Określenie wymagań oznakowania oraz wykonania dokumentacji fotograficznej indywidualnych cech zwierząt należących do inwazyjnych gatunków obcych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 7 grudnia 2022 r.
w sprawie określenia wymagań oznakowania oraz wykonania dokumentacji fotograficznej indywidualnych cech zwierząt należących do inwazyjnych gatunków obcych

Na podstawie art. 14 ust. 14 ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz. U. poz. 1718 oraz z 2022 r. poz. 2375) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania dotyczące mikroczipa i sposobu wszczepienia mikroczipa zwierzęciu kręgowemu należącemu do inwazyjnego gatunku obcego, zwanego dalej "IGO", stwarzającego zagrożenie dla Unii albo do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski, w tym minimalne wymiary lub wiek zwierzęcia oraz miejsce wszczepienia mikroczipa;
2)
wymagania dotyczące obiektu lub pojemnika, w którym umieszcza się zwierzę należące do IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski;
3)
wymagania dotyczące wykonania dokumentacji fotograficznej indywidualnych cech zwierzęcia należącego do IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski, w tym maksymalną liczbę zwierząt, dla których taką dokumentację się sporządza.
§  2. 
1. 
Zwierzęciu kręgowemu należącemu do IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski wszczepia się mikroczip wyprodukowany do celów znakowania żywych zwierząt, o niezmienialnym i niepowtarzalnym numerze, zgodny z aktualnym poziomem wiedzy i najlepszą praktyką, w szczególności jak przedstawiono w normie ISO 11784, i wykorzystujący technologię HDX lub FDX-B oraz umożliwiający odczytanie danych przez czytnik zgodny z aktualnym poziomem wiedzy i najlepszą praktyką, w szczególności jak przedstawiono w normie ISO 11785.
2. 
Mikroczip wszczepia się podskórnie w sposób możliwie najbardziej utrudniający jego ewentualne przyżyciowe usunięcie, tak aby nie był widoczny przez skórę oznakowanego zwierzęcia.
3. 
Mikroczipa nie wszczepia się w trakcie hibernacji zwierzęcia albo w czasie, który uniemożliwiałby pełne zagojenie się miejsca wszczepienia mikroczipa przed wejściem w ten stan.
4. 
Minimalne wymiary lub wiek zwierzęcia oraz miejsce wszczepienia mikroczipa zwierzęciu kręgowemu należącemu do IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski są określone w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Obiekt lub pojemnik, w których umieszcza się zwierzę należące do IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski, znakuje się przez umieszczenie na nim informacji dotyczącej:
1)
nazwy naukowej gatunku i nazwy polskiej, jeżeli nazwa polska istnieje;
2)
liczby osobników danego gatunku przetrzymywanych w tym obiekcie lub pojemniku.
2. 
Na obiekcie lub pojemniku, o których mowa w ust. 1, umieszcza się napis o treści odpowiednio: "UWAGA! Inwazyjny gatunek obcy stwarzający zagrożenie dla Unii." albo "UWAGA! Inwazyjny gatunek obcy stwarzający zagrożenie dla Polski.".
§  4. 
1. 
Dokumentację fotograficzną indywidualnych cech zwierzęcia należącego do IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo do IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski stanowi fotografia umożliwiająca identyfikację osobników:
1)
w przypadku zwierząt kręgowych:
a)
lewej strony ciała i grzbietu,
b)
prawej strony ciała - w przypadku znacznych różnic ubarwienia między stronami ciała zwierząt,
c)
indywidualnych cech ciała, nietypowego ubarwienia lub anomalii występujących na ciele zwierząt;
2)
w przypadku zwierząt bezkręgowych:
a)
strony grzbietowej,
b)
indywidualnych cech ciała, nietypowego ubarwienia lub anomalii występujących na ciele zwierząt.
2. 
Dokumentację fotograficzną wykonuje się dla maksymalnie 10 osobników danego gatunku przetrzymywanych przez jednego posiadacza.
3. 
Dokumentację fotograficzną aktualizuje się co 6 miesięcy, o ile przed upływem tego terminu zwierzęciu nie został wszczepiony mikroczip.
§  5. 
Jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zwierzęciu został wszczepiony mikroczip w miejscu innym niż określone w załączniku do rozporządzenia, to zwierzę to uznaje się za oznakowane zgodnie z przepisami rozporządzenia.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Klimatu i Środowiska: A. Moskwa

ZAŁĄCZNIK

MINIMALNE WYMIARY LUB WIEK ZWIERZĘCIA ORAZ MIEJSCE WSZCZEPIENIA MIKROCZIPA ZWIERZĘCIU KRĘGOWEMU NALEŻĄCEMU DO IGO STWARZAJĄCEGO ZAGROŻENIE DLA UNII ALBO DO IGO STWARZAJĄCEGO ZAGROŻENIE DLA POLSKI

Lp. Gromada zwierząt Miejsce wszczepienia mikroczipa zwierzęciu Minimalne wymiary lub wiek zwierzęcia
nazwa polska nazwa naukowa
1 ryby Pisces przed płetwą grzbietową, po lewej stronie ciała 20 cm długości ciała, mierząc bez ogona
2 płazy Amphibia okolica lędźwiowa, po lewej stronie ciała 20 cm długości ciała, mierząc bez ogona
3 gady Reptilia żółwie (Testudine) - fałd skóry w dole biodrowym, po lewej stronie ciała 10 cm długości karapaksu, mierząc w osi symetrii żółwia w linii prostej
jaszczurki (Lacertilia) - okolica lędźwiowa, po lewej stronie ciała 20 cm długości ciała, mierząc bez ogona, ale nie wcześniej niż 60 dni od dnia wyklucia
węże (Serpentes) - grzbiet,

w 1/5-1/3 długości ciała, mierząc od przodu, po lewej stronie ciała

45 cm długości ciała, mierząc bez ogona, ale nie wcześniej niż 60 dni od dnia wyklucia
krokodyle (Crocodilia) - przednia strona karku, po lewej stronie ciała 20 cm długości ciała, mierząc bez ogona, ale nie wcześniej niż 60 dni od dnia wyklucia
4 ptaki Aves w przypadku gdy masa ciała dorosłego osobnika wynosi poniżej 5,5 kg - mięsień piersiowy, po lewej stronie ciała 60 dni od dnia wyklucia, ale nie wcześniej niż po osiągnięciu przez zwierzę 0,2 kg masy ciała
w przypadku gdy masa ciała dorosłego osobnika wynosi powyżej 5,5 kg lub

w przypadku gatunków ptaków długonogich - u nasady szyi, nad stawem barkowym, po lewej stronie ciała

5 ssaki Mammalia gryzonie (Rodentia) i bizon (Bison bison) - szyja, po lewej stronie ciała 30 dni od dnia urodzenia, ale nie wcześniej niż po osiągnięciu przez zwierzę 0,1 kg masy ciała,

a w przypadku jeleniowatych 9 miesięcy od dnia urodzenia

w przypadku gdy u dorosłego osobnika odległość od kręgosłupa do łopatki jest mniejsza niż 17 cm - między łopatkami
w przypadku gdy u dorosłego osobnika odległość od kręgosłupa do łopatki jest większa niż 17 cm - podstawa ucha, po lewej stronie ciała
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.2618

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wymagań oznakowania oraz wykonania dokumentacji fotograficznej indywidualnych cech zwierząt należących do inwazyjnych gatunków obcych.
Data aktu: 07/12/2022
Data ogłoszenia: 14/12/2022
Data wejścia w życie: 29/12/2022