Szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach niektórych działań i poddziałań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 3 lipca 2020 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach niektórych działań i poddziałań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2

Na podstawie art. 67b ust. 4 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2021 r. poz. 2137 oraz z 2022 r. poz. 88) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty oraz warunki zwrotu pomocy finansowej w ramach niektórych działań i poddziałań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, które mają zastosowanie podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2021 r. poz. 2069 i 2120 oraz z 2022 r. poz. 64 i 655), zwanej dalej "ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi", w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego w związku z zakażeniami tym wirusem oraz w okresie 90 dni od dnia odwołania tych stanów, odmienne w stosunku do przepisów wydanych na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
1. 
W przypadku działań i poddziałań, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 2 lit. a, pkt 6 lit. a-d, pkt 7, pkt 9 oraz pkt 14 lit. b ustawy, jeżeli podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem przyczyną nierealizowania przez beneficjenta w sposób ciągły warunków lub zobowiązań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy, w umowie o przyznaniu pomocy lub decyzji o przyznaniu pomocy są:
1)
ograniczenia określone w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - właściwy organ lub podmiot, który przyznał pomoc, uznaje, że te warunki lub zobowiązania w okresie obowiązywania tych ograniczeń są realizowane w sposób ciągły zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie z umową o przyznaniu pomocy lub zgodnie z decyzją o przyznaniu pomocy;
2)
inne okoliczności niż określone w pkt 1 - właściwy organ lub podmiot, który przyznał pomoc, uznaje, że te warunki lub zobowiązania w okresie obowiązywania ograniczeń określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi są realizowane w sposób ciągły zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie z umową o przyznaniu pomocy lub zgodnie z decyzją o przyznaniu pomocy, jeżeli beneficjent uprawdopodobni, że te okoliczności są powiązane z ograniczeniami określonymi w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
2. 
Okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, beneficjent lub upoważniona przez niego osoba zgłasza na piśmie właściwemu organowi lub podmiotowi, który przyznał pomoc, załączając odpowiednie dowody uprawdopodobniające te okoliczności, w ciągu piętnastu dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba mogą dokonać tej czynności.
§  2a. 
W przypadku poddziałań, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, jeżeli podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem jest konieczne dokonanie zmiany sposobu realizacji operacji i nie jest możliwe zachowanie w trakcie realizacji operacji kryteriów wyboru operacji, za które zostały przyznane punkty w odniesieniu do kryterium, jakim jest cena, zobowiązanie, o którym mowa w:
1)
§ 15 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności" oraz poddziałania "Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych" w ramach działania "Transfer wiedzy i działalność informacyjna" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz warunków i trybu jej wypłaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1688 oraz z 2021 r. poz. 1520),
2)
§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 marca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie korzystania z usług doradczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz warunków i trybu jej wypłaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 2228 oraz z 2021 r. poz. 1851),
3)
§ 9 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 marca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie dla szkolenia doradców" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz warunków i trybu jej wypłaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 867 oraz z 2021 r. poz. 1855)

- uznaje się za zachowane.

§  3. 
W przypadku działań i poddziałań, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3 lit. b, pkt 4, 5, 6 lit. d oraz pkt 7, 13 i 14 ustawy, w przypadku uchybienia terminu, o którym mowa w art. 67b ust. 1 ustawy, odmowa przyznania pomocy, w przypadku gdy nie są spełnione warunki przyznania pomocy, nie może nastąpić podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem oraz w okresie 90 dni od dnia odwołania tych stanów, chyba że zachodzą niebudzące wątpliwości przesłanki nieprzyznania pomocy.
§  4. 
1. 
W przypadku poddziałań, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 lit. a-c i e ustawy, uzgodnienie późniejszego terminu spełnienia warunków lub zrealizowania zobowiązań, o którym mowa w art. 67b ust. 3 ustawy, następuje na wniosek beneficjenta i wymaga zmiany w tym zakresie decyzji o przyznaniu pomocy przez organ administracji publicznej, który ją wydał.
2. 
Niespełnienie przez beneficjenta warunków lub niezrealizowanie zobowiązań w terminie uzgodnionym zgodnie z ust. 1, wywołuje takie same skutki prawne, jakie wywołuje niespełnienie warunków lub niezrealizowanie zobowiązań w terminie przewidzianym w przepisach wydanych na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy.
§  4a. 
W przypadku poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 lit. a ustawy, przepisu § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Budowa lub modernizacja dróg lokalnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 232 oraz z 2022 r. poz. 564) nie stosuje się, a:
1)
pomoc jest przyznawana na operację, jeżeli koszty kwalifikowalne operacji nie będą współfinansowane w drodze wkładu z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności lub jakiegokolwiek innego unijnego instrumentu finansowego;
2)
środki finansowe z tytułu pomocy są wypłacane, mimo że koszty kwalifikowalne operacji są współfinansowane w drodze wkładu z innych programów przeznaczonych na inwestycje drogowe, z wyłączeniem wkładu, o którym mowa w pkt 1, zaś w przypadku, gdy środki te zostały już wcześniej wypłacone - nie podlegają zwrotowi.
§  4b. 
W przypadku operacji typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne" w ramach poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 lit. c ustawy, środki finansowe z tytułu pomocy są wypłacane mimo nieutworzenia miejsca lub miejsc pracy, jeżeli wniosek o płatność końcową został złożony podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem oraz w okresie 90 dni od dnia odwołania tych stanów - w przypadku gdy zostały przyznane punkty za spełnienie kryterium, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne", operacje typu "Kształtowanie przestrzeni publicznej" oraz operacje typu "Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego" w ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 1737, z 2018 r. poz. 154 oraz z 2019 r. poz. 2282). Środki te nie podlegają zmniejszeniu z powodu nieutworzenia miejsca lub miejsc pracy, a w przypadku, gdy zostały już wcześniej wypłacone - nie podlegają zwrotowi.
§  4c. 
W przypadku poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 14 lit. b ustawy, środki finansowe z tytułu pomocy są wypłacane mimo nieutworzenia miejsca lub miejsc pracy, jeżeli wniosek o płatność końcową został złożony podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem oraz w okresie 90 dni od dnia odwołania tych stanów - w przypadku operacji w zakresie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a i c rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2019 r. poz. 664 i 2023, z 2020 r. poz. 1555 oraz z 2021 r. poz. 2358), których przedmiotem jest działalność gospodarcza objęta czasowym zakazem jej prowadzenia określona w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-13 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, lub polegająca na świadczeniu usług bezpośrednio na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą objętą tym zakazem. Środki te nie podlegają zmniejszeniu z powodu nieutworzenia miejsca lub miejsc pracy, a w przypadku, gdy zostały już wcześniej wypłacone - nie podlegają zwrotowi.
§  5. 
(uchylony).
§  6. 
W przypadku gdy z przyczyn związanych z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego w związku z zakażeniami tym wirusem podmiot ubiegający się o przyznanie:
1)
wsparcia na zalesienie w ramach poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy, nie złożył w 2020 r. oświadczenia o wykonaniu zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia wraz z zaświadczeniem nadleśniczego potwierdzającym ten fakt, w terminie, o którym mowa w § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 585 i 995, z 2020 r. poz. 246, z 2021 r. poz. 856 i 1039 oraz z 2022 r. poz. 417),
2)
pomocy finansowej w ramach poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy, nie złożył w 2020 r. oświadczenia o wykonaniu inwestycji zgodnie z wymogami planu inwestycji wraz z zaświadczeniem nadleśniczego potwierdzającym ten fakt, w terminie 10 miesięcy od dnia otrzymania postanowienia, o którym mowa w § 8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 587 i 1852 oraz z 2021 r. poz. 548 i 1881)

- kierownik biura powiatowego Agencji, podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem oraz w okresie 90 dni od dnia odwołania tych stanów, wzywa ten podmiot, na piśmie, do złożenia odpowiedniego oświadczenia wraz z zaświadczeniem, w terminie do dnia 9 czerwca 2021 r.

§  7. 
W przypadku gdy z przepisów wydanych na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika obowiązek dołączenia do wniosku o przyznanie pomocy, wniosku o płatność, wniosku o wstąpienie do toczącego się postępowania lub wniosku o wypłatę płatności dokumentów w formie kopii:
1)
potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez pracownika lokalnej grupy działania, o której mowa w przepisach o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności, podmiotu wdrażającego lub podmiotu, który wydał dokument, lub upoważnionego pracownika Agencji albo
2)
poświadczonych za zgodność z oryginałem przez notariusza lub przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym lub adwokatem

- podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub stanu nadzwyczajne-go wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem do tych wniosków można dołączyć kopie tych dokumentów bez wymaganego potwierdzenia lub poświadczenia za zgodność z oryginałem.

§  8. 
W przypadku naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, ogłoszonego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, w którym nie została ustalona kolejność przysługiwania pomocy, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ustala kolejność przysługiwania pomocy w terminie do dnia 31 sierpnia 2020 r.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia 2 .
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 2258).
2 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 6 lipca 2020 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.685 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach niektórych działań i poddziałań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Data aktu: 03/07/2020
Data ogłoszenia: 28/03/2022
Data wejścia w życie: 07/07/2020