- może otrzymać dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe.
- wydaje się nowe świadectwo za zwrotem świadectwa wydanego poprzednio. Nazwę zajęć edukacyjnych wpisuje się w sposób określony w ust. 5.
- chyba że zmiana imienia (imion) lub nazwiska nastąpiła na podstawie decyzji administracyjnej albo orzeczenia sądowego wydanego w postępowaniu w sprawie zmiany płci. W tych przypadkach wydaje się świadectwo, dyplom lub zaświadczenie na nowe imię (imiona) lub nazwisko, a jeżeli ich wydanie nie jest możliwe - duplikat świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia, po przedstawieniu decyzji administracyjnej albo orzeczenia sądowego i za zwrotem świadectwa, dyplomu lub zaświadczenia wydanego na poprzednie imię (imiona) lub nazwisko.
INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE WYDAWANIA ŚWIADECTW, DYPLOMÓW PAŃSTWOWYCH I INNYCH DRUKÓW SZKOLNYCH
1) niebieskim - świadectwa szkolne promocyjne, świadectwa ukończenia szkoły podstawowej;
2) pomarańczowym - świadectwa szkolne promocyjne, świadectwa ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego;
3) żółtym - świadectwa szkolne promocyjne, świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej oraz szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, a także zaświadczenia o zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej;
4) różowym - świadectwa szkolne promocyjne, świadectwa ukończenia liceum ogólnokształcącego i technikum;
5) brązowym - świadectwa ukończenia szkół policealnych;
6) jasnoszarym - świadectwa dojrzałości wydawane po zdaniu egzaminu maturalnego, aneksy do świadectw dojrzałości oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego;
7) jasnobrązowym - dyplomy potwierdzające kwalifikacje zawodowe oraz świadectwa potwierdzające kwalifikację w zawodzie.
2. Suplementy do dyplomów drukuje się na białym papierze.
3. Pierwsza strona świadectwa szkolnego promocyjnego i świadectwa ukończenia szkoły, wydawanych przez szkoły, jest zdobiona tłem giloszowym z literami RP. Strona druga, trzecia i czwarta są zdobione tłem giloszowym bez tych liter.
4. Pierwsza strona świadectwa ukończenia szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych, świadectwa dojrzałości, aneksu do świadectwa dojrzałości, świadectwa potwierdzającego kwalifikację w zawodzie, dyplomu i zaświadczenia, wydawanych przez komisje okręgowe, jest zdobiona tłem giloszowym.
5. Świadectwa, dyplomy, suplementy i zaświadczenia mają format A4 (210 x 297 mm).
6. Świadectwo szkolne promocyjne z wyróżnieniem oraz świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem posiada na pierwszej stronie biało-czerwony pionowy pasek o szerokości 12 mm, umieszczony w odległości 50 mm od lewej krawędzi świadectwa.
7. W części świadectwa przeznaczonej na wpisanie obowiązkowych zajęć edukacyjnych należy wpisać obowiązkowe zajęcia edukacyjne zgodnie z kolejnością przyjętą w ramowym planie nauczania dla danego typu szkoły, określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, 1954, 1985 i 2169 oraz z 2017 r. poz. 60), zwanej dalej "ustawą".
8. W części świadectwa przeznaczonej na wpisanie dodatkowych zajęć edukacyjnych należy wpisać dodatkowe zajęcia edukacyjne, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy, oraz zajęcia edukacyjne, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy.
9. Świadectwo szkoły z językiem nauczania mniejszości narodowej, etnicznej lub językiem regionalnym, w której zajęcia są prowadzone w tym języku, składa się z dwóch części. Część pierwszą stanowi świadectwo według wzoru określonego dla danego typu szkoły, drukowane i wypełnione w języku polskim, część drugą - świadectwo według tego samego wzoru, drukowane i wypełnione w języku danej mniejszości narodowej, etnicznej lub języku regionalnym, z tym że w części dotyczącej obowiązkowych zajęć edukacyjnych po języku polskim wpisuje się język danej mniejszości narodowej, etnicznej lub język regionalny. Symbol świadectwa dodatkowo zawiera na końcu znak i literę albo litery wskazujące język danej mniejszości narodowej, etnicznej albo mniejszości posługującej się językiem regionalnym odpowiednio: B - białoruski, Cz - czeski, L - litewski, N - niemiecki, O - ormiański, Rs - rosyjski, S - słowacki, U - ukraiński, J (jidysz) albo Hr (hebrajski) - żydowski, Kr - karaimski, Ł - łemkowski, Rm - romski, T - tatarski i Ks - kaszubski.
10. Na świadectwie szkolnym promocyjnym i na świadectwie ukończenia szkoły ucznia, który realizował zajęcia z języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej lub języka regionalnego oraz zajęcia z własnej historii i kultury mniejszości lub społeczności posługującej się językiem regionalnym:
1) język mniejszości narodowej, język mniejszości etnicznej lub język regionalny umieszcza się w miejscu przeznaczonym na obowiązkowe zajęcia edukacyjne, na pierwszej wolnej pozycji, wpisując status tego języka ("język mniejszości narodowej", "język mniejszości etnicznej" lub "język regionalny") oraz jego nazwę;
2) historię i kulturę własną mniejszości lub społeczności posługującej się językiem regionalnym umieszcza się w miejscu przeznaczonym na dodatkowe zajęcia edukacyjne, wpisując nazwę tych zajęć ("historia i kultura") oraz nazwę mniejszości narodowej, etnicznej lub społeczności posługującej się językiem regionalnym, której one dotyczą.
11. Na świadectwie szkolnym promocyjnym i na świadectwie ukończenia szkoły ucznia, który realizował dodatkowo zajęcia z geografii państwa, z którego obszarem kulturowym utożsamia się mniejszość narodowa, umieszcza się te zajęcia w miejscu przeznaczonym na dodatkowe zajęcia edukacyjne, wpisując nazwę tych zajęć ("geografia") oraz nazwę tego państwa.
12. Na świadectwach wydawanych uczniom szkół lub oddziałów dwujęzycznych oraz na innych drukach szkolnych dla uczniów szkół lub oddziałów dwujęzycznych obok nazwy przedmiotu nauczanego dwujęzycznie umieszcza się adnotację, "nauczany(a) dwujęzycznie", a obok nazwy języka obcego nowożytnego, który jest drugim językiem nauczania w liceum ogólnokształcącym i technikum - adnotację "poziom dwujęzyczny".
13. Na arkuszach ocen uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim nad tabelą w części dotyczącej wyników klasyfikacji w danym roku szkolnym umieszcza się adnotację "uczeń/uczennica realizował(a) program nauczania dostosowany do indywidualnych możliwości i potrzeb na podstawie orzeczenia wydanego przez zespół orzekający działający w .....", wpisując nazwę poradni psychologiczno-pedagogicznej, w której działa zespół, który wydał orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
14. Na świadectwach ukończenia liceum profilowanego i technikum oraz na innych drukach szkolnych dla uczniów i słuchaczy tych szkół oraz na arkuszach ocen dla uczniów liceum ogólnokształcącego, realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego określoną w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. poz. 458, z późn. zm.), obok nazwy obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w zakresie rozszerzonym zamieszcza się adnotację "(zakres rozszerzony)", z tym że w przypadku zajęć edukacyjnych - technologia informacyjna obok wpisuje się wyrazy "(informatyka)".
15. Na arkuszach ocen dla uczniów i słuchaczy liceum ogólnokształcącego oraz na arkuszach ocen dla uczniów technikum, realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego określoną w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. poz. 977, z 2014 r. poz. 803 oraz z 2016 r. poz. 895), obok nazwy obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w zakresie rozszerzonym zamieszcza się adnotację "(zakres rozszerzony)".
16. Na świadectwie szkolnym promocyjnym i na świadectwie ukończenia szkoły, w miejscu przeznaczonym na wpisanie ocen klasyfikacyjnych z religii/etyki, wpisuje się:
1) poziomą kreskę, jeżeli uczeń nie uczęszczał na żadne z tych zajęć;
2) ocenę z religii albo etyki, jeżeli uczeń uczęszczał na jedne z tych zajęć, bez wskazywania, z jakich zajęć jest to ocena;
3) ocenę z religii i ocenę z etyki, jeżeli uczeń uczęszczał zarówno na zajęcia z religii, jak i zajęcia z etyki.
17. Na świadectwach szkolnych promocyjnych, świadectwach ukończenia szkoły oraz arkuszach ocen uczniów klas, w których dla przedmiotu język obcy nowożytny stosuje się podstawę programową kształcenia ogólnego określoną w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, w części przeznaczonej na wpisanie ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, obok nazwy języka obcego nowożytnego umieszcza się adnotację o poziomie nauczania tego języka:
1) w gimnazjum:
a) "III.0" - w przypadku uczniów rozpoczynających naukę danego języka obcego nowożytnego,
b) "III.1" - oznaczającą poziom zbliżony do poziomu A2 w skali globalnej biegłości językowej według "Common European Framework of Reference for Languages: learning, teaching, assessment - Europejski system opisu kształcenia językowego: uczenie się, nauczanie, ocenianie" - w przypadku uczniów kontynuujących naukę danego języka obcego nowożytnego nauczanego w szkole podstawowej;
2) w szkole ponadgimnazjalnej:
a) "IV.0" - w przypadku uczniów rozpoczynających naukę danego języka obcego nowożytnego,
b) "IV.1p." - oznaczającą poziom zbliżony do poziomu B1 w skali globalnej biegłości językowej, o której mowa w pkt 1 lit. b - w przypadku uczniów kontynuujących naukę danego języka obcego nowożytnego prowadzoną w zakresie podstawowym,
c) "IV.1r." - oznaczającą poziom zbliżony do poziomu B2 w skali globalnej biegłości językowej, o której mowa w pkt 1 lit. b - w przypadku uczniów kontynuujących naukę danego języka obcego nowożytnego prowadzoną w zakresie rozszerzonym,
d) "IV.2" - oznaczającą poziom zbliżony do poziomu C1 w skali globalnej biegłości językowej, o której mowa w pkt 1 lit. b - w przypadku uczniów oddziałów dwujęzycznych.
18. Na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia, odnotowuje się:
1) uzyskane wysokie miejsca - nagradzane lub honorowane zwycięskim tytułem - w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowanych co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół;
2) osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, lub środowiska szkolnego.
19. Na świadectwach szkolnych promocyjnych i świadectwach ukończenia szkoły, wydawanych przez szkoły, oraz w indeksach w miejscu przeznaczonym na wpisanie numeru wpisuje się numer, pod którym uczeń jest wpisany w księdze uczniów.
20. W zaświadczeniach o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego w miejscu przeznaczonym na wpisanie kodu wpisuje się kod ucznia nadany przez komisję okręgową, znak "/" i kod arkusza egzaminacyjnego.
21. Na świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego dla dorosłych wydawane absolwentowi zasadniczej szkoły zawodowej, który został przyjęty do klasy drugiej liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, ze świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej przepisuje się oceny z następujących obowiązkowych zajęć edukacyjnych:
1) podstawy przedsiębiorczości;
2) historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, biologia, chemia, fizyka i informatyka, pod warunkiem że w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych żaden z tych przedmiotów nie był przez słuchacza realizowany w zakresie rozszerzonym.
22. Świadectwa i inne druki szkolne opatruje się w miejscach oznaczonych we wzorach odpowiednich druków pieczęcią urzędową o średnicy 36 mm, z wyjątkiem legitymacji szkolnych oraz świadectw i indeksów w miejscach przeznaczonych na umieszczenie fotografii, w których używa się pieczęci urzędowej o średnicy 20 mm.
23. Arkusze ocen ucznia lub słuchacza mają format A4 (210 x 297 mm), z tym że w przypadku arkuszy ocen założonych na drukach według wzorów nr 63h i 63i określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia strony pierwsza i ostatnia mają format A4 (210 x 297 mm), a kolejne strony mają format A3 (420 x 297 mm). Arkusze ocen wypełniane pismem komputerowym są drukowane jednostronnie.
24. Na arkuszach ocen po wpisaniu wyników klasyfikacji rocznej lub semestralnej uzyskanych w klasie programowo najwyższej lub semestrze programowo najwyższym szkoły danego typu należy w kolejnej kolumnie wpisać wyniki klasyfikacji końcowej, z uwzględnieniem przepisów § 7 rozporządzenia.
25. Do arkuszy ocen uczniów gimnazjum założonych na drukach według wzorów nr 55a i 56a określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia dołącza się informację o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego, sporządzoną i podpisaną przez nauczyciela - opiekuna projektu edukacyjnego, zawierającą rok szkolny, w którym projekt edukacyjny był realizowany, i temat projektu edukacyjnego, a w przypadku zwolnienia ucznia z realizacji projektu edukacyjnego - informację o tym zwolnieniu.
26. Do arkuszy ocen słuchaczy liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, przyjętych do klasy drugiej na podstawie świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej, dołącza się kopię tego świadectwa, poświadczoną za zgodność przez dyrektora liceum ogólnokształcącego dla dorosłych, do którego został przyjęty absolwent zasadniczej szkoły zawodowej.
27. Suplement do dyplomu, o którym mowa w § 12 ust. 1 rozporządzenia, wydaje się na druku według wzoru nr 79a określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia, a suplement do dyplomu, o którym mowa w § 13 ust. 1 rozporządzenia - na druku według wzoru nr 80 określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
WYKAZ WZORÓW ŚWIADECTW, DYPLOMÓW PAŃSTWOWYCH I INNYCH DRUKÓW SZKOLNYCH
Świadectwa szkolne promocyjne szkoły podstawowej
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
1 | MEN-I/1/2 | dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym |
2 | MEN-I/2-SZ/2 | dla uczniów klas I-III szkół podstawowych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących uzupełniający plan nauczania |
2a | MEN-I/2a-SZ/2 | dla uczniów klas I-III szkół podstawowych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz plan nauczania uzupełniającego |
3a | MEN-I/3a/2 | dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży |
4a | MEN-I/3a-w/2 |
dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży - z wyróżnieniem |
5 | MEN-I/4/2 | dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do klas IV-VI szkoły podstawowej |
6 | MEN-I/5-SZ/2 | dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących uzupełniający plan nauczania |
6a | MEN-I/5a-SZ/2 | dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz plan nauczania uzupełniającego |
Świadectwa ukończenia szkoły podstawowej
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
7b | MEN-I/6b/2 | dla uczniów szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży oraz dla słuchaczy szkoły podstawowej dla dorosłych, zawierające znak graficzny PRK I |
8b | MEN-I/6b-w/2 | dla uczniów szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży - z wyróżnieniem, zawierające znak graficzny PRK I |
9a | MEN-I/7a/2 | dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do szkoły podstawowej, zawierające znak graficzny PRK I |
10 | MEN-I/8-SZ/2 | dla uczniów szkół podstawowych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących uzupełniający plan nauczania |
10a | MEN-I/8a-SZ/2 | dla uczniów szkół podstawowych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz plan nauczania uzupełniającego |
Świadectwa szkolne promocyjne gimnazjum
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
11 | MEN-I/9/2 | dla uczniów klas I i II gimnazjum dla dzieci i młodzieży |
12 | MEN-I/9-w/2 | dla uczniów klas I i II gimnazjum dla dzieci i młodzieży - z wyróżnieniem |
13 | MEN-I/10/2 | dla uczniów klas I i II oddziałów przysposabiających do pracy organizowanych w gimnazjum dla dzieci i młodzieży |
14 | MEN-I/11/2 | dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do klas I i II gimnazjum |
15 | MEN-I/12-SZ/2 | dla uczniów klas I i II gimnazjów przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących uzupełniający plan nauczania |
15a | MEN-I/12a-SZ/2 | dla uczniów klas I i II gimnazjów przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz plan nauczania uzupełniającego |
Świadectwa ukończenia gimnazjum
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
16b | MEN-I/13b/2 | dla uczniów gimnazjum dla dzieci i młodzieży oraz dla słuchaczy gimnazjum dla dorosłych, zawierające znak graficzny PRK II |
17b | MEN-I/13b-w/2 | dla uczniów gimnazjum dla dzieci i młodzieży - z wyróżnieniem, zawierające znak graficzny PRK II |
18b | MEN-I/14b/2 | dla uczniów oddziałów przysposabiających do pracy organizowanych w gimnazjum dla dzieci i młodzieży, zawierające znak graficzny PRK II |
19b | MEN-I/15b/2 | dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do gimnazjum, zawierające znak graficzny PRK II |
20 | MEN-I/16-SZ/2 | dla uczniów gimnazjów przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących uzupełniający plan nauczania |
20a | MEN-I/16a-SZ/2 | dla uczniów gimnazjów przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz plan nauczania uzupełniającego |
Świadectwa szkolne promocyjne zasadniczej szkoły zawodowej
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
21a | MEN-I/17a/2 | dla uczniów klas I i II zasadniczej szkoły zawodowej dla młodzieży |
22a | MEN-I/17a-w/2 | dla uczniów klas I i II zasadniczej szkoły zawodowej dla młodzieży - z wyróżnieniem |
Świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
23a | MEN-I/18a/2 | dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej dla młodzieży |
24a | MEN-I/18a-w/2 | dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej dla młodzieży - z wyróżnieniem |
Świadectwa szkolne promocyjne szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
25 | MEN-I/19/2 | dla uczniów klas I i II szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi |
Świadectwa ukończenia szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
26 | MEN-I/20/2 | dla uczniów szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi |
Świadectwa szkolne promocyjne liceum ogólnokształcącego
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
27a | MEN-I/21a/2 | dla uczniów klas I i II liceum ogólnokształcącego dla młodzieży |
28a | MEN-I/21a-w/2 | dla uczniów klas I i II liceum ogólnokształcącego dla młodzieży - z wyróżnieniem |
29 | MEN-I/22-SZ/2 | dla uczniów klas I i II liceów ogólnokształcących przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących uzupełniający plan nauczania |
29a | MEN-I/22a-SZ/2 | dla uczniów klas I i II liceów ogólnokształcących przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz plan nauczania uzupełniającego |
Świadectwa ukończenia liceum ogólnokształcącego
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
30a | MEN-I/23a/2 | dla uczniów liceum ogólnokształcącego dla młodzieży oraz dla słuchaczy liceum ogólnokształcącego dla dorosłych |
31a | MEN-I/23a-w/2 | dla uczniów liceum ogólnokształcącego dla młodzieży - z wyróżnieniem |
32 | MEN-I/24-SZ/2 | dla uczniów liceów ogólnokształcących przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących uzupełniający plan nauczania |
32a | MEN-I/24a-SZ/2 | dla uczniów liceów ogólnokształcących przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz plan nauczania uzupełniającego |
Świadectwa szkolne promocyjne technikum
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
37a | MEN-I/27a/2 | dla uczniów klas I-III technikum dla młodzieży |
38a | MEN-I/27a-w/2 | dla uczniów klas I-III technikum dla młodzieży - z wyróżnieniem |
Świadectwa ukończenia technikum
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
39a | MEN-I/28a/2 | dla uczniów technikum dla młodzieży |
40a | MEN-I/28a-w/2 | dla uczniów technikum dla młodzieży - z wyróżnieniem |
Świadectwa ukończenia szkoły policealnej
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
49 | MEN-I/33/2 | dla uczniów szkoły policealnej dla młodzieży oraz dla słuchaczy szkoły policealnej dla dorosłych |
Arkusze ocen
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
53 | MEN-I/37/2 | dla uczniów szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży oraz dla słuchaczy szkoły podstawowej dla dorosłych prowadzonej w formie stacjonarnej |
53a | MEN-I/37a/2 | dla uczniów szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży |
54 | MEN-I/38/2 | dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do szkoły podstawowej |
54a | MEN-I/38a/2 | dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do szkoły podstawowej |
55a | MEN-I/39a/2 | dla uczniów gimnazjum dla dzieci i młodzieży |
56a | MEN-I/40a/2 | dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do gimnazjum |
57a | MEN-I/41a/2 | dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, uczęszczających do szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy |
58a | MEN-I/42a/2 | dla uczniów liceum ogólnokształcącego dla młodzieży |
60a | MEN-I/44a/2 | dla uczniów technikum dla młodzieży |
61a | MEN-I/45a/2 | dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej dla młodzieży |
62a | MEN-I/46a/2 | dla uczniów szkoły policealnej dla młodzieży i słuchaczy szkoły policealnej dla dorosłych |
63a | MEN-I/47a/2 | dla słuchaczy szkoły dla dorosłych, z wyjątkiem słuchaczy szkoły policealnej dla dorosłych |
Arkusze ocen wypełniane komputerowo
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
63b | MEN-I/37b/2 | dla uczniów szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży |
63c | MEN-I/38b/2 | dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do szkoły podstawowej |
63d | MEN-I/39b/2 | dla uczniów gimnazjum dla dzieci i młodzieży |
63e | MEN-I/40b/2 | dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających do gimnazjum |
63f | MEN-I/41b/2 | dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, uczęszczających do szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy |
63g | MEN-I/42b/2 | dla uczniów liceum ogólnokształcącego dla młodzieży |
63h | MEN-I/44b/2 | dla uczniów technikum dla młodzieży |
63i | MEN-I/45b/2 | dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej dla młodzieży |
63j | MEN-I/46b/2 | dla uczniów szkoły policealnej dla młodzieży i słuchaczy szkoły policealnej dla dorosłych |
63k | MEN-I/47b/2 | dla słuchaczy szkoły dla dorosłych, z wyjątkiem słuchaczy szkoły policealnej dla dorosłych |
Indeksy
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
64 | MEN-I/48/2 | dla słuchaczy szkoły dla dorosłych |
65 | MEN-I/49/2 | dla uczniów szkoły policealnej dla młodzieży |
Legitymacje szkolne
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
66a | MEN-I/50a/2 | dla uczniów wszystkich typów szkół, z wyjątkiem szkół policealnych i szkół dla dorosłych oraz uczniów niepełnosprawnych |
66b | MEN-I/50b/2 | dla uczniów szkół policealnych i słuchaczy szkół dla dorosłych, z wyjątkiem uczniów niepełnosprawnych |
67a | MEN-I/50a-N/2 | dla uczniów niepełnosprawnych |
Legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
68 | MEN-I/52/2 | dla dzieci niepełnosprawnych spełniających obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego |
Zaświadczenie o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
69 | MEN-I/53/2 | dla dzieci spełniających obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego |
Informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
70 | MEN-I/54/2 | dla dzieci pięcioletnich i sześcioletnich objętych wychowaniem przedszkolnym |
Świadectwa, dyplomy, suplementy i zaświadczenia, wydawane przez komisje okręgowe
Numer wzoru | Symbol | Przeznaczenie |
1 | 2 | 3 |
72a | OKE-II/102a/2 | zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum na warunkach i w sposób obowiązujący od roku szkolnego 2011/2012 |
72b | OKE-II/103/2 | zaświadczenie o zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej |
72c | OKE-II/103a/2 | zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego dla absolwentów, którzy posiadają świadectwo dojrzałości uzyskane po zdaniu egzaminu dojrzałości przeprowadzanego dla absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich |
73b | OKE-II/105a/2 | świadectwo ukończenia szkoły podstawowej dla osób kończących szkołę podstawową na podstawie egzaminów eksternistycznych na warunkach i w sposób obowiązujący od roku szkolnego 2016/2017, zawierające znak graficzny PRK I |
74a | OKE-II/106a/2 | świadectwo ukończenia gimnazjum dla osób kończących gimnazjum na podstawie egzaminów eksternistycznych, zawierające znak graficzny PRK II |
75a | OKE-II/109/2 | świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego dla osób kończących liceum ogólnokształcące na podstawie egzaminów eksternistycznych na warunkach i w sposób obowiązujący od roku szkolnego 2016/2017 |
77 | OKE-II/112/2 | świadectwo dojrzałości wydawane po zdaniu egzaminu maturalnego na warunkach i w sposób obowiązujący od roku szkolnego 2009/2010 |
77b | OKE-II/113a/2 | świadectwo dojrzałości wydawane absolwentom liceum ogólnokształcącego po zdaniu egzaminu maturalnego na warunkach i w sposób obowiązujący od roku szkolnego 2014/2015 oraz absolwentom technikum po zdaniu egzaminu maturalnego na warunkach i w sposób obowiązujący od roku szkolnego 2015/2016, zawierające znak graficzny PRK IV |
78 | OKE-II/114/2 | aneks do świadectwa dojrzałości |
78a | OKE-II/115/2 | świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie wydawane po zdaniu |
egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie | ||
78c/2 | OKE-II/115b/2/2 | świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie wydawane po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawierające znak graficzny PRK 2 zgodnie z poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji cząstkowej, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, 1954, 1985 i 2169 oraz z 2017 r. poz. 60) |
78c/3 | OKE-II/115b/2/3 | świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie wydawane po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawierające znak graficzny PRK 3 zgodnie z poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji cząstkowej, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty |
78c/4 | OKE-II/115b/2/4 | świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie wydawane po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawierające znak graficzny PRK 4 zgodnie z poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji cząstkowej, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty |
78c/5 | OKE-II/115b/2/5 | świadectwo potwierdzające kwalifikację w zawodzie wydawane po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawierające znak graficzny PRK 5 zgodnie z poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji cząstkowej, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty |
78d/II | OKE-II/115c/2/II | dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, zawierający znak graficzny PRK II zgodnie z poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji pełnej, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty |
78d/III | OKE-II/115c/2/III | dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, zawierający znak graficzny PRK III zgodnie z poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji pełnej, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty |
78d/IV | OKE-II/115c/2/IV | dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, zawierający znak graficzny PRK IV zgodnie z poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji pełnej, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty |
78d/V | OKE-II/115c/2/V | dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, zawierający znak graficzny PRK V zgodnie z poziomem Polskiej Ramy Kwalifikacji dla kwalifikacji pełnej, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty |
79 | OKE-II/116/2 | dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe wydawany po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe |
79a | OKE-II/117/2 | suplement do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe |
80 | OKE-II/118/2 | suplement do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe |
WZORY ŚWIADECTW SZKOLNYCH PROMOCYJNYCH, ŚWIADECTW UKOŃCZENIA SZKOŁY, ŚWIADECTW DOJRZAŁOŚCI, ANEKSÓW DO ŚWIADECTW DOJRZAŁOŚCI, ŚWIADECTW POTWIERDZAJĄCYCH KWALIFIKACJĘ W ZAWODZIE, DYPLOMÓW POTWIERDZAJĄCYCH KWALIFIKACJE ZAWODOWE, SUPLEMENTÓW DO DYPLOMÓW POTWIERDZAJĄCYCH KWALIFIKACJE ZAWODOWE, ZAŚWIADCZENIA O SZCZEGÓŁOWYCH WYNIKACH EGZAMINU GIMNAZJALNEGO, ZAŚWIADCZENIA O WYNIKACH EGZAMINU MATURALNEGO, ZAŚWIADCZENIA O ZDANIU EGZAMINÓW EKSTERNISTYCZNYCH Z ZAKRESU WYMAGAŃ OKREŚLONYCH W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ, INDEKSÓW, LEGITYMACJI SZKOLNYCH, LEGITYMACJI PRZEDSZKOLNEJ DLA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH, ZAŚWIADCZENIA O SPEŁNIANIU OBOWIĄZKU ROCZNEGO PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLNEGO, INFORMACJI O GOTOWOŚCI DZIECKA DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ, ARKUSZY OCEN
Świadectwa szkolne promocyjne szkoły podstawowej
Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej
Świadectwa szkolne promocyjne gimnazjum
Świadectwa ukończenia gimnazjum
Świadectwa szkolne promocyjne zasadniczej szkoły zawodowej
Świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej
Świadectwa szkolne promocyjne szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi
Świadectwa ukończenia szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi
Świadectwa szkolne promocyjne liceum ogólnokształcącego
Świadectwa ukończenia liceum ogólnokształcącego
Świadectwa ukończenia technikum
Arkusze ocen
UCZNIA / SŁUCHACZA
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
ARKUSZ OCEN UCZNIA
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
ARKUSZ OCEN UCZNIA
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
W STOPNIU UMIARKOWANYM LUB
ZNACZNYM UCZĘSZCZAJĄCEGO
DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ
ARKUSZ OCEN UCZNIA
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
W STOPNIU UMIARKOWANYM LUB
ZNACZNYM UCZĘSZCZAJĄCEGO
DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ
ARKUSZ OCEN
UCZNIA GIMNAZJUM
ARKUSZ OCEN UCZNIA
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
W STOPNIU UMIARKOWANYM LUB ZNACZNYM
UCZĘSZCZAJĄCEGO DO GIMNAZJUM
ARKUSZ OCEN UCZNIA
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
W STOPNIU UMIARKOWANYM LUB ZNACZNYM
ORAZ UCZNIA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
SPRZĘŻONYMI UCZĘSZCZAJĄCEGO DO SZKOŁY
SPECJALNEJ PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY
ARKUSZ OCEN UCZNIA
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
ARKUSZ OCEN UCZNIA
TECHNIKUM
ARKUSZ OCEN UCZNIA
ZASADNICZEJ
SZKOŁY ZAWODOWEJ
ARKUSZ OCEN
UCZNIA / SŁUCHACZA
SZKOŁY POLICEALNEJ
ARKUSZ OCEN SŁUCHACZA
SZKOŁY DLA DOROSŁYCH
Arkusze ocen wypełniane komputerowo
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
ARKUSZ OCEN UCZNIA
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
W STOPNIU UMIARKOWANYM LUB
ZNACZNYM UCZĘSZCZAJĄCEGO
DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ
ARKUSZ OCEN
UCZNIA GIMNAZJUM
ARKUSZ OCEN UCZNIA
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
W STOPNIU UMIARKOWANYM LUB ZNACZNYM
UCZĘSZCZAJĄCEGO DO GIMNAZJUM
ARKUSZ OCEN UCZNIA
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
W STOPNIU UMIARKOWANYM LUB ZNACZNYM
ORAZ UCZNIA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
SPRZĘŻONYMI UCZĘSZCZAJĄCEGO DO SZKOŁY
SPECJALNEJ PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY
ARKUSZ OCEN UCZNIA
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
ARKUSZ OCEN UCZNIA
TECHNIKUM
ARKUSZ OCEN UCZNIA
ZASADNICZEJ
SZKOŁY ZAWODOWEJ
ARKUSZ OCEN
UCZNIA / SŁUCHACZA
SZKOŁY POLICEALNEJ
ARKUSZ OCEN SŁUCHACZA
SZKOŁY DLA DOROSŁYCH
Legitymacje szkolne
Zaświadczenie o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego
Informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej
Świadectwa, dyplomy, suplementy i zaświadczenia wydawane przez komisje okręgowe
ZAŚWIADCZENIE
o zdaniu egzaminów eksternistycznych z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla zasadniczej szkoły zawodowej
ZAŚWIADCZENIE
O WYNIKACH EGZAMINU MATURALNEGO
ŚWIADECTWO UKOŃCZENIA
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
ŚWIADECTWO UKOŃCZENIA
GIMNAZJUM
ŚWIADECTWO UKOŃCZENIA
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI
ŚWIADECTWO DOJRZAŁOŚCI
ANEKS DO ŚWIADECTWA DOJRZAŁOŚCI NR .....
ŚWIADECTWO POTWIERDZAJĄCE KWALIFIKACJĘ W ZAWODZIE
ŚWIADECTWO
POTWIERDZAJĄCE KWALIFIKACJĘ W ZAWODZIE
ŚWIADECTWO
POTWIERDZAJĄCE KWALIFIKACJĘ W ZAWODZIE
ŚWIADECTWO
POTWIERDZAJĄCE KWALIFIKACJĘ W ZAWODZIE
ŚWIADECTWO
POTWIERDZAJĄCE KWALIFIKACJĘ W ZAWODZIE
DYPLOM
POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE ZAWODOWE
DYPLOM
POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE ZAWODOWE
DYPLOM
POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE ZAWODOWE
DYPLOM
POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE ZAWODOWE
DYPLOM
POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE ZAWODOWE
SUPLEMENT DO DYPLOMU POTWIERDZAJĄCEGO
KWALIFIKACJE ZAWODOWE NR ….*
SUPLEMENT DO DYPLOMU POTWIERDZAJĄCEGO
KWALIFIKACJE ZAWODOWE NR ….*
- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2017 r. (Dz.U.2017.794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 kwietnia 2017 r.
- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 2017 r. (Dz.U.2017.1083) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2017 r.
Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
kk/pap 10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Grażyna J. Leśniak 09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
Grażyna J. Leśniak 06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
Monika Pogroszewska 06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
Grażyna J. Leśniak 24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
Krzysztof Koślicki 22.04.2025Identyfikator: | Dz.U.2017.170 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Świadectwa, dyplomy państwowe i inne druki szkolne. |
Data aktu: | 18/01/2017 |
Data ogłoszenia: | 27/01/2017 |
Data wejścia w życie: | 28/01/2017 |