Szczegółowe zasady i tryb finansowania przygotowania i działania jednostek wojskowych poza granicami państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 kwietnia 2008 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu finansowania przygotowania i działania jednostek wojskowych poza granicami państwa

Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 755) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb finansowania przygotowania i działania jednostek wojskowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "jednostkami wojskowymi", poza granicami państwa.
§  2. 
1. 
Wydatki związane z przygotowaniem i działaniem jednostek wojskowych poza granicami państwa finansuje się z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
2. 
Wydatki, o których mowa w ust. 1, mogą być finansowane w całości lub w części ze środków finansowych otrzymanych z organizacji międzynarodowej organizującej przedsięwzięcie, w którym uczestniczą te jednostki.
§  3. 
W przypadku kierowania poza granice państwa jednostek wojskowych, w których składzie jest wymagane uczestnictwo osób posiadających specjalistyczne kwalifikacje, zatrudnionych lub pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, niebędących jednostkami budżetowymi, wydatki osobowe dotyczące tych osób finansuje się z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
§  4. 
1. 
Dysponentami środków finansowych, o których mowa w § 2, realizującymi wydatki związane z przygotowaniem i działaniem jednostek wojskowych poza granicami państwa, w przypadkach, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa, zwanej dalej "ustawą", są:
1)
kierownicy jednostek organizacyjnych podległych Szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych - w zakresie zabezpieczenia logistycznego i medycznego, o którym mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem pkt 3;
2)
Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych - w zakresie obsługi finansowej, o której mowa w ust. 3, z zastrzeżeniem pkt 3;
3)
kierownicy jednostek organizacyjnych Wojsk Specjalnych - w zakresie zabezpieczenia logistycznego, o którym mowa w ust. 2 pkt 1-3, oraz obsługi finansowej, o której mowa w ust. 3 pkt 1-4, wydzielonych komponentów Wojsk Specjalnych.
2. 
Wydatki na zabezpieczenie logistyczne i medyczne obejmują w szczególności:
1)
przewóz osób wchodzących w skład jednostki i jej wyposażenia;
2)
zakup w kraju środków materiałowych i wyposażenia podlegających ewidencji ilościowo-wartościowej;
3)
ubezpieczenie majątkowe, o którym mowa w § 7;
4)
transport sanitarny jako element strategicznej ewakuacji medycznej;
5)
zakup w kraju produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych
3. 
Wydatki na obsługę finansową obejmują w szczególności:
1)
wypłatę należności zagranicznych, dodatku wojennego i należności pieniężnych z tytułu podróży służbowej;
2)
zakup w rejonie działania jednostki materiałów i drobnego sprzętu niezbędnego do zabezpieczenia jej działalności;
3)
opłatę za nabyte w rejonie działania jednostki usługi w zakresie zakwaterowania i wyżywienia, transportu, łączności i wydatki poniesione na cele reprezentacyjne oraz inne niezbędne potrzeby;
4)
uregulowanie należności z tytułu szkód związanych z działaniem jednostki poza granicami państwa, w tym wypłatę odszkodowań;
5)
koszty realizacji zadań w zakresie pomocy humanitarnej;
6)
ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.
§  5. 
1. 
Obsługę finansową i logistyczną jednostek wojskowych przebywających poza granicami państwa w przypadkach, o których mowa w art. 2 pkt 2 ustawy, wykonują jednostki wojskowe, na których zaopatrzeniu jednostki te pozostają.
2. 
Obsługę finansową wydatków, o których mowa w § 4 ust. 3 pkt 6, wykonuje Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
§  6. 
Na pokrycie wydatków jednostki wojskowej poza granicami państwa bezpośrednio związanych z zaopatrzeniem na rynku lokalnym żołnierzowi lub pracownikowi tej jednostki udziela się zaliczki.
§  7. 
1. 
Jeżeli z umowy międzynarodowej wynika obowiązek ubezpieczenia uzbrojenia i sprzętu wojskowego jednostek wojskowych kierowanych poza granice państwa, wydatki z tego tytułu są pokrywane z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.
2. 
Zakres i sumę ubezpieczenia określa umowa ubezpieczenia, którą zawiera jednostka wykonująca obsługę logistyczną jednostki wojskowej.
§  8. 
Tryb dokonywania wydatków, wzory, zasady i terminy sporządzania dokumentów rozliczeniowych określają przepisy o finansach publicznych.
§  9. 
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu finansowania przygotowania i działania jednostek wojskowych poza granicami państwa (Dz. U. poz. 732 oraz z 2003 r. poz. 1246).
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Język, w jakim ma zostać sporządzona umowa z cudzoziemcem

Powierzenie pracy cudzoziemcowi wymaga, co do zasady, zawarcia umowy w formie pisemnej. Może ona być sporządzona w języku polskim, w języku polskim i jednocześnie w wersji obcojęzycznej, ale również tylko w języku obcym. Jeżeli podmiot powierzający pracę zdecyduje się na to ostatnie rozwiązanie, będzie musiał zlecić tłumaczowi przysięgłemu przetłumaczenie umowy i tłumaczenie to przechowywać.

Marek Rotkiewicz 11.06.2025
Pracodawcy będą mogli wypłacić ekwiwalent za urlop razem z wypłatą ostatniego wynagrodzenia

Resort pracy chce nieznacznie wydłużyć termin wypłaty ekwiwalentu za urlop w przypadku rozwiązywania jest umowy o pracę, a także zwiększenie do dwóch osób minimalnej reprezentacji pracowników przed pracodawcą w sprawach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w zakładach, w których nie funkcjonują związki zawodowe. W ten sposób pracodawcy będą mogli dokonać jednego przelewu należnych środków wraz z wypłatą ostatniego wynagrodzenia.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2025
Staż potwierdzony uzyskaniem kwalifikacji i premia dla organizatora stażu

Nowe przepisy o rynku pracy przewidują, że staż z urzędu pracy może obejmować okres do 12 miesięcy wówczas, gdy zakończony będzie potwierdzeniem nabycia wiedzy lub umiejętności przeprowadzanym przez uprawnioną instytucję. Przy tego rodzaju stażu przewidziano premię finansową dla organizatora stażu w wysokości 500 zł za każdy pełny miesiąc stażu.

Marek Rotkiewicz 10.06.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - ustawa trafi teraz do prezydenta, Sejm przyjął poprawkę Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2025
Zmiany w stażach z urzędu pracy

W nowych przepisach o rynku pracy nie zmienia się istota stażu - popularnej formy wsparcia z urzędu pracy bezrobotnych i organizatorów staży. Pojawia się jednak wiele zmian w stosunku do dotychczasowych przepisów i doprecyzowań pewnych niejasności pojawiających się w praktyce. Nie omawiając szerokiej problematyki staży, zwróćmy uwagę na najważniejsze nowości.

Marek Rotkiewicz 03.06.2025
Od 1 czerwca radykalne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Często zmieniające się przepisy i ich rozproszenie w kilku aktach oraz przewlekłość postępowań w urzędach są największym wyzwaniem dla pracodawców w procesie legalizacji zatrudnienia cudzoziemców – wynika z badania zrealizowanego przez ASM Research Solutions Strategy na zlecenie Konfederacji Lewiatan. 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy z tym związane.

Grażyna J. Leśniak 30.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.765 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb finansowania przygotowania i działania jednostek wojskowych poza granicami państwa.
Data aktu: 08/04/2008
Data ogłoszenia: 21/05/2024
Data wejścia w życie: 30/04/2008