Metoda określania stóp referencyjnych i dyskontowych.

OBWIESZCZENIE KOMISJI W SPRAWIE METODY OKREŚLANIA STÓP REFERENCYJNYCH I DYSKONTOWYCH

(97/C 273/03)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 9 września 1997 r.)

(Niniejsze obwieszczenie zastępuje wcześniejsze obwieszczenia w sprawie metody określania stóp referencyjnych i dyskontowych, w szczególności obwieszczenie Komisji(1)z dnia 10 sierpnia 1996 r.)

Do celów dokonywania przez Wspólnotę kontroli pomocy państwa, co stanowi wymóg Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Komisja wykorzystuje różne parametry, w tym stopę odniesienia i stopę dyskontową.

Stopy te wykorzystywane są do określania przyznanego ekwiwalentu pomocy, który jest wypłacany w kilku ratach oraz do obliczania części pomocy stanowiącej dotację na spłatę oprocentowania pożyczek. Są one również wykorzystywane przy wykonywaniu zasady de minimis(2) oraz dla zwrotu pomocy nieuprawnionej(3).

Stopy odniesienia powinny odzwierciedlać średni poziom stóp procentowych stosowany w różnych Państwach Członkowskich kredytów średnio- i długoterminowych (pięć do dziesięciu lat), zabezpieczonych w sposób normalny.

Komisja zdecydowała zastąpić obecny system ustalania stóp odniesienia i zastosować zamiast niego system oparty on pięcioletnich międzybankowych stopach swapowych, wraz z premią.

Od dnia 1 sierpnia 1997 r. stopy odniesienia będą ustalane w sposób następujący:

– w przypadku wszystkich Państw Członkowskich z wyjątkiem Włoch, Portugalii oraz Grecji stopa wskaźnikowa określana będzie jak pięcioletnia międzybankowa stopa swapowa, w odpowiedniej walucie, plus premia w wysokości 0,75 punkta (75 punktów bazowych),

W przypadku Włoch oraz Portugalii stopa wskaźnikowa określana będzie jak pięcioletnia międzybankowa stopa swapowa, w odpowiedniej walucie, plus premia w wysokości 200 punktów bazowych.

W przypadku Grecji stopa wskaźnikowa określana jest jak roczna stopa międzybankowa (Athibor), w odpowiedniej walucie, plus premia w wysokości 300 punktów bazowych.

– stopa odniesienia powinna być równa średniej stóp wskaźnikowych odnotowana w miesiącach: wrześniu, październiku i listopadzie,

– stopa odniesienia jest dostosowywana ponownie w trakcie roku, jeżeli różni się ona o więcej niż 15 % od średniej stóp wskaźnikowych w ostatnich trzech miesiącach.

Należy również zwrócić uwagę, że:

– ustalona w ten sposób stopa odniesienia stanowi dolny punkt interwencji, który może zostać podniesiony w sytuacjach związanych ze szczególnym ryzykiem (np. w przypadku przedsiębiorstwa zagrożonego lub jeżeli nie zostało zapewnione zabezpieczenie normalnie wymagane przez banki). W takich przypadkach, premia może stanowić do 400 punktów bazowych lub więcej, jeżeli żaden bank komercyjny nie przyznałby danego kredytu,

– Komisja zastrzega dla siebie prawo, jeżeli będzie to niezbędne dla badania niektórych przypadków, do wykorzystania bardziej krótkookresowej stopy podstawowej (np. rocznej stopy LIBOR) lub bardziej długookresowej stopy podstawowej (np. stopy dziesięcioletnich obligacji) niż pięcioletnia międzybankowa stopa swapowa,

– w przypadkach, gdy pięcioletnia międzybankowa stopa swapowa nie jest znana, stopa podstawowa będzie ustalana na poziomie stopy przychodu pięcioletnich obligacji państwowych, wraz z premią w wysokości 25 punktów bazowych.

Stopy odniesienia będą publikowane przez Komisję na poniższej stronie internetowej:

http://europa.eu.int/en/comm/dg04/aid/tauxref.htm

______

(1) Dz.U. C 232 z 10.8.1996, str. 10.

(2) Dz.U. C 68 z 6.3.1996, str. 9.

(3) Dz.U. C 156 z 22.6.1995, str. 5.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024