Nabór na stanowisko Dyrektora Zarządu Europejskiej Agencji Kolejowej.

NABÓR NA STANOWISKO DYREKTORA ZARZĄDU EUROPEJSKIEJ AGENCJI KOLEJOWEJ

(2004/C 181 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 14 lipca 2004 r.)

Zainteresowane osoby mogą składać kandydatury na stanowisko Dyrektora Zarządu Europejskiej Agencji Kolejowej, powołanej na mocy rozporządzenia (WE) nr 881/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. (Dz.U. L 164 z 30.4.2004). Siedzibą Agencji będzie Lille/Valenciennes we Francji.

Zadaniem Agencji jest dostarczanie Komisji i Państwom Członkowskim pomocy technicznej w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego i interoperacyjności.

W zakresie wspólnej polityki transportowej Wspólnota wypracowała szereg przepisów prawnych mających na celu stopniowe stworzenie zintegrowanej przestrzeni kolejowej, tak na płaszczyźnie prawnej, jak i technicznej. Proces ten obejmuje rozwijanie i wdrażanie technicznych specyfikacji interoperacyjności (TSI) oraz wypracowanie wspólnego podejścia do problemów z dziedziny bezpieczeństwa transportu kolejowego. Podstawowym zadaniem Agencji będzie opracowywanie tych środków.

Więcej informacji o zadaniach Agencji w przyszłości dostępnych jest na stronie internetowej: URL:http:// europa.eu.int/comm/dgs/energy_transport/index_en.html

Zakres obowiązków:

Dyrektor Zarządu jest prawnym przedstawicielem Agencji i współtworzy jej zewnętrzny wizerunek. Jest on odpowiedzialny przed zarządem Agencji. W zakres jego zadań wchodzi:

– wytyczanie i realizacja celów strategicznych Agencji, zgodnie z jej przeznaczeniem i polityką określoną przez jej Zarząd,

– ustanowienie i utrzymywanie skutecznej współpracy z odpowiednimi działami Komisji, w zakresie przydzielonych Agencji zadań,

– współpraca z organami Państw Członkowskich odpowiedzialnymi za wdrażanie prawodawstwa wspólnotowego w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego i interoperacyjności,

– udzielanie pomocy w odpowiedzi na wszystkie prośby ze strony Komisji lub Państw Członkowskich w zakresie przydzielonych Agencji zadań,

– bieżące zarządzanie personelem Agencji, w tym przeprowadzanie rekrutacji,

– przygotowywanie i wykonywanie budżetu Agencji,

– prowadzenie komunikacji bezpośredniej i pośredniej ze społeczeństwem odnośnie wszelkich kwestii wchodzących w zakres zadań Agencji,

– opracowywanie i wprowadzanie w życie rocznego programu pracy Agencji i przedstawianie raportu na temat jej rocznej działalności,

– nawiązanie skutecznych kontaktów z organizacjami zawodowymi i wszystkimi innymi zainteresowanymi stronami.

Wymagane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe

– dyplom ukończenia studiów wyższych, dający prawo wstępu na studia doktoranckie,

– co najmniej 15 lat doświadczenia zawodowego (liczone od momentu uzyskania dyplomu ukończenia studiów), z czego co najmniej pięć lat na stanowisku kierowniczym, najlepiej w jednej z dziedzin wchodzących w zakres zadań Agencji,

– dobra znajomość polityk wspólnotowych w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego i interoperacyjności, sytuacji międzynarodowej w tej dziedzinie i znajomość innych polityk związanych z obszarami działalności Agencji,

– potwierdzona zdolność kierowania organizacją, zarówno z punktu widzenia strategii, jak i zarządzania wewnętrznego, oraz zdolność do wypełnienia mandatu powierzonego Agencji,

– zdolność komunikacji z opinią publiczną i tworzenia korzystnych stosunków pracy ze wszystkimi partnerami,

– pogłębiona znajomość co najmniej jednego języka urzędowego Unii Europejskiej i zadowalająca co najmniej jednego innego języka urzędowego.

Niezależność i oświadczenie o braku konfliktu interesów

Dyrektor Zarządu będzie miał obowiązek składania deklaracji, w której będzie podejmował zobowiązanie do działania w interesie publicznym i w duchu niezależności, a także deklarację w sprawie interesów, które mogłyby być uznane za mające szkodliwy wpływ na jego niezależność. Kandydaci muszą zatem dołączyć do aktu kandydatury potwierdzenie gotowości do składania takich deklaracji.

Mianowanie i warunki rekrutacji

Dyrektora Zarządu powołuje zarząd na podstawie listy sporządzonej przez Komisję, obejmującej kandydatury zgłoszone w odpowiedzi na niniejsze zawiadomienie. Zwraca się uwagę kandydatów, iż wyżej wymieniona lista może być podana do wiadomości publicznej i że wpis na listę nie stanowi gwarancji zatrudnienia.

Po zakończeniu konkursu otwartego Dyrektor Zarządu będzie mianowany na okres 5 lat w charakterze urzędnika tymczasowego, zgodnie z art. 2 statutu odnoszącego się do innych urzędników instytucji europejskich. Kontrakt może zostać przedłużony. Rekrutacja odbędzie się na poziomie A*14/15.

Obywatelstwo

Kandydaci muszą posiadać obywatelstwo jednego z Państw Członkowskich UE.

Polityka równych szans

Unia Europejska podejmuje starania w celu uniknięcia wszelkiej formy dyskryminacji w procesie rekrutacji i aktywnie zachęca kobiety do składania kandydatur.

Proces składania kandydatur

Akty kandydatur powinny zawierać list motywacyjny, należycie wypełniony formularz kandydatury i CV dowolnego formatu (maksymalnie 3 strony). Formularz kandydatury oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronie internetowej: URL:http://europa.eu.int/comm/dgs/energy_transport/index_en.html

Na późniejszym etapie procedury, jeśli zostaną o to poproszeni, kandydaci będą musieli przedstawić dokumenty poświadczające.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres:

Commission européenne

Direction générale Énergie et Transports

Unité TREN.A.2

Directeur exécutif de l'Agence ferroviaire européenne

Bureau DM 28 05/102

B-1049 Bruksela.

Termin zgłoszeń

Listy polecone zawierające zgłoszenia należy przesłać (na wyżej wskazany adres Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu) najpóźniej do dnia 20 sierpnia 2004 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Kandydatury przesyłane jako przesyłki kurierskie muszą być dostarczone na wyżej wskazany adres najpóźniej dnia 20 sierpnia 2004 r. o godzinie 17.00.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024