Zmiana aktu przyjmującego zasady dotyczące poufności informacji Europolu.

AKT RADY
z dnia 5 czerwca 2003 r.
zmieniający akt Rady z dnia 3 listopada 1998 r. przyjmujący zasady dotyczące poufności informacji Europolu

(2003/C 152/01)

(Dz.U.UE C z dnia 28 czerwca 2003 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Konwencję w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencja o Europolu)(1), w szczególności jej art. 31 ust. 1,

uwzględniając inicjatywę Królestwa Danii(2),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(3),

uwzględniając projekt opracowany przez Zarząd Europolu,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Poziomy klasyfikacji, które mają być stosowane przez Europol, powinny zostać przyporządkowane, w odniesieniu do stosowanych środków bezpieczeństwa, w taki sposób, aby odpowiadały one w najwyższym możliwym stopniu poziomom obecnie stosowanym przez instytucje Unii Europejskiej oraz istniejącym międzynarodowym standardom.

(2) Zadaniem Rady, stanowiącej jednomyślnie, jest przyjęcie właściwych zasad dotyczących poufności informacji, które są otrzymywane przez Europol lub wymieniane z Europolem na podstawie Konwencji o Europolu,

PRZYJMUJE NINIEJSZY AKT:

Artykuł  1

W akcie Rady z dnia 3 listopada 1998 r. przyjmującym zasady dotyczące poufności informacji Europolu(4) wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 1 lit. g) otrzymuje brzmienie:

"g) »poziom klasyfikacji« oznacza oznakowanie bezpieczeństwa, przypisanego dokumentowi, przetwarzanemu przez Europol lub za pośrednictwem Europolu, określonego w art. 8;"

2) artykuł 8 ust. 1 zdanie ostatnie otrzymuje brzmienie:

"Informacje, które obejmuje podstawowy poziom ochrony i którym nie został przypisany poziom bezpieczeństwa, zostają oznaczone jako »Europol Niezaklasyfikowane do publicznego upowszechniania«;"

3) artykuł 8 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Poziomy klasyfikacji Europolu otrzymują następujące nazwy:

»Europol Restricted« (Europol Zastrzeżone): Klasyfikacja ta stosowana jest do informacji i materiałów, których nieautoryzowane ujawnienie mogłoby być niekorzystne dla interesów Europolu lub jednego lub kilku Państw Członkowskich.

»Europol Confidential« (Europol Poufne): Klasyfikacja ta stosowana jest do informacji i materiałów, których nieautoryzowane ujawnienie mogłoby zaszkodzić podstawowym interesom Europolu lub jednego lub kilku Państw Członkowskich.

»Europol Secret« (Europol Tajne): Klasyfikacja ta stosowana jest do informacji i materiałów, których nieautoryzowane ujawnienie mogłoby poważnie zaszkodzić podstawowym interesom Europolu lub jednego lub kilku Państw Członkowskich.

»Europol Top Secret« (Europol Ściśle Tajne): Klasyfikacja ta stosowana jest do informacji i materiałów, których nieautoryzowane ujawnienie mogłoby spowodować szczególnie poważne naruszenie podstawowych interesów Europolu lub jednego lub kilku Państw Członkowskich.

Każdy poziom klasyfikacji Europolu ma odniesienie do szczególnego pakietu bezpieczeństwa, który zostanie zastosowany w ramach organizacji Europolu. Pakiety bezpieczeństwa zapewniają różne poziomy ochrony, w zależności od zawartości danej informacji, oraz uwzględniając szkodliwe skutki, jakie mogą wystąpić w sytuacji nieautoryzowanego dostępu, rozpowszechniania lub wykorzystania tych informacji w odniesieniu do interesów Państw Członkowskich lub Europolu.

W sytuacji zbierania informacji ochronnie oznakowanej na różnych poziomach poziom klasyfikacji, który należy zastosować, będzie co najmniej tak wysoki, jak poziom mający zastosowanie dla tych informacji, które są chronione na najwyższym poziomie. We wszystkich przypadkach grupie informacji można nadać wyższy poziom ochrony, niż nadaje się każdej z jej części.

Wykonywane tłumaczenia dokumentów oznakowanych w celu ochrony podlegają takiej samej ochronie, jak oryginały tłumaczonych dokumentów;"

4) artykuł 8 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Pakiety bezpieczeństwa składają się z różnych środków o charakterze technicznym, organizacyjnym i administracyjnym, jak ustanowiono w podręczniku bezpieczeństwa";

5) artykuł 9 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Przy wyborze poziomu klasyfikacji Państwa Członkowskie biorą pod uwagę klasyfikację informacji na podstawie ich krajowych przepisów, potrzebę elastyczności operacyjnej, wymaganej dla właściwego funkcjonowania Europolu oraz wymóg, że klasyfikacja informacji dotyczącej stosowania prawa powinna stanowić wyjątek oraz, że, jeżeli taka informacja musi ulec klasyfikacji, należy przypisać jej najniższy możliwy poziom ochrony";

6) w artykule 11 ust. 3 wyrazy "poziom 1 i 2" zastępuje się wyrazami "poziom Europol Restricted i poziom Europol Confidential";

7) w całym tekście wyrazy "poziom bezpieczeństwa" lub "poziomy bezpieczeństwa" zastępuje się wyrazami "poziom klasyfikacji" lub "poziomy klasyfikacji" odpowiednio.

Artykuł  2

Niniejszy akt wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2003 r.

Artykuł  3

Niniejszy akt zostaje opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 5 czerwca 2003 r.

W imieniu Rady
M. CHRISOCHOÏDIS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 316 z 27.11.1995, str. 2. Konwencja ostatnio zmieniona protokołem z dnia 28 listopada 2002 r. (Dz.U. C 312 z 16.12.2002, str. 2).

(2) Dz.U. C 286 z 22.11.2002, str. 19.

(3) Opinia z dnia 9 kwietnia 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(4) Dz.U. C 26 z 30.1.1999, str. 10.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024