Komunikat do Państw Członkowskich.

KOMUNIKAT KOMISJI DO PAŃSTW CZŁONKOWSKICH

(95/C 156/05)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 22 czerwca 1995 r.)

Uzupełniający list Komisji nr SG(91) D/4577 z dnia 4 marca 1991 r. dotyczący procedur powiadamiania o planach przyznawania pomocy oraz procedur stosowanych, kiedy pomoc jest udzielana z naruszeniem zasad art. 93 ust. 3 Traktatu WE.

"W 1991 r. Komisja przesłała Państwom Członkowskim list, o którym mowa powyżej, w którym ponownie wyraziła swoje zaniepokojenie liczbą spraw, w których pomoc była przyznana z naruszeniem art. 93, to znaczy bez uprzedniej zgody Komisji.

Powołując się na ustalenia w ostatnich decyzjach Trybunału Sprawiedliwości(1), Komisja stwierdziła wtedy, że w przypadku gdy pomoc została przyznana bezprawnie, przyjmie, o ile okaże się to konieczne, tymczasową decyzję zobowiązującą Państwo Członkowskie do niezwłocznego zawieszenia pomocy.

W powołanych orzeczeniach Trybunał nie uznał uprawnienia Komisji do decydowania o tym, że środek pomocowy jest niezgodny ze wspólnym rynkiem wyłącznie na tej podstawie, że został bezprawnie przyznany; potwierdził jednak, że Komisja może podejmować »środki ...... w celu przeciwdziałania jakimkolwiek naruszeniom art. 93 ust. 3 Traktatu«.

Komisja uznaje, że w niektórych przypadkach nakaz zobowiązujący do zawieszenia bezprawnie przyznanej pomocy nie jest wystarczający: taki nakaz nie zawsze będzie przeciwdziałać naruszeniom zasad proceduralnych, które mogły zostać popełnione, w szczególności w przypadku gdy całość lub część pomocy została już wypłacona.

Dlatego na podstawie tych samych orzeczeń Komisja zastrzega sobie możliwość przyjmowania w odpowiednich przypadkach tymczasowych decyzji nakazujących Państwu Członkowskiemu żądanie zwrotu wszelkich kwot, które zostały wypłacone z naruszeniem wymagań proceduralnych, po daniu danemu Państwu Członkowskiemu możliwości wypowiedzenia się i alternatywnego rozważenia przyznania pomocy doraźnej, określonej w wytycznych wspólnotowych. Pomoc ta powinna zostać zwrócona zgodnie z wymaganiami prawa krajowego; zwracana kwota będzie obejmowała odsetki naliczone od momentu wypłaty pomocy. Mająca zastosowanie stopa odsetek jest stopą rynkową określoną w liście Komisji z dnia 22 lutego 1995 r., tj. taka sama, jaka jest stosowana przy zwrocie bezprawnie przyznanej pomocy, która została uznana za niezgodną ze wspólnym rynkiem.

Jak to miało miejsce w przypadku tymczasowych decyzji rozważanych w liście Komisji z 1991 r., jeśli Państwo Członkowskie nie wykona nakazu tego rodzaju, Komisja może wnieść sprawę bezpośrednio do Trybunału Sprawiedliwości, wnosząc o zastosowanie środków tymczasowych analogicznie do postępowania przewidzianego w art. 93 ust. 2 akapit drugi.

Komisja zamierza korzystać ze swoich uprawnień w każdym przypadku, gdy okażą się one konieczne dla zapewnienia skuteczności art. 93 Traktatu WE

______

(1) Sprawa C-301/87 Boussac Zb. Orz. I 1990, str. 307 i Sprawa C-142/87 Tubemeuse Zb. Orz. I 1990, str. 959."

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.1995.156.5

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Komunikat do Państw Członkowskich.
Data aktu: 22/06/1995
Data ogłoszenia: 22/06/1995
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/06/1995