Przekazywanie Narodowemu Bankowi Polskiemu danych do oceny funkcjonowania rozliczeń pieniężnych i rozrachunków międzybankowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 19 grudnia 2022 r.
w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych do oceny funkcjonowania rozliczeń pieniężnych i rozrachunków międzybankowych 2

Na podstawie art. 23 ust. 2b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 2022 r. poz. 2025) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób, zakres i terminy realizacji obowiązku, o którym mowa w art. 23 ust. 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 
Podmioty uczestniczące w rozliczeniach pieniężnych i rozrachunkach międzybankowych przekazują Narodowemu Bankowi Polskiemu, zwanemu dalej "NBP", dane o:
1)
liczbie uczestników systemu;
2)
liczbie i wartości transakcji dokonanych przy użyciu polecenia przelewu;
3)
liczbie i wartości transakcji dokonanych przy użyciu polecenia zapłaty;
4)
liczbie i wartości transakcji dokonanych przy użyciu kart płatniczych;
5)
liczbie i wartości transakcji wypłaty i wpłaty gotówki;
6)
liczbie i wartości transakcji dokonanych przy użyciu pieniądza elektronicznego;
7)
liczbie i wartości transakcji dokonanych przy użyciu czeków;
8)
liczbie i wartości transakcji dokonanych przy użyciu pozostałych usług płatniczych;
9)
liczbie i wartości transakcji, w których środki pieniężne były wysłane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i otrzymane spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
10)
liczbie i wartości transakcji gotówkowych i bezgotówkowych;
11)
współczynniku koncentracji;
12)
liczbie i wartości przekazów pieniężnych w podziale na zrealizowane w obrocie krajowym i z zagranicą w podziale na kraje;
13)
liczbie i wartości transakcji mających na celu naruszenie lub obejście przepisów prawa w podziale na zrealizowane w obrocie krajowym i z zagranicą w podziale na kraje;
14)
liczbie placówek;
15)
liczbie i wartości przekazów pocztowych w podziale na zrealizowane w obrocie krajowym i z zagranicą w podziale na kraje;
16)
liczbie i wartości wpłat na rachunki bankowe.
§  3. 
1. 
Dane, o których mowa w § 2 pkt 1-11, są przekazywane na żądanie NBP, co kwartał w terminie do końca miesiąca następującego po upływie kwartału, którego dane dotyczą.
2. 
Dane, o których mowa w:
1)
§ 2 pkt 1, są przekazywane według stanu na koniec ostatniego dnia miesiąca kończącego kwartał;
2)
§ 2 pkt 2-11, są przekazywane za okres kwartału.
3. 
Dane, o których mowa w § 2 pkt 12-16, są przekazywane na żądanie NBP, co pół roku w terminie do końca miesiąca następującego po upływie półrocza, którego dane dotyczą.
4. 
Dane, o których mowa w:
1)
§ 2 pkt 14, są przekazywane według stanu na koniec ostatniego dnia miesiąca kończącego półrocze;
2)
§ 2 pkt 12, 13, 15 i 16, są przekazywane za okres półrocza.
§  4. 
1. 
Dane, o których mowa w § 2, są przekazywane w postaci elektronicznej, za pośrednictwem internetowego Portalu Systemu Informacji Sprawozdawczej, przy użyciu taksonomii XBRL udostępnionej przez NBP w internetowym Portalu Systemu Informacji Sprawozdawczej.
2. 
Biuro usług płatniczych oraz mała instytucja płatnicza, przekazując dane, o których mowa w § 2, mogą użyć taksonomii innej niż XBRL.
§  5. 
Informacje obejmujące okres czwartego kwartału 2022 r. i drugiego półrocza 2022 r. przekazuje się w zakresie, w sposób i w terminach określonych w rozporządzeniu uchylanym w § 6.
§  6. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobu, zakresu i terminów przekazywania przez podmioty uczestniczące w rozliczeniach pieniężnych i rozrachunkach międzybankowych danych niezbędnych do dokonywania przez Narodowy Bank Polski oceny funkcjonowania rozliczeń pieniężnych i rozrachunków międzybankowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 95).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 939).
2 Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu rozporządzenia Europejskiego Banku Centralnego (EU) nr 1409/2013 z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie statystyki płatności (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 18 oraz Dz. Urz. UE L 418 z 11.12.2020, str. 1).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024