Przegląd wydatków

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 maja 2024 r.
w sprawie przeglądu wydatków

Na podstawie art. 175f ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Przedmiot regulacji]
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb:
a)
sporządzania i opiniowania planu przeglądu wydatków, o którym mowa w art. 175b ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, zwanej dalej "ustawą",
b)
sporządzania i uzgadniania programu przeglądu wydatków, o którym mowa w art. 175c ustawy, oraz raportu, o którym mowa w art. 175e ustawy, zwanego dalej "raportem";
2)
sposób monitorowania przez Ministra Finansów wykorzystania propozycji zmian, o których mowa w art. 175e ust. 2 i 3 ustawy.
2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o przeglądzie wydatków, rozumie się przez to przegląd wydatków, o którym mowa w art. 175a ust. 1 ustawy.
§  2.  [Zgłaszanie propozycji do planu przeglądu wydatków]
Dysponent części budżetowej może zgłaszać Ministrowi Finansów propozycje do planu przeglądu wydatków, wskazując co najmniej:
1)
cel przeglądu wydatków;
2)
jednostki sektora finansów publicznych, których wydatki (koszty) będą podlegały przeglądowi wydatków;
3)
zakres przeglądu wydatków;
4)
źródła i wysokość wydatków (kosztów) podlegających przeglądowi wydatków;
5)
uzasadnienie propozycji.
§  3.  [Sporządzenie projektu planu przeglądu wydatków]
1. 
Projekt planu przeglądu wydatków sporządza się, biorąc pod uwagę propozycje, o których mowa w § 2.
2. 
Podmioty, o których mowa w art. 175b ust. 1 ustawy, przedstawiają Ministrowi Finansów opinię do projektu planu przeglądu wydatków w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
§  4.  [Sporządzenie programu przeglądu wydatków]
1. 
Minister Finansów sporządza projekt programu przeglądu wydatków ujętego w planie przeglądu wydatków oraz prowadzonego poza tym planem, uwzględniając w szczególności zakres przeglądu wydatków określony odpowiednio w planie przeglądu wydatków lub w ramach porozumienia, o którym mowa w art. 175b ust. 2 ustawy.
2. 
Minister Finansów przedstawia projekt programu przeglądu wydatków do uzgodnienia podmiotom, o których mowa w art. 175c ustawy, zwanym dalej "uczestnikami przeglądu".
3. 
Uczestnik przeglądu przedstawia Ministrowi Finansów stanowisko do projektu programu przeglądu wydatków w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
4. 
Niezgłoszenie uwag lub nieprzedstawienie przez uczestnika przeglądu stanowiska do projektu programu przeglądu wydatków w terminie, o którym mowa w ust. 3, oznacza uzgodnienie projektu programu przeglądu wydatków.
5. 
Uzgodniony program przeglądu wydatków Minister Finansów przekazuje uczestnikom przeglądu.
6. 
Program przeglądu wydatków może zostać zmieniony na uzasadniony wniosek uczestnika przeglądu.
7. 
Zmiana, o której mowa w ust. 6, jest dokonywana przez Ministra Finansów po jej uzgodnieniu z pozostałymi uczestnikami przeglądu. Przepisy ust. 2-5 stosuje się odpowiednio.
§  5.  [Sporządzenie projektu raportu]
1. 
Minister Finansów sporządza projekt raportu, uwzględniając w szczególności przeprowadzone analizy i zgromadzone w ramach przeglądu wydatków dokumenty, informacje i dane.
2. 
Minister Finansów przedstawia projekt raportu do uzgodnienia uczestnikom przeglądu.
3. 
Uczestnik przeglądu przedstawia Ministrowi Finansów stanowisko do projektu raportu w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania.
4. 
Niezgłoszenie uwag lub nieprzedstawienie przez uczestnika przeglądu stanowiska do projektu raportu w terminie, o którym mowa w ust. 3, oznacza uzgodnienie projektu raportu.
§  6.  [Przekazywanie ministrowi informacji dotyczących wykorzystania propozycji zmian]
Na pisemne żądanie Ministra Finansów podmioty, o których mowa w:
1)
art. 175e ust. 2 ustawy, przekazują w wyznaczonym terminie informacje dotyczące wykorzystania propozycji zmian, o których mowa w art. 175e ust. 2 ustawy, w szczególności o sposobie i terminach ich wykorzystania lub przyczynach ich niewykorzystania;
2)
art. 175e ust. 4 pkt 1-3 ustawy, przekazują w wyznaczonym terminie informacje dotyczące wykorzystania propozycji zmian, o których mowa w art. 175e ust. 3 ustawy, przy opracowaniu materiałów do projektu ustawy budżetowej, w szczególności o sposobie ich wykorzystania lub przyczynach ich niewykorzystania.
§  7.  [Sprawozdanie ministra o sposobie wykorzystania propozycji zmian]
Minister Finansów sporządza, w szczególności na podstawie poddanych analizie informacji, o których mowa w § 6, w terminie do dnia 31 maja każdego roku, sprawozdanie o sposobie wykorzystania propozycji zmian, o których mowa w art. 175e ust. 2 i 3 ustawy, lub o przyczynach ich niewykorzystania, według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku.
§  8.  [Termin sporządzenia pierwszego planu przeglądu wydatków]
Plan przeglądu wydatków sporządza się po raz pierwszy w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r.
§  9.  [Sporządzenie pierwszego sprawozdania ministra o sposobie wykorzystania propozycji zmian]
Sprawozdanie, o którym mowa w§ 7, sporządza się po raz pierwszy w terminie do dnia 31 maja 2025 r. i obejmuje nim propozycje zmian, o których mowa w art. 175e ust. 2 i 3 ustawy, zawarte w raportach sporządzonych do dnia 31 grudnia 2024 r.
§  10.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2023 r. poz. 1273, 1407, 1429, 1641, 1693 i 1872.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024