Określenie stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 kwietnia 2024 r.
w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym

Na podstawie art. 618f § 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2024 r. poz. 37) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa:
1)
stawki wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd lub organ postępowania przygotowawczego za wykonaną pracę;
2)
taryfy zryczałtowane dla biegłych ze względu na dziedzinę, w której są oni specjalistami;
3)
sposób dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii.
§  2.  [Stawka godzinowa wynagrodzenia biegłych]
Stawka wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd lub organ postępowania przygotowawczego za każdą godzinę pracy, zwana dalej "stawką", wynosi - w zależności od stopnia złożoności problemu będącego przedmiotem opinii, a także w zależności od nakładu pracy oraz warunków, w jakich opracowano opinię - od 1,67 % do 2,36 % kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość określa ustawa budżetowa, zwanej dalej "kwotą bazową".
§  3.  [Stawka godzinowa wynagrodzenia biegłych z tytułem profesora lub stopniem naukowym]
1.  1
 W przypadku biegłych posiadających tytuł profesora stawka wynosi 5,13 %.
2. 
W przypadku biegłych posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego lub stopień doktora habilitowanego w zakresie sztuki stawka wynosi 4,02 %.
3. 
W przypadku biegłych posiadających stopień naukowy doktora lub stopień doktora w zakresie sztuki stawka wynosi 3,33 %.
§  4.  [Podwyższenie stawki w przypadku biegłego wykonującego działalność za granicą]
W przypadku biegłego, który w zakresie posiadanych wiadomości specjalnych wykonuje działalność zawodową lub naukowo-badawczą za granicą, stawka może być podwyższona do wysokości nie wyższej niż 95 % kwoty bazowej.
§  5.  [Maksymalna wysokość wynagrodzenia biegłego wykonującego działalność za granicą]
Jeżeli w związku z powołaniem biegłego, o którym mowa w § 4, jest z nim zawierane porozumienie co do wysokości przewidywanego wynagrodzenia za wydanie opinii, wysokość tego wynagrodzenia nie może przekraczać wysokości wynagrodzenia obliczonego z zastosowaniem stawki określonej w § 4.
§  6.  2 [Podwyższenie stawki w razie złożonego charakteru problemu będącego przedmiotem opinii]
 W przypadku gdy problem będący przedmiotem opinii jest złożony, stawka może być podwyższona do 50 %, jeżeli biegły posiada dyplom ukończenia studiów lub dyplom mistrzowski.
§  7.  [Stawki za tłumaczenie przy przesłuchiwaniu osób posługujących się językiem migowym, systemem językowo-migowym lub sposobem komunikowania się osób głuchoniewidomych albo osób mających problemy z komunikacją werbalną]
1. 
W przypadku biegłych z zakresu daktylologii, wzywanych przez sąd lub organ postępowania przygotowawczego w razie potrzeby przesłuchania osób, które trwale lub okresowo doświadczają trudności w komunikowaniu się i posługują się językiem migowym, systemem językowo-migowym lub sposobem komunikowania się osób głuchoniewidomych, stawka wynosi:
1)
2,21 % za tłumaczenie z języka migowego oraz z innych środków komunikowania;
2)
2,88 % za tłumaczenie na język migowy oraz na inne środki komunikowania.
2. 
W przypadku biegłych z zakresu komunikacji wspomagającej i alternatywnej, wzywanych przez sąd lub organ postępowania przygotowawczego w razie potrzeby przesłuchania osób mających problemy z komunikacją werbalną, stawka wynosi 2,88 %.
§  8.  [Podwyższenie stawki w przypadku przesłuchiwania osoby podczas badania jej stanu psychicznego albo przesłuchiwania osoby z udziałem innych biegłych]
Stawka biegłego, o którym mowa w § 7, może być podwyższona, jednak nie więcej niż o 50 %, w razie przesłuchiwania osoby podczas badania jej stanu psychicznego albo przesłuchiwania osoby z udziałem innych biegłych.
§  9.  [Wynagrodzenie biegłych z zakresu różnych specjalności przeprowadzających badania wspólnie]
W przypadkach, o których mowa w art. 193 § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego, zwanej dalej "k.p.k.", gdy jednym z powołanych biegłych jest biegły, o którym mowa w § 4, wynagrodzenie pozostałych biegłych może być podwyższone do czterokrotności wynagrodzenia ustalonego zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia.
§  10.  [Wynagrodzenie biegłych z zakresu tej samej specjalności przeprowadzających badania wspólnie]
Przepis § 9 stosuje się odpowiednio w przypadku powołania biegłych z zakresu tej samej specjalności.
§  11.  3 [Określenie wynagrodzenia za wykonaną pracę biegłych z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu, nauk społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych]
1. 
Wynagrodzenie za wykonaną pracę biegłych z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu, nauk społecznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych, w zakresie czynności opisanych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, określa się według stawki albo taryfy zryczałtowanej wskazanej w tym załączniku.
2. 
Wynagrodzenie za wykonaną pracę biegłych z zakresu geodezji i kartografii, w zakresie czynności opisanych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, określa się według stawki albo taryfy zryczałtowanej wskazanej w tym załączniku.
§  12.  4 [Dokumentowanie wydatków poniesionych przez biegłego]
1. 
Poniesione przez biegłego wydatki w zakresie, w jakim bezpośrednio dotyczyły one konkretnej opinii i były niezbędne dla jej wydania, w szczególności wydatki materiałowe, amortyzację aparatury badawczej oraz koszty dojazdu na miejsce wykonania czynności, biegły dokumentuje za pomocą faktur lub rachunków albo kopii tych dokumentów.
2. 
Jeżeli udokumentowanie poniesionych przez biegłego wydatków, o których mowa w ust. 1, nie jest możliwe za pomocą faktur lub rachunków albo kopii tych dokumentów, biegły składa pisemne oświadczenie o poniesieniu wydatku zawierające w szczególności wysokość wydatku, mechanizm jego wyliczenia oraz przyczynę braku możliwości jego udokumentowania.
§  13.  [Przepis przejściowy]
Do opinii, za które biegły nie otrzymał wynagrodzenia przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  14.  [Derogacja]
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2049, z 2018 r. poz. 1308 oraz z 2019 r. poz. 347).
§  15.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  5  

TARYFA ZRYCZAŁTOWANA WYNAGRODZENIA BIEGŁYCH Z DZIEDZINY NAUK MEDYCZNYCH I NAUK O ZDROWIU, NAUK SPOŁECZNYCH ORAZ NAUK ŚCISŁYCH I PRZYRODNICZYCH

Lp. Określenie czynności Procent kwoty bazowej
1 2 3
I. Badania laboratoryjne
1 1. Badanie markerów genetycznych w sprawie o ustalenie ojcostwa, podstawowe - jednej osoby 12,33
2. Badanie dodatkowe markerów genetycznych - jednej osoby - za każdy marker 1,25
3. Badanie markerów genetycznych rozszerzone - jednej osoby 22,01
2 Badanie markerów genetycznych w niezdegradowanym materiale biologicznym - w zależności od liczby oznaczonych markerów genetycznych 1,53-25,471)
3 Badanie markerów genetycznych w zdegradowanym materiale biologicznym - w zależności od liczby oznaczonych markerów genetycznych 2,78-42,501)
4 Badanie śladów krwi i innych substancji biologicznych:

1) oględziny jednego dowodu rzeczowego oraz wstępne badanie śladów

2,78-4,021)
2) badanie przynależności gatunkowej plam krwi i innych substancji biologicznych jednego gatunku i na jednym dowodzie 3,60
3) badanie genetyczne jednego śladu krwi i innych substancji biologicznych na dowodzie rzeczowym:

a) w zakresie do 16 markerów genetycznych

4,02
b) za każdy następny marker genetyczny 1,67
4) badanie śladów krwi w celu określenia źródła krwawienia lub czasu powstania śladów 4,98
5) inne badania biologiczne umożliwiające identyfikację indywidualną śladu biologicznego - na jednym dowodzie rzeczowym 6,93
5 Badanie plam nasienia na jednym dowodzie rzeczowym 6,09-8,591)
6 Badanie makroskopowe, mikroskopowe i mikrometryczne włosów dowodowych i porównawczych lub identyfikacja włókien i włosów - jednej osoby 2,91-7,751)
7 Badanie identyfikacyjne materiału biologicznego 3,75-13,431)
8 Badanie śladów i uszkodzeń postrzałowych:

1) bez strzałów próbnych

4,02
2) ze strzałami próbnymi 6,93
9 Badanie histologiczne wycinków jednego narządu ciała 1,25
10 Badanie krwi na obecność tlenku węgla (hemoglobiny tlenkowęglowej):

1) badanie jakościowe

1,25
2) badanie ilościowe 2,78
11 1. Badanie krwi na obecność alkoholu - za każdą metodę 3,60-4,021)
2. Badanie wydychanego powietrza na obecność alkoholu 4,02
12 1. Badanie narządów ciała na obecność trucizn2):

1) trucizny lotne z parą wodną - wielokierunkowe badania jakościowe

9,84-12,741)
2) trucizny lotne - oznaczenie ilościowe - stawka wymieniona w pkt 1 ulega zwiększeniu o 4,85-15,521)
3) wolne kwasy i zasady, trujące reszty kwasowe - wielokierunkowe badania jakościowe 6,09-10,941)
4) oznaczenie ilościowe trucizny z grupy wymienionej w pkt 3 - stawka ulega zwiększeniu o 6,09-12,741)
5) trucizny metaliczne - wielokierunkowe badania jakościowe 28,38-36,691)
6) oznaczenie ilościowe trucizny z grupy wymienionej w pkt 5 - stawka ulega zwiększeniu o 2,91-9,001)
7) wysokowrzące lub nielotne trucizny organiczne naturalne i syntetyczne - przeprowadzenie wielokierunkowego toku badań 39,59-45,271)
8) identyfikacja trucizny wyosobnionej w toku badań wymienionych w pkt 7 6,09-45,271), 3)
9) ilościowe oznaczenie zidentyfikowanej trucizny wymienionej w pkt 8 - stawka ulega zwiększeniu o 2,91-15,521)
2. Badanie narządów ciała na obecność trucizn ukierunkowane (tj. z określeniem poszukiwanej trucizny) jakościowe lub ilościowe 9,84-36,691), 2)
3. Badanie chemiczno-toksykologiczne substancji chemicznej w celu jej zidentyfikowania 4,85-36,691), 3)
13 Badania botaniczne i farmakognostyczne trucizn roślinnych (identyfikacja części roślin i grzybów) 6,93-13,301)
II. Badania osób żyjących
14 Określenie inwalidztwa, niepełnosprawności lub niezdolności do pracy oraz ich stopnia 2,78-18,831)
15 Ocena zdolności do odbycia kary pozbawienia wolności 3,89-15,521)
16 Stwierdzenie uszkodzeń ciała i ich kwalifikacja, stwierdzenie dziewictwa, ciąży, przebytego porodu, zakażenia wenerycznego, ustalenie obcowania płciowego itp. 2,49-8,731)
17 Badanie stanu zdrowia psychicznego:

1) w warunkach ambulatoryjnych bez pisemnej opinii

2,49-6,091)
2) w warunkach ambulatoryjnych z pisemną opinią 6,65-13,991)
3) w warunkach szpitalnych z pisemną opinią 15,92-33,781)
1 2 3
18 Badanie psychologiczne:

1) w warunkach ambulatoryjnych bez pisemnej opinii

2,49-6,091)
2) w warunkach ambulatoryjnych z pisemną opinią 6,65-13,991)
3) w warunkach szpitalnych z pisemną opinią 15,92-33,781)
19 Badanie w przedmiocie uzależnienia od alkoholu:

1) w warunkach ambulatoryjnych bez pisemnej opinii

2,49-6,091)
2) w warunkach ambulatoryjnych z pisemną opinią 6,65-13,991)
3) w warunkach szpitalnych z pisemną opinią 15,92-33,781)
20 Badanie zdolności płodzenia, łącznie z chemicznym i mikroskopowym badaniem nasienia (w razie konieczności powtórzenia badania nasienia stawkę podwyższa się o 100 %) 4,71-8,591)
III. Badania pośmiertne
21 Oględziny zewnętrzne zwłok i szczątków ludzkich 5,13-20,901)
22 Oględziny zewnętrzne i sekcja zwłok objętych wczesnymi zmianami pośmiertnymi - w zależności od zakresu badań i stanu zwłok 8,73-31,841)
23 Oględziny zewnętrzne i sekcja zwłok objętych późnymi zmianami pośmiertnymi lub ekshumowanych, a także wykonywane w przypadkach wyjątkowo trudnych 12,19-42,501)
24 Maceracja kości i ich rekonstrukcja:

1) przygotowanie kośćca do maceracji, jego maceracja (w razie maceracji kompletnego szkieletu - górna wysokość stawki)

11,08-33,781)
2) rekonstrukcja kompletnego szkieletu 10,66-148,811)
IV. Inne czynności
25 Wydanie opinii wyłącznie na podstawie akt sprawy 6,65-28,251)
26 Sporządzenie dokumentacji fotograficznej osób żyjących, zwłok i dowodów rzeczowych - za jedno ujęcie 0,14
1) W zależności od stopnia złożoności problemu będącego przedmiotem opinii, nakładu pracy oraz warunków, w jakich opracowano opinię.

2) Wymienione w tej pozycji wysokości stawek odnoszą się do badania jednego narządu. Przy równoległym badaniu drugiego i następnych narządów lub materiałów w tej samej sprawie wysokość stawek obniża się o 20 %.

3) Dopuszcza się możliwość podwyższenia stawek (do 50 %) w wypadkach uzasadnionych szczególnymi trudnościami (np. mało znane i rzadko spotykane substancje trujące, materiał z ekshumacji).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TARYFA ZRYCZAŁTOWANA ZA TYPOWE CZYNNOŚCI TECHNICZNE BIEGŁYCH Z ZAKRESU GEODEZJI I KARTOGRAFII

Lp. Określenie czynności Jednostka Procent kwoty bazowej za jednostkę
1 2 3 4
1 Badanie ksiąg wieczystych oraz akt w archiwach państwowych:

1) za pierwszą księgę lub za pierwsze akta nieruchomości

nieruchomość 4,02
2) za każdą następną księgę lub każde następne akta nieruchomość 1,94
2 Wyciągi danych z operatu ewidencji gruntów: - sporządzenie wypisu z rejestru gruntów:
1) za pierwszą działkę działka 1,53
2) za każdą następną działkę działka 0,14
- sporządzenie wypisu z rejestru gruntów i wyrysu z mapy ewidencyjnej wraz z rozliczeniem powierzchni działek wykazanych w księgach wieczystych:
3) za pierwszą działkę działka 28,66
4) za każdą następną działkę działka 2,91
3 Uzyskanie niezbędnych danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego:
1) do 4 punktów granicznych i punktów osnowy geodezyjnej ryczałt 6,09
2) za każdy następny punkt graniczny i punkt osnowy geodezyjnej punkt 0,42
4 Ustalenie granic nieruchomości:
1) do 4 punktów granicznych ryczałt 38,35
2) za każdy następny punkt graniczny na podstawie danych geodezyjno

-kartograficznych

punkt 2,91
3) za każdy następny punkt graniczny na podstawie oświadczeń stron punkt 1,25
5 Pomiar sytuacyjny i opracowanie jego wyników oraz sporządzenie mapy:
1) dla powierzchni do 0,50 ha ryczałt 67,70
2) dla powierzchni powyżej 0,50 do 1,00 ha ryczałt 85,13
3) dla powierzchni powyżej 1,00 ha do 3,00 ha ryczałt 101,89
4) dla powierzchni powyżej 3,00 ha do 5,00 ha ryczałt 126,52
5) za każdy następny hektar 1 ha 15,10
6 Podział nieruchomości:

- opracowanie wstępnego projektu podziału na kopii mapy:

1) podział na dwie działki ryczałt 18,83
2) za każdą następną działkę działka 2,91
- obliczenie i wyznaczenie w terenie projektu podziału:
3) podział na dwie działki ryczałt 85,13
4) za każdą następną działkę działka 9,55
7 Inne prace geodezyjno-kartograficzne:

- skartowanie i opisanie na mapie granic ustalonych w postępowaniu rozgraniczeniowym:

1) do 4 punktów granicznych

ryczałt 12,74
2) za każdy następny punkt graniczny

- skartowanie i opisanie na mapie projektu podziału nieruchomości:

punkt 1,94
3) podział na dwie działki ryczałt 31,84
4) za każdą następną działkę

5) za pomiar i sporządzenie szkicu sytuacyjnego do różnych celów stosuje się

działka 2,91
stawki, określone w lp. 5 z zastosowaniem współczynnika 0,5 - -
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 grudnia 2024 r. (Dz.U.2024.1874) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2024 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 grudnia 2024 r. (Dz.U.2024.1874) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2024 r.
3 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 grudnia 2024 r. (Dz.U.2024.1874) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2024 r.
4 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 grudnia 2024 r. (Dz.U.2024.1874) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2024 r.
5 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 grudnia 2024 r. (Dz.U.2024.1874) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 grudnia 2024 r.

Zmiany w prawie

Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Wyższe kary dla pracodawców - sejmowa wrzutka na ostatniej prostej

Już nie 30 tys. zł, a 50 tys. zł ma grozić maksymalnie pracodawcy, który zawrze umowę cywilnoprawną, choć powinien - umowę o pracę. Podobnie temu, który nie wypłaca w terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi jego rodziny. A jeśli nie wypłaca przez okres co najmniej 3 miesięcy, to kara ma wynieść nawet 60 tys. złotych - zdecydował Sejm, przyjmując poprawkę Lewicy, zmieniającą Kodeks pracy w... ustawie dotyczącej cudzoziemców.

Grażyna J. Leśniak 25.02.2025
Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.615

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym.
Data aktu: 17/04/2024
Data ogłoszenia: 23/04/2024
Data wejścia w życie: 24/04/2024