System zarządzania ryzykiem w podmiocie obsługującym kredyty

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 15 lutego 2025 r.
w sprawie systemu zarządzania ryzykiem w podmiocie obsługującym kredyty

Na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 20 grudnia 2024 r. o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów (Dz. U. z 2025 r. poz. 146) zarządza się, co następuje:
§  1.
 Rozporządzenie określa sposób organizacji systemu zarządzania ryzykiem, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 2024 r. o podmiotach obsługujących kredyty i nabywcach kredytów, zwanego dalej "systemem zarządzania ryzykiem", w tym rodzaje procedur go tworzących.
§  2.
 System zarządzania ryzykiem jest zorganizowany proporcjonalnie do:
1)
złożoności działalności podmiotu obsługującego kredyty;
2)
skali i struktury ekspozycji na ryzyko, stopnia narażenia podmiotu obsługującego kredyty na dane ryzyko wyrażonego w ustalonej przez ten podmiot formie i skali;
3)
zakresu działalności podmiotu obsługującego kredyty.
§  3.
1.
 System zarządzania ryzykiem tworzy:
1)
procedura identyfikacji ryzyka;
2)
procedura pomiaru lub szacowania ryzyka;
3)
procedura monitorowania, raportowania i kontroli oraz ograniczania ryzyka.
2.
 Procedura, o której mowa w ust. 1 pkt 1, obejmuje:
1)
identyfikację źródeł i potencjalnych skutków ryzyka;
2)
definicję ryzyka operacyjnego i jego zdarzeń;
3)
listę rodzajów ryzyk, które potencjalnie mogą wystąpić w działalności podmiotu obsługującego kredyty i spowodować znaczne straty dla podmiotu obsługującego kredyty;
4)
sposób dokonywania analiz, czy którekolwiek ze zidentyfikowanych źródeł ryzyka może spowodować materializację co najmniej jednego z ryzyk, o których mowa w pkt 3.
3.
 Procedura, o której mowa w ust. 1 pkt 2, obejmuje zasady ustalające sposób określania poziomu ryzyka.
4.
 Procedura, o której mowa w ust. 1 pkt 3, obejmuje:
1)
zasady monitorowania ryzyka;
2)
zasady raportowania ryzyka, obejmujące przekazywanie informacji dotyczących zidentyfikowanego ryzyka i jego poziomu, wyników monitorowania oraz podjętych działań;
3)
zasady kontroli oraz ograniczania ryzyka, obejmujące:
a)
weryfikację, czy poziom ryzyka nie narusza przyjętych zasad,
b)
eliminację przyczyn występowania ryzyka,
c)
ograniczenie skutków ewentualnej materializacji ryzyka,
d)
przeniesienie ryzyka na podmiot zewnętrzny,
e)
akceptację ryzyka bez podejmowania działań, o których mowa w lit. b-d;
4)
w przypadku ryzyka operacyjnego:
a)
tryb i sposób monitorowania strat z tytułu materializacji tego ryzyka,
b)
powierzenie wykonywania czynności podmiotom zewnętrznym,
c)
sposób organizacji bezpieczeństwa sieci i systemów informacyjnych w celu zapewnienia poufności, integralności i dostępności procesów oraz danych i aktywów podmiotu obsługującego kredyty.
5.
 Procedury tworzące system zarządzania ryzykiem zatwierdza zarząd albo rada dyrektorów.
§  4.
 Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 lutego 2025 r.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2025.208

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: System zarządzania ryzykiem w podmiocie obsługującym kredyty
Data aktu: 15/02/2025
Data ogłoszenia: 18/02/2025
Data wejścia w życie: 19/02/2025