Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sieci sprzedaży detalicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 grudnia 2022 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sieci sprzedaży detalicznej

Na podstawie art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2010 r. w sprawie warunków emitowania obligacji skarbowych oferowanych w sieci sprzedaży detalicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 944) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 3:
a)
pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) rejestrze nabywców obligacji - rozumie się przez to rejestr prowadzony przez agenta emisji lub podmioty na zasadach określonych w umowie, o której mowa w pkt 8 lub § 7 ust. 2, zawierający zapisy, o których mowa w art. 4 ust. 2 lub 2a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 1500, 1488, 1933, 2185 i 2640); w rejestrze tym są ujawnione osoby, które nabyły obligacje na rynku pierwotnym, oraz kolejni posiadacze obligacji zapisanych w tym rejestrze, jeżeli obligacje nie zostały zapisane na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych na podstawie umowy zawartej z posiadaczem obligacji lub na rachunkach zbiorczych prowadzonych przez uprawnione podmioty, a także posiadane przez te osoby obligacje;",

b)
pkt 7 otrzymuje brzmienie:

"7) rachunku - rozumie się przez to rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową albo rachunek pieniężny;";

2)
w § 5 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Obligacje emitowane jako skarbowe papiery oszczędnościowe zapisane w rejestrze nabywców obligacji prowadzonym przez danego agenta emisji lub dany podmiot, z którym została zawarta umowa, o której mowa w § 7 ust. 2, nie mogą być przenoszone do rejestru nabywców obligacji prowadzonego przez innego agenta emisji lub inny podmiot, z którym została zawarta umowa, o której mowa w § 7 ust. 2, ani na rachunki papierów wartościowych lub rachunki zbiorcze, o których mowa w § 3 pkt 3.";

3)
użyty w § 11 w ust. 2, w § 20 w ust. 1 i w § 24 w ust. 4 wyraz "zdeponowane" zastępuje się wyrazem "zapisane";
4)
w § 15 po wyrazach "sprzedaży obligacji" dodaje się wyraz "lub";
5)
w § 16:
a)
w ust. 1 po wyrazach "sprzedaży obligacji" dodaje się wyraz "lub",
b)
w ust. 4 po wyrazach "sprzedaży obligacji" dodaje się wyraz "lub";
6)
w § 22 w ust. 4 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) imię i nazwisko lub nazwę posiadacza obligacji;";

7)
w § 24 w ust. 2 pkt 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1) gotówką - po stawieniu się posiadacza obligacji w punkcie sprzedaży obligacji prowadzącym obsługę kasową;

2) przelewem - na rachunek posiadacza obligacji, na zasadach określonych w liście emisyjnym;";

8)
w § 27:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Nabywający obligacje na podstawie umowy sprzedaży zawartej na rynku wtórnym poza systemem obrotu instrumentami finansowymi jest obowiązany:

1) stawić się, wraz ze zbywcą, w dowolnym punkcie sprzedaży obligacji prowadzonym przez agenta emisji albo podmiot, o którym mowa w § 7 ust. 1, u którego nastąpiło nabycie obligacji, albo u prowadzącego rachunek papierów wartościowych, na którym zapisano obligacje będące przedmiotem umowy sprzedaży, oraz

2) przedstawić umowę sprzedaży wraz ze świadectwem depozytowym, jeżeli było wystawione; dokumenty te przekazuje się agentowi emisji albo podmiotowi, o którym mowa w § 7 ust. 1, albo uczestnikowi bezpośredniemu Krajowego Depozytu w celu dokonania stosownych zmian odpowiednio w rejestrze nabywców obligacji albo na rachunkach papierów wartościowych.",

b)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, stawienie się zbywcy nie jest wymagane, jeżeli umowa sprzedaży została zawarta w formie aktu notarialnego albo w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym i zawiera dyspozycję zbywcy w zakresie przeniesienia obligacji na nabywcę oraz nazwę i termin wykupu obligacji będących przedmiotem umowy sprzedaży.",

c)
w ust. 2 wyraz "zdeponowano" zastępuje się wyrazem "zapisano",
d)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. W przypadku nabycia obligacji na innej podstawie niż umowa sprzedaży przepisy ust. 1-2 stosuje się odpowiednio.".

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 1692, 1725, 1747, 1768, 1964 i 2414.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024