Sprawozdanie Trybunału Obrachunkowego na temat kontroli skuteczności zarządzania Europejskiego Banku Centralnego za rok obrachunkowy 2003 wraz z odpowiedziami Europejskiego Banku Centralnego.

Sprawozdanie Trybunału Obrachunkowego na temat kontroli skuteczności zarządzania Europejskiego Banku Centralnego za rok obrachunkowy 2003 wraz z odpowiedziami Europejskiego Banku Centralnego

(2004/C 286/02)

(Dz.U.UE C z dnia 23 listopada 2004 r.)

1.
Kontrola Trybunału została przeprowadzona w oparciu o art. 27 ust. 2 Protokołu w sprawie Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych oraz Europejskiego Banku Centralnego (EBC) stanowiącego Załącznik do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Na mocy tego artykułu Trybunał jest uprawniony do badania "skuteczności zarządzania EBC".
2.
Trybunał wybiera każdego roku różne obszary zarządzania w celu ich zbadania.
3.
Kontrola za rok 2003 zajmowała się procesem wdrażania decyzji oraz wiarygodnością danych przetwarzanych przez system informatyczny w zakresie księgowości finansowej i zarządczej.
4.
Opóźnienia w realizacji projektów pozostają znaczące. Trybunał zaleca EBC skupienie się na głównych powodach tych opóźnień, ich konsekwencjach oraz działaniach, które należy podjąć, aby zapobiegać ich ponownemu występowaniu. Szczególną uwagę należy poświęcić właściwemu planowaniu i monitorowaniu w zakresie zasobów ludzkich w tym obszarze. Trybunał zwraca uwagę jednakże, że wiele z tych opóźnień powstało podczas fazy szybkiego wzrostu EBC.
5.
Odnośnie do danych przetwarzanych przez system informatyczny EBC w zakresie księgowości finansowej i zarządczej, EBC powinien podejmować dalsze starania w celu dokumentowania procedur zarządzania zmianami, co pomoże wzmocnić integralność systemu.
6.
Wyniki kontroli pokazują, że wdrożone procedury działają na ogół właściwie, choć należy wprowadzić pewne poprawki. ECB zajął się już rozwiązaniem niektórych problemów oraz podjął działania mające na celu uniknięcie ich ponownego wystąpienia. Kierownictwo ECB zostało szczegółowo poinformowane o poprawkach, które wciąż można wprowadzić.

Sprawozdanie zostało przyjęte przez Trybunał Obrachunkowy w Luksemburgu na posiedzeniu w dniu 16 września 2004 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego
Juan Manuel FABRA VALLÉS
Prezes

ODPOWIEDŹ EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał sprawozdanie Europejskiego Trybunału Obrachunkowego za rok obrachunkowy 2003 i z zadowoleniem przyjął opinię Trybunału, że obowiązujące procedury w zasadzie działają prawidłowo.

EBC zapoznał się z przedstawionymi przez Trybunał propozycjami usprawnień i podjął już działania zmierzające do ich wdrożenia. W kwestii realizacji projektów należy wyjaśnić, że po stworzeniu podstawowej infrastruktury i aplikacji koniecznych do pomyślnej realizacji trzeciego etapu UGW i wprowadzenia euro EBC podjął decyzję o przeprowadzeniu przeglądu funkcjonowania służb informatycznych. Celem przeglądu była ocena istniejącej organizacji, struktury i efektywności funkcjonowania służb informatycznych EBC oraz przedstawienie wytycznych dotyczących kierunków ich dalszego rozwoju. W wyniku przeglądu przeprowadzono reorganizację Dyrekcji Generalnej Systemów Informatycznych EBC oraz przeniesiono nacisk na podniesienie umiejętności w zakresie zarządzania projektami i ich realizacji. W sprawie systemu rachunkowości finansowej i zarządczej Europejski Bank Centralny informuje, że w połowie 2004 roku zakończono opracowanie dokumentacji dotyczącej między innymi procedur zarządzania zmianami.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024