH-7.

Zaproszenia do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) w ramach programu szczegółowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technologicznego i demonstracji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej"

Priorytetowy obszar tematyczny "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia dla zdrowia"

Identyfikatory zaproszeń: FP6-2005-LIFESCIHEALTH-6 FP6-2005-LIFESCIHEALTH-7

(2005/C 168/15)

(Dz.U.UE C z dnia 8 lipca 2005 r.)

1. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1513/2002/WE z dnia 27 czerwca 2002 r. dotyczącą szóstego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji, przyczyniającego się do utworzenia Europejskiej Przestrzeni Badawczej i innowacji (2002-2006)(1), Rada przyjęła dnia 30 września 2002 r. szczegółowy program w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji: "Integrowanie i wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej" (2002-2006)(2) (zwany dalej "programem szczegółowym")

Zgodnie z art. 5 ust. 1 programu szczegółowego, Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją") dnia 9 grudnia 2002 r. przyjęła program pracy(3) (zwany dalej "programem pracy") szczegółowo określający cele i priorytety naukowe oraz technologiczne programu szczegółowego, jak również harmonogram jego wdrażania.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. dotyczącego zasad udziału przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów oraz zasad upowszechniania wyników badań celem realizacji szóstego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej (2002-2006)(4) (zwanych dalej "zasadami uczestnictwa"), wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) należy składać zgodnie z warunkami zaproszenia do składania wniosków.

2. Niniejsze zaproszenia do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) (zwane dalej "zaproszeniami") obejmują niniejszą część ogólną oraz warunki szczegółowe, opisane w Załącznikach. Załączniki zawierają w szczególności informacje o terminie składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD), o przybliżonym terminie zakończenia oceny, o szacowanym budżecie, o instrumentach i obszarach objętych działaniami, o kryteriach oceny wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD), o minimalnej liczbie uczestników oraz o wszelkich ograniczeniach.

3. Osoby fizyczne lub prawne spełniające warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz nieobjęte żadnym z przypadków wykluczenia określonych w zasadach uczestnictwa lub w art. 114 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(5) (zwane dalej "wnioskodawcami") mogą składać do Komisji wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD), pod warunkiem spełnienia warunków określonych w zasadach uczestnictwa oraz we właściwym zaproszeniu.

Weryfikacja spełnienia przez wnioskodawców warunków uczestnictwa odbywa się na etapie negocjacji działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD). Jednakże, zanim to nastąpi, wnioskodawcy podpisują deklarację, w której potwierdzają, iż nie kwalifikują się do żadnego z przypadków wymienionych w art. 93 ust. 1 rozporządzenia finansowego. Wnioskodawcy przedkładają również Komisji informacje wymienione w art. 173 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich.(6)

Wspólnota Europejska przyjęła politykę równych szans, w ramach której szczególnie zachęca się kobiety do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) lub do uczestniczenia w składaniu takich wniosków.

4. Komisja udostępnia wnioskodawcom przewodniki dla wnioskodawców odnoszące się do poszczególnych zaproszeń, które zawierają informacje o sposobie przygotowania i złożenia wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD). Komisja udostępnia również Wytyczne oceny wniosków i procedury selekcji.(7) Wymienione wyżej przewodniki i wytyczne, jak również program pracy i wszelkie inne informacje odnoszące się do zaproszeń można uzyskać w Komisji pod następującymi adresami:

European Commission

The FP6 Information Desk

Directorate General RTD

B-1049 Brussels

Adres internetowy: http://fp6.cordis.lu/lifescihealth/calls.cfm

5. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) można składać wyłącznie w formie elektronicznej poprzez internetowy elektroniczny system składania wniosków (EPSS)(8) Jednakże, w szczególnych przypadkach, koordynator może wystąpić z wnioskiem do Komisji o wydanie zezwolenia na złożenie wniosku na papierze z wyprzedzeniem w stosunku do terminu składania wniosków wskazanego w zaproszeniu. Wniosek taki należy złożyć w formie pisemnej na jeden z poniższych adresów:

European Commission

Timothy Hall

Directorate General RTD

CDMA 2/173

B-1049 Brussels

Adresy e-mail:

rtd-genomics-biotec@cec.eu.int lub

rtd-diseases@cec.eu.int

Wnioskowi takiemu musi towarzyszyć odpowiednie uzasadnienie. Wnioskodawcy, którzy chcą złożyć wniosek na papierze, odpowiadają za zapewnienie, by wniosek o wydanie odnośnego zezwolenia oraz związane z nim procedury zostały zakończone w czasie umożliwiającym im złożenie wniosku przed upłynięciem terminu wskazanego w zaproszeniu.

Wszystkie wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) muszą zawierać dwie części: formularze (część A) oraz treść (część B).

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) można przygotowywać zarówno w trybie off-line, jak i on-line, a następnie składać w trybie on-line. Część B wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) należy składać w formacie PDF ("portable document format" zgodnym z programem Adobe w wersji 3 lub wyższej, z osadzonymi czcionkami). Pliki poddane kompresji (w formacie ZIP) nie będą rozpatrywane.

Oprogramowanie EPSS (do wykorzystania zarówno w trybie off-line, jak i on-line) dostępne jest na stronie Cordis pod adresem www.cordis.lu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) złożone w trybie on-line, które są niekompletne, nieczytelne lub zawierają wirusy, nie będą rozpatrywane.

Nie będą rozpatrywane wersje wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD), które złożono na przenośnych elektronicznych nośnikach informacji (np. CD-Rom, dyskietka), za pośrednictwem poczty elektronicznej lub faksu.

Wszelkie wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD), które po uzyskaniu zezwolenia zostały złożone na papierze i które są niekompletne, nie będą rozpatrywane.

Szczegółowe informacje o poszczególnych procedurach składania wniosków znajdują się w załączniku J do Wytycznych oceny wniosków i procedur selekcji.

6. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) muszą dotrzeć do Komisji w terminie podanym we właściwym zaproszeniu (dzień i godzina). Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD), które nadejdą po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD), które nie spełniają warunków związanych z minimalną liczbą uczestników wskazaną we właściwym zaproszeniu, nie będą rozpatrywane.

To samo ma zastosowanie w odniesieniu do wszelkich dodatkowych kryteriów kwalifikujących podanych w programie pracy.

7. W przypadku wielokrotnego złożenia tego samego wniosku dotyczącego działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD), Komisja rozpatruje ostatnią wersję otrzymaną w terminie składania wniosków wskazanym we właściwym zaproszeniu.

8. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) mogą być oceniane w ramach późniejszej oceny, jeżeli możliwość taka jest przewidziana we właściwym zaproszeniu.

9. We wszelkiej korespondencji związanej z zaproszeniem (np. w przypadku prośby o dodatkowe informacje, składania wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD)) wnioskodawcy są proszeni o powoływanie się na właściwy identyfikator zaproszenia.

______

(1) Dz.U. L 232 z 29.8.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 294 z 29.10.2002, str. 1.

(3) Decyzja Komisji C(2002)4789, zmieniona decyzjami C(2003)577, C(2003)955, C(2003)1952, C(2003)3543, C(2003)3555 i C(2003)4609, C(2003)5183, C(2004)433, C(2004)2002, C(2004)2727, C(2004)3324, C(2004)4178, C(2004)5286, C(2005)27, C(2005)961, i C(2005)2076, wszystkie nieopublikowane.

(4) Dz.U. L 355 z 30.12.2002, str. 23.

(5) Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1.

(6) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

(7) C(2003)883 z 27.3.2003, ostatnio zmienione przez C(2004)1855 z 18.5.2004.

(8) EPSS jest narzędziem wspomagającym wnioskodawców w przygotowaniu i złożeniu wniosku w wersji elektronicznej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

FP6-2005-LIFESCIHEALTH-6

Informacje o zaproszeniu (Zaproszenie tematyczne)

1. Program szczegółowy: "Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej"

2. Działanie: Priorytetowy obszar tematyczny "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia dla zdrowia".

3. Tytuł zaproszenia: Konkurs tematyczny w obszarze "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia dla zdrowia".

4. Identyfikator zaproszenia: FP6-2005-LIFESCIHEALTH-6

5. Data publikacji: 8 lipca 2005 r.

6. Termin składania wniosków: 9 listopada 2005 r. o 17:00 (czasu lokalnego obowiązującego w Brukseli).

7. Całkowity szacowany budżet: 381.6 milionów EUR, w następującym podziale:

Instrument(*) miliony EUR
IP lub NOE 252.1 - 282.1
STREP lub CA lub SSA dla szczególnego obszaru 93.5 - 123.5
Strategiczne SSA w ramach priorytetu tematycznego 1 6
(*) IP = Projekt zintegrowany (Integrated project); NOE = Sieć doskonałości

(Network of excellence); STREP = konkretnie ukierunkowany projekt

badawczy (Specific targeted research project); CA = działanie

koordynacyjne (Coordination action); SSA = konkretne działanie

wspierające (Specific support action)

8. Obszary objęte zaproszeniem i instrumenty:

Przyjmowane są wnioski dotyczące następujących obszarów, które opisano przy użyciu kodów działań. Aby zapoznać się z pełnym tytułem i definicją tematu, wnioskodawcy muszą się odnieść do programu pracy (sekcja 1.3 Zawartość Techniczna). Ocena wniosków będzie się opierać na pełnej definicji tematu zgodnie z opisem zawartym w programie pracy. Dla danego tematu wskazany jest instrument, który należy stosować.

i) Zaawansowana genomika i jej zastosowania dla zdrowia

a) Podstawowa wiedza i podstawowe narzędzia służące funkcjonalnej genomice wszystkich organizmów

Nr ref. tematu Instrument
Ekspresja genów i proteomika
LSH-2005-1.1.1-1 IP
Genomika strukturalna
LSH-2005-1.1.2-1 IP
Genomika porównawcza i genetyka populacyjna
LSH-2005-1.1.3-1 IP
LSH-2005-1.1.3-2 IP
LSH-2005-1.1.3-3 IP
Bioinformatyka
multidyscyplinarne podejście genomiki funkcjonalnej do podstawowych procesów biologicznych
LSH-2005-1.1.5-1 IP
LSH-2005-1.1.5-2 IP
Zagadnienia przekrojowe
LSH-2005-1.1.0-1 CA
LSH-2005-1.1.0-2 SSA

b) Zastosowanie wiedzy i technologii na polu genomiki i biotechnologii dla zdrowia

Nr ref. tematu Instrument
Racjonalne i przyspieszone tworzenie nowych, bardziej bezpiecznych i skutecznych leków z włączeniem koncepcji farmakogenomiki
LSH-2005-1.2.1-1 IP
LSH-2005-1.2.1-2 STREP
Rozwój nowej diagnostyki
LSH-2005-1.2.2-1 IP
LSH-2005-1.2.2-2 STREP
LSH-2005-1.2.2-3 STREP
Rozwój nowych testów in vitro w celu zastąpienia doświadczeń przeprowadzanych na zwierzętach
LSH-2005-1.2.3-1 IP
LSH-2005-1.2.3-2 SSA
LSH-2005-1.2.3-3 SSA
Rozwój i testowanie nowych narzędzi prewencyjnych i terapeutycznych, takich jak terapia genami i komórkami somatycznymi (w szczególności terapia komórkami macierzystymi, na przykład w odniesieniu do zaburzeń neurologicznych i neuromięśniowych) oraz immunoterapia.
LSH-2005-1.2.4-1 IP
LSH-2005-1.2.4-2 IP
LSH-2005-1.2.4-3 STREP
LSH-2005-1.2.4-4 STREP
LSH-2005-1.2.4-5 STREP
LSH-2005-1.2.4-6 STREP
Innowacyjne badania w postgenomice z dużym potencjałem aplikacyjnym
LSH-2005-1.2.5-1 IP
LSH-2005-1.2.5-2 IP
LSH-2005-1.2.5-3 STREP

ii) Zwalczanie poważnych chorób

a) Zorientowane na zastosowania podejścia genomiczne do wiedzy i technologii medycznej

Nr ref. tematu Instrument
Ogólny
LSH-2005-2.1.0-1 STREP
Zwalczanie chorób układu krążenia, cukrzycy i rzadkich chorób
LSH-2005-2.1.1-1 IP
LSH-2005-2.1.1-2 NoE
LSH-2005-2.1.1-3 STREP
LSH-2005-2.1.1-4 STREP
LSH-2005-2.1.1-5 IP
LSH-2005-2.1.1-6 STREP
LSH-2005-2.1.1-7 NoE
LSH-2005-2.1.1-8 STREP
LSH-2005-2.1.1-9 STREP
Zwalczanie odporności na antybiotyki i inne leki
LSH-2005-2.1.2-1 IP
LSH-2005-2.1.2-2 STREP
LSH-2005-2.1.2-3 SSA
Badanie mózgu i zwalczanie chorób systemu nerwowego
LSH-2005-2.1.3-1 IP
LSH-2005-2.1.3-2 IP
LSH-2005-2.1.3-3 STREP
LSH-2005-2.1.3-4 STREP
LSH-2005-2.1.3-5 SSA
Badanie rozwoju człowieka i procesu starzenia się
LSH-2005-2.1.4-1 NoE
LSH-2005-2.1.4-2 SSA

b) Zwalczanie raka

Nr ref. tematu Instrument
LSH-2005-2.2.0-1 IP
LSH-2005-2.2.0-2 STREP
LSH-2005-2.2.0-3 STREP
LSH-2005-2.2.0-4 STREP
LSH-2005-2.2.0-5 STREP
LSH-2005-2.2.0-6 SSA

c) Zwalczanie poważnych chorób zakaźnych powiązanych z ubóstwem

Nr ref. tematu Instrument
LSH-2005-2.3.0-1 NoE
LSH-2005-2.3.0-2 NoE
LSH-2005-2.3.0-3 IP
LSH-2005-2.3.0-4 STREP
LSH-2005-2.3.0-5 STREP
LSH-2005-2.3.0-6 SSA/CA
LSH-2005-2.3.0-7 SSA/CA
LSH-2005-2.3.0-8 SSA/CA
LSH-2005-2.3.0-9 SSA/CA

SSA w ramach priorytetu tematycznego 1

Nr ref. tematu Instrument
LSH-2005-3-1 SSA
LSH-2005-3-2 SSA
LSH-2005-3-3 SSA
LSH-2005-3-4 SSA
LSH-2005-3-5 SSA
LSH-2005-3-6 SSA
LSH-2005-3-7 SSA
LSH-2005-3-8 SSA
LSH-2005-3-9 SSA
LSH-2005-3-10 SSA
LSH-2005-3-11 SSA
LSH-2005-3-12 SSA

9. Minimalna liczba uczestników(1):

Instrument Minimalna liczba uczestników
IP, NoE, STREP i CA 3 niezależne podmioty prawne z 3 różnych PC lub PS, z czego co najmniej 2 PC lub SKK
SSA Jeden podmiot prawny z jednego PC lub PS

10. Ograniczenia uczestnictwa: Brak.

11. Umowy konsorcyjne:

– Od uczestników IP i NOE wymaga się zawarcia umowy konsorcyjnej.

– Uczestników STREP, CA lub SSA, których dotyczy niniejsze zaproszenie, zachęca się do zawierania umów konsorcyjnych, jednak nie jest to wymagane.

12. Procedura oceny:

– Ocena odbywa się w ramach procedury jednoetapowej;

– Wnioski nie będą oceniane anonimowo;

– Proces oceny może obejmować "zdalną" ocenę wniosków;

– Wnioskodawcy mogą być proszeni o przedstawienie swoich wniosków w formie dyskusji.

13. Kryteria oceny: W celu zapoznania się z kryteriami (wraz z indywidualnymi wagami i progami oraz ogólnym progiem) stosowanymi w odniesieniu do poszczególnych instrumentów, patrz załącznik B programu pracy.

14. Przybliżony kalendarz oceny i zawarcia umów:

– Wyniki oceny: przewiduje się ich udostępnienie w terminie 4 miesięcy od terminu składania wniosków;

– Zawarcie umowy: przewiduje się, że pierwsze umowy związane z niniejszym zaproszeniem wejdą w życie przed końcem 2006 r.

______

(1) PC = Państwa Członkowskie UE; PS (włącznie z SKK) = Państwa Stowarzyszone; SKK = Stowarzyszone Kraje Kandydujące. Każdy podmiot prawny z siedzibą w Państwie Członkowskim lub w Państwie Stowarzyszonym, składający się z wymaganej liczby uczestników może być jedynym uczestnikiem działania pośredniego.

ZAŁĄCZNIK  2

FP6-2005-LIFESCIHEALTH-7

Informacje o zaproszeniu (STREP skierowane do MŚP)

1. Program szczegółowy: "Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej"

2. Działanie: Priorytetowy obszar tematyczny "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia dla zdrowia".

3. Tytuł zaproszenia: Zaproszenie do składania STREP skierowanych do MŚP w obszarze "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia dla zdrowia".

4. Identyfikator zaproszenia: FP6-2005-LIFESCIHEALTH-7

5. Data publikacji: 8 lipca 2005 r.

6. Termin składania wniosków: 9 listopada 2005 r. o 17:00 (czasu lokalnego obowiązującego w Brukseli).

7. Całkowity szacowany budżet: 171 milionów EUR, w następującym podziale:

Instrument(*) miliony EUR
STREP 171
(*) STREP = Konkretnie ukierunkowany projekt badawczy

8. Obszary objęte zaproszeniem i instrumenty:

Przyjmowane są wnioski dotyczące następujących obszarów, które opisano przy użyciu kodów działań. Aby zapoznać się z pełnymi tytułami i definicją obszarów, wnioskodawcy muszą się odnieść do programu pracy (sekcja 1.3 Zawartość Techniczna). Ocena wniosków będzie się opierać na pełnej definicji zgodnie z opisem zawartym w programie pracy.

i) Zaawansowana genomika i jej zastosowania dla zdrowia

a) Podstawowa wiedza i podstawowe narzędzia służące funkcjonalnej genomice wszystkich organizmów

Nr ref. tematu Instrument
Zagadnienia przekrojowe
LSH-2005-1.1.0-3 STREP

b) Zastosowanie wiedzy i technologii na polu genomiki i biotechnologii dla zdrowia

Nr ref. tematu Instrument
Racjonalne i przyspieszone tworzenie nowych, bardziej bezpiecznych i skutecznych leków z włączeniem koncepcji farmakogenomiki
LSH-2005-1.2.1-3 STREP
Rozwój nowej diagnostyki
LSH-2005-1.2.2-4 STREP
Rozwój nowych testów in vitro w celu zastąpienia doświadczeń przeprowadzanych na zwierzętach
LSH-2005-1.2.3-4 STREP
Rozwój i testowanie nowych narzędzi prewencyjnych i terapeutycznych, takich jak terapia genami i komórkami somatycznymi (w szczególności terapia komórkami macierzystymi, na przykład w odniesieniu do zaburzeń neurologicznych i neuromięśniowych) oraz immunoterapia.
LSH-2005-1.2.4-7 STREP
Innowacyjne badania w postgenomice o dużym potencjale aplikacyjnym
LSH-2005-1.2.5-4 STREP

ii) Zwalczanie poważnych chorób

a) Zorientowane na zastosowania podejścia genomiczne do wiedzy i technologii medycznej

Nr ref. tematu Instrument
Zwalczanie chorób układu krążenia, cukrzycy i rzadkich chorób
LSH-2005-2.1.1-10 STREP
LSH-2005-2.1.1-11 STREP
LSH-2005-2.1.1-12 STREP
Zwalczanie odporności na antybiotyki i inne leki
LSH-2005-2.1.2-4 STREP
LSH-2005-2.1.2-5 STREP
Badanie mózgu i zwalczanie chorób systemu nerwowego
LSH-2005-2.1.3-6 STREP
LSH-2005-2.1.3-7 STREP
LSH-2005-2.1.3-8 STREP
LSH-2005-2.1.3-9 STREP
Badanie rozwoju człowieka i procesu starzenia się
LSH-2005-2.1.4-3 STREP

b) Zwalczanie raka

Nr ref. tematu Instrument
LSH-2005-2.2.0-7 STREP
LSH-2005-2.2.0-8 STREP
LSH-2005-2.2.0-9 STREP

c) Zwalczanie poważnych chorób zakaźnych powiązanych z ubóstwem

Nr ref. tematu Instrument
LSH-2005-2.3.0-10 STREP
LSH-2005-2.3.0-11 STREP
LSH-2005-2.3.0-12 STREP

9. Minimalna liczba uczestników(1):

Instrument Minimalna liczba uczestników
STREP 3 niezależne podmioty prawne z 3 różnych PC lub PS, z czego co najmniej 2 PC lub SKK

10. Ograniczenia uczestnictwa: Wszystkie konsorcja powinny dążyć do tego, aby 30- 50 % wkładu Wspólnoty, o który wnioskują, szło do MŚP.

11. Umowy konsorcyjne:

Uczestników STREP, których dotyczy niniejsze zaproszenie, zachęca się do zawierania umów konsorcyjnych, jednak nie jest to wymagane.

12. Procedura oceny:

Ocena odbywa się w ramach procedury jednoetapowej;

Wnioski nie będą oceniane anonimowo;

Proces oceny może obejmować "zdalną" ocenę wniosków;

Wnioskodawcy mogą być proszeni o przedstawienie swoich wniosków w formie dyskusji.

13. Kryteria oceny: W celu zapoznania się z kryteriami (wraz z indywidualnymi wagami i progami oraz ogólnym progiem) stosowanymi w odniesieniu do poszczególnych instrumentów, patrz załącznik B programu pracy.

14. Przybliżony kalendarz oceny i zawarcia umów:

– Wyniki oceny: przewiduje się ich udostępnienie w terminie 4 miesięcy od terminu składania wniosków;

– Zawarcie umowy: przewiduje się, że pierwsze umowy związane z niniejszym zaproszeniem wejdą w życie przed końcem 2006 r.

______

(1) PC = Państwa Członkowskie UE; PS (włącznie z SKK) = Państwa Stowarzyszone; SKK = Stowarzyszone Kraje Kandydujące. Każdy podmiot prawny z siedzibą w Państwie Członkowskim lub w Państwie Stowarzyszonym, składający się z wymaganej liczby uczestników może być jedynym uczestnikiem działania pośredniego.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.168.54

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenia do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (RTD) w ramach programu szczegółowego na rzecz badań naukowych, rozwoju technologicznego i demonstracji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej" - Priorytetowy obszar tematyczny "Nauki o życiu, genomika i biotechnologia dla zdrowia" - Identyfikatory zaproszeń: FP6-2005-LIFESCIHEALTH-6 FP6-2005-LIFESCIHEALTH-7.
Data aktu: 08/07/2005
Data ogłoszenia: 08/07/2005