united kingdom
ukraine

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/69/04 - Projekt "Promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" adresowany do związków zawodowych z różnych sektorów gospodarki biorących udział w europejskim dialogu społecznym w roku 2005.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/69/04

Projekt "promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" adresowany do związków zawodowych z różnych sektorów gospodarki biorących udział w europejskim dialogu społecznym w roku 2005

(2004/C 252/05)

(Dz.U.UE C z dnia 12 października 2004 r.)

1.

CELE I OPIS

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków służy wspieraniu inicjatyw poświęconych szczególnym tematom związanym z celami programu promującego aktywne obywatelstwo europejskie, które to inicjatywy są prowadzone przez związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki(1), biorące udział w europejskim dialogu społecznym.

Proponowane projekty powinny mieć związek z przynajmniej jednym z poniższych obszarów tematycznych oraz zachęcać do rozważań i debaty na temat struktury Unii Europejskiej i/lub promować i propagować jej wartości i cele:

1. Wpływ proponowanego nowego Traktatu Konstytucyjnego.

2. Przekazywanie informacji dotyczących celów strategii lizbońskiej i najlepszych praktyk między Państwami Członkowskim konsumentom, obywatelom oraz innym zainteresowanym stronom włącznie z członkami związków zawodowych.

3. Produkcja narzędzi edukacyjnych i szkoleniowych związanych z działalnością związków zawodowych, promujących ideę aktywnego obywatelstwa europejskiego (np. materiały edukacyjne, moduły szkoleń, strategie tworzenia programu nauczania).

4. Wartości i cele Unii Europejskiej oraz ich związek ze służbami użyteczności publicznej.

2.

UPRAWNIONE ORGANIZACJE

Wnioski mogą składać związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki, uczestniczące w europejskim dialogu społecznym zarówno na poziomie UE, jak i krajowym.

Zainteresowana organizacja musi mieć siedzibę w jednym z niżej wymienionych krajów biorących udział w programie:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej na dzień 1 maja 2004 r. (Austria, Belgia, Cypr, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo);

– Państwa EFTA/EOG zgodnie z warunkami ustalonymi w Porozumieniu EOG;

– Rumunia i Bułgaria, dla których warunki uczestnictwa zostaną określone zgodnie z Układami Europejskimi, ich dodatkowymi protokołami oraz decyzjami odpowiednich Rad Stowarzyszenia;

– Turcja, dla której warunki uczestnictwa zostaną określone zgodnie z Umową Ramową zawartą między Wspólnotą Europejską a Republiką Turecką w sprawie ogólnych zasad udziału Republiki Tureckiej w programach Wspólnoty(2).

3.

BUDŻET ORAZ CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Projekty powinny:

– zawierać wnioski o finansowanie w wysokości pomiędzy 20.000 EUR a 150.000 EUR, nieprzekraczające 60 % łącznych kosztów kwalifikowalnych projektu,

– mieć związek z działaniami rozpoczętymi nie wcześniej niż 1 kwietnia 2005 r. (wszystkie projekty muszą rozpocząć się przed 1 listopada 2005 r.) i zakończonymi nie później niż 31 marca 2006 r.

4.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy złożyć do 3 grudnia 2004 r.

5.

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Informacje szczegółowe oraz formularze wniosków są dostępne na serwerze EUROPA w Internecie pod następującym adresem Komisji Europejskiej:

http://europa.eu.int/comm/dgs/education_culture/activecitizenship/index_en.htm

Wnioski o finansowanie muszą być zgodne z warunkami określonymi w udostępnionych formularzach wniosków.

______

(1) Związki zawodowe uznane za uprawnione zgodnie z załącznikiem 1 do komunikatu z 26 czerwca 2002 r. (COM (2002) 341 wersja ostateczna), który zastępuje załącznik 1 do komunikatu z 25 maja 1998 r. (COM (1998) 322 wersja ostateczna); na zasadzie odstępstwa od postanowień art. 114 rozporządzeń finansowych związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki, uczestniczące w europejskim dialogu społecznym, są uprawnione, nawet jeżeli nie mają osobowości prawnej.

(2) Dz.U. L 61 z 2.3.2002, str. 29.

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.252.5

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/69/04 - Projekt "Promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" adresowany do związków zawodowych z różnych sektorów gospodarki biorących udział w europejskim dialogu społecznym w roku 2005.
Data aktu: 12/10/2004
Data ogłoszenia: 12/10/2004