Zmiana rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1 z dnia 22 sierpnia 2024 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej

Na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146, 858 i 1222) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 357, z późn. zm. 2 ) w załączniku nr 2 do rozporządzenia w części I "Badania laboratoryjne" dodaje się lp. 918 i 919 w brzmieniu:
918 Brak kodu Badanie genetyczne metodą porównawczej hybrydyzacji genomowej do mikromacierzy (aCGH - Array Comparative Genomic Hybridization) Wymagania formalne:

Medyczne laboratorium diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z pracownią genetyczną, które posiada pozytywny wynik zewnętrznej kontroli jakości w zakresie badania metodą porównawczej hybrydyzacji genomowej do mikromacierzy (aCGH), przeprowadzonej przez Europejską Agencję Kontroli Jakości Badań Genetycznych (ang. European Molecular

Genetics Quality Network, EMQN) lub Agencję Oceny Genomu (ang. Genomic Quality Assessment, GenQA), lub inną organizację posiadającą certyfikat ISO 17043; wydany w okresie ostatnich 24 miesięcy.

Personel:

1) diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w wykonywaniu badania metodą aCGH lub

2) specjalista w dziedzinie medycznej genetyki molekularnej z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w wykonywaniu badania metodą aCGH;

3) diagnosta laboratoryjny z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w wykonywaniu badania metodą aCGH.

Wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną:

1) skaner do mikromacierzy wraz z oprogramowaniem;

2) urządzenie do pomiaru stężenia i jakości kwasów nukleinowych;

3) piec do hybrydyzacji;

4) termocykler;

5) wirówka laboratoryjna;

6) termoblok lub łaźnia wodna.

Urządzenia posiadają certyfikat CE-IVD lub udokumentowaną wewnątrzlaboratoryjną walidację zapewniającą właściwy standard badań.

Kryteria kwalifikacji osób wymagających udzielenia świadczenia:

1. W diagnostyce prenatalnej w przypadku spełnienia co najmniej jednego z poniższych kryteriów:

1) stwierdzenie w badaniu USG co najmniej jednej nieprawidłowości strukturalnej płodu lub

2) podejrzenie występowania aneuploidii u płodu, lub

3) wykrycie w klasycznym badaniu cytogenetycznym (analiza kariotypu) u płodu z wadami wrodzonymi pozornie zrównoważonych rearanżacji dziedzicznych lub de novo.

2. W diagnostyce postnatalnej w przypadku spełnienia co najmniej jednego z poniższych kryteriów:

1) podejrzenie aberracji chromosomowej innej niż aberracje liczbowe lub

2) niepełnosprawność intelektualna z cechami dysmorfii lub bez nich, lub

3) opóźnienie rozwoju psychoruchowego, lub 4) autyzm z towarzyszącą niepełnosprawnością intelektualną lub opóźnieniem rozwoju, lub cechami dysmorfii lub wadami rozwojowymi, lub

5) strukturalne wady wrodzone - dotyczące co najmniej jednego narządu lub układu, zespoły wad, duże wady izolowane jednego narządu, np.

serca, nerek, mózgu, kończyn, lub

6) padaczka o podejrzewanym podłożu genetycznym, lub

7) rozpoznanie lub podejrzenie zespołu genetycznego, w którym mogą występować zmiany typu zmiany liczby kopii (ang. Copy Number Variants, CNV) (mikrodelecje lub mikroduplikacje), lub

8) badanie rodziców w przypadku stwierdzenia u dziecka patogennej zmiany typu CNV, lub

9) niejednoznaczny wynik badania kariotypu metodami cytogenetyki klasycznej lub wykryta aberracja strukturalna chromosomów wymagająca dokładnego określenia zakresu aberracji.

919 Brak kodu Analiza ekspresji genu lub kilku genów (w tym genów fuzyjnych) przy użyciu metody Real-Time PCR - ilościowa reakcja łańcuchowa polimerazy w czasie rzeczywistym (qRT-PCR - Real-Time Quantitative Polymerase Chain Reaction) Pozostałe wymagania:

Skierowanie na badanie jest wystawiane przez lekarza specjalistę w dziedzinie genetyki klinicznej lub lekarza w trakcie specjalizacji w dziedzinie genetyki klinicznej, lub lekarza specjalistę w dziedzinie perinatologii, lub lekarza specjalistę w dziedzinie neonatologii.

Wymagania formalne:

Medyczne laboratorium diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z pracownią genetyczną, które posiada udokumentowane co najmniej 3-letnie doświadczenie w wykonywaniu mutacji somatycznych lub w wykonywaniu oznaczeń qRT-PCR.

Personel:

1) diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w diagnostyce genetycznej zmian somatycznych w hematologii dorosłych lub onkologii i hematologii dziecięcej lub z co najmniej

3-letnim doświadczeniem w wykonywaniu badań genetycznych metodą qRT-PCR lub

2) specjalista w dziedzinie medycznej genetyki molekularnej z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w diagnostyce genetycznej zmian somatycznych w hematologii dorosłych lub onkologii i hematologii dziecięcej lub z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w wykonywaniu badań genetycznych metodą qRT-PCR;

3) diagnosta laboratoryjny z co najmniej rocznym doświadczeniem w diagnostyce genetycznej zmian somatycznych lub w wykonywaniu badań genetycznych metodą qRT-PCR.

Wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną:

1) termocykler przeznaczony do Real-Time PCR wraz z oprogramowaniem;

2) wirówka preparacyjna;

3) pipeta automatyczna.

Urządzenia umożliwiają wykonywanie badań zgodnie ze

standardami EURO-MRD lub programami AML-BFM-2019 lub AIEOP-BFM ALL 2017, lub AIEOP-BFM-2020, lub AIEOP-BFM-2023, lub ML-DS-2018 dla dzieci z ostrymi białaczkami. Urządzenia umożliwiają wykonywanie badań zgodnie ze standardami EURO-MRD lub WHO, lub European LeukemiaNet dla dorosłych chorych na białaczki ostre i przewlekłe.

Kryteria kwalifikacji osób wymagających udzielenia świadczenia:

Do badania kwalifikują się pacjenci, u których jest wymagana diagnostyka w kierunku nowotworów układu mieloidalnego lub limfoidalnego lub monitorowanie odpowiedzi na leczenie, lub monitorowanie minimalnej choroby resztkowej (MRD - Minimal Residual Disease) w trakcie leczenia i po jego zakończeniu, w nowotworach układu

mieloidalnego i limfoidalnego określonych poniższymi kodami ICD-10:

1) C91.0 - Ostra białaczka limfoblastyczna;

2) C92.0 - Ostra białaczka szpikowa;

3) C92.1 - Przewlekła białaczka szpikowa;

4) C92.2 - Podostra białaczka szpikowa;

5) C92.3 - Mięsak szpikowy;

6) C92.4 - Ostra białaczka promielocytowa;

7) C92.5 - Ostra białaczka szpikowo-monocytowa;

8) C92.7 - Inna białaczka szpikowa;

9) C92.9 - Białaczka szpikowa, nieokreślona;

10) C93 - Białaczka monocytowa;

11) C94 - Inne białaczki określonego rodzaju;

12) C95 - Białaczka z komórek nieokreślonego rodzaju;

13) C96 - Inny i nieokreślony nowotwór złośliwy tkanki limfatycznej, układu krwiotwórczego i tkanek pokrewnych.

Zakres świadczenia:

1) diagnostyka w kierunku rozpoznawania nowotworów układu mieloidalnego lub limfoidalnego, w tym diagnostyka genów fuzyjnych:

a) BCR::ABL1 lub chromosomu Philadelphia (Ph) lub

b) PML::RARA, lub

c) RUNX1::RUNX1T1, lub

d) CBFB::MYH11, lub

e) mutacji NPM1 lub

2) monitorowanie odpowiedzi na zastosowaną terapię oraz ocena chimeryzmu poprzeszczepowego u pacjentów poddanych transplantacji allogenicznych krwiotwórczych komórek macierzystych, lub

3) monitorowanie minimalnej choroby resztkowej, które obejmuje:

a) identyfikację rearanżacji genów do monitorowania PCR MRD w ALL: ALL-MRD-PCR1;

b) oznaczenie MRD metodą PCR w ALL: ALL-MRD-PCR2;

c) diagnostykę molekularną AML i oznaczenie wyjściowego poziomu badanego transkryptu do monitorowania MRD;

d) oznaczenie MRD metodą qRT-PCR -

AML-MRD-PCR, geny fuzyjne w AML;

e) diagnostykę molekularną CML;

f) oznaczanie MRD metodą qRT-PCR - transkrypt BCR: ABL1 w CML.

Wskaźniki jakości:

1) badania molekularne w ALL przeprowadzane są według standardu europejskiego konsorcjum EURO-MRD u dzieci i dorosłych;

2) badania molekularne w AML przeprowadzane są zgodnie z wymaganiami protokołu AML-BFM-2019 lub AIEOP-BFM ALL 2017, lub AIEOP-BFM-2020, lub AIEOP-BFM-2023, lub ML-DS-2018 dla dzieci z ostrymi białaczkami;

3) badania molekularne w AML i CML u dorosłych przeprowadzane są zgodnie z rekomendacjami European LeukemiaNet lub PALG (Polish Acute Leukemia Group).

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 2164, z 2017 r. poz. 1244, 1766 i 2423, z 2018 r. poz. 657, z 2019 r. poz. 397, 1060 i 1864, z 2020 r. poz. 612, z 2021 r. poz. 543 i 727, z 2022 r. poz. 365, 482, 1542, 2641 i 2678, z 2023 r. poz. 1953 i 2294 oraz z 2024 r. poz. 224.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1318

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Data aktu: 22/08/2024
Data ogłoszenia: 30/08/2024
Data wejścia w życie: 01/01/2025