Wezwanie do składania propozycji w ramach wspólnotowego programu działań promującego organizacje pozarządowe, których podstawowym celem jest działalność w zakresie ochrony środowiska.

Wezwanie do składania propozycji w ramach wspólnotowego programu działań promującego organizacje pozarządowe, których podstawowym celem jest działalność w zakresie ochrony środowiska

(2004/C 193/06)

(Dz.U.UE C z dnia 29 lipca 2004 r.)

Zgodnie z zasadami decyzji nr 466/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 1 maja 2002 r. ustanawiającej wspólnotowy program działań promujący ekologiczne organizacje pozarządowe(1), których podstawowym celem jest działalność w zakresie środowiska, Komisja zaprasza pozarządowe organizacje europejskie, których podstawowym celem jest działalność w zakresie ochrony środowiska i podnoszenia wartości mająca na względzie zrównoważony rozwój, do składania propozycji dotyczących uzyskania wkładu finansowego. W programie tym mogą uczestniczyć również organizacje pozarządowe prowadzące działalność w zakresie ochrony zwierząt, przy założeniu, że działalność tego typu służy osiągnięciu celów w zakresie ochrony środowiska (w ramach zasad określonych w art. 174 Traktatu WE).

Pomoc finansowa w ramach niniejszego wezwania do składania propozycji jest uwarunkowana dostępnością funduszy.

Wkład zostanie dokonany w odniesieniu do kosztów ponoszonych przez europejskie ekologiczne organizacje pozarządowe w ramach realizacji działań określonych w ich rocznych programach prac na rok 2005. Wnioskujące organizacje powinny prowadzić działalność na poziomie europejskim, pojedynczo lub w formie kilku skoordynowanych stowarzyszeń, posiadających strukturę (bazę członkowską) i prowadzących działalność obejmującą przynajmniej trzy kraje europejskie. Dopuszczalne są przypadki działalności obejmującej dwa kraje europejskie, pod warunkiem że podstawowym celem tej działalności jest wsparcie rozwoju i wdrażania wspólnotowej polityki ochrony środowiska.

W programie będą miały możliwość uczestniczyć europejskie organizacje pozarządowe utworzone (posiadające siedzibę prawną) w jednym z następujących krajów:

– Państwa Członkowskie,

– Bułgaria, Rumunia,

– Turcja,

– Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Albania, Serbia i Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina oraz Chorwacja.

Udział organizacji pozarządowych z Bułgarii i Turcji podlega formalnym umowom pomiędzy rządem każdego z tych Państw i Wspólnotą, jako że umowy z tymi krajami nie zostały jeszcze podpisane. W zakresie uczestnictwa w programie działań pod uwagę brane będą jedynie organizacje z krajów, które formalnie podpisały tego typu umowy ze Wspólnotą. Zgodność z tym kryterium zostanie sprawdzona dopiero na końcowym etapie wyboru w grudniu 2004 r.

Pomoc finansowa w ramach niniejszego wezwania do składania propozycji może zostać udzielona dla działań związanych z przyczynianiem się do rozwoju i implementacji wspólnotowej polityki ochrony środowiska oraz prawodawstwa w różnych regionach Europy. Program przyczyni się również do wzmocnienia mniejszych stowarzyszeń regionalnych lub lokalnych podejmujących wysiłki w celu stosowania "dorobku wspólnotowego" w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju na swoim terenie.

Wsparcie uzyskane w ramach niniejszego programu będzie koncentrować się na obszarach priorytetowych wskazanych w Szóstym Programie Działań w dziedzinie Środowiska(2):

– ograniczanie zmian klimatycznych,

– środowisko naturalne i bioróżnorodność - ochrona zasobów unikalnych,

– zdrowie i ochrona środowiska,

– zapewnienie zrównoważonej gospodarki zasobami naturalnymi i odpadami.

Oprócz obszarów wspomnianych powyżej, zainteresowanie będzie koncentrować się również na wdrażaniu i wykonywaniu prawodawstwa wspólnotowego w zakresie ochrony środowiska oraz kształceniu w zakresie ochrony środowiska.

Przyznając dotacje, Komisja zwróci również odpowiednią uwagę na uczestnictwo ze strony krajów i regionów uprzednio niedostatecznie reprezentowanych w programie, ze szczególnym uwzględnieniem nowych Państw Członkowskich oraz państw trzecich.

Program jest instrumentem współfinansowania. Poziom ogólnej pomocy wspólnotowej nie przekroczy 70 % średnich, potwierdzonych audytem rocznych kosztów dopuszczalnych wnioskodawcy w ciągu poprzednich dwóch lat, w przypadku organizacji pozarządowych z siedzibą na terenie Wspólnoty lub w krajach, które przystąpiły do Unii Europejskiej w roku 2004, lub 80 % w przypadku organizacji pozarządowych z siedzibą w Bułgarii, Rumunii i Turcji oraz krajach bałkańskich, ani nie przekroczy 80 % dopuszczalnych kosztów wnioskodawcy w roku bieżącym. Kwota dotacji zostanie określona w sposób ostateczny po zaakceptowaniu przez Komisję zbadanego sprawozdania finansowego beneficjenta. Od tego roku rozporządzenie finansowe stosuje się w całości.

Wybór beneficjentów zostanie dokonany na podstawie kryteriów określonych w dossier informacyjnym dotyczącym niniejszego wezwania do składania propozycji oraz w ramach limitów dostępnego budżetu.

Procedura oceny wniosku jest następująca:

– otrzymanie, rejestracja i potwierdzenie otrzymania przez Komisję,

– badanie przez służby Komisji,

– sformułowanie ostatecznej decyzji i poinformowanie wnioskodawcy o wynikach.

Decyzja Komisji jest ostateczna.

Cała procedura jest ściśle tajna. W przypadku zatwierdzenia przez Komisję, pomiędzy Komisją a stroną składającą wniosek zostanie zawarta pojedyncza umowa (wyrażona w euro).

Dossier informacyjne dotyczące niniejszego wezwania do składania propozycji określające kryteria kwalifikacji, wyboru i przyznawania środków (łącznie ze szczegółami systemu ważenia), jak również procedurę składania wniosku, jego oceny i zatwierdzania można uzyskać, zwracając się pisemnie pod następujący adres (preferowana komunikacja faksem):

Sekretariat

Dyrekcja Generalna ds. Środowiska A.1

Komisja Europejska

Biuro: BU-9 0/10

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 95 60

Dossier można również pobrać ze strony internetowej Komisji pod następującym adresem:

http://europa.eu.int/comm/environment/funding/intro_en.htm

Propozycje należy składać najpóźniej do 1 października 2004 r.

_____

(1) Dz.U. L 75 z 16.3.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 242 z 10.9.2002, str. 1.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024