Dopuszczalność pomocy publicznej w sektorze motoryzacyjnym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 października 2002 r.
w sprawie dopuszczalności pomocy publicznej w sektorze motoryzacyjnym.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zakres i maksymalne wielkości oraz szczegółowe warunki dopuszczalności pomocy publicznej w sektorze motoryzacyjnym.
§  2.
1.
Rozporządzenie stosuje się do przedsiębiorców prowadzących, określoną zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 października 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 128, poz. 829, z 1998 r. Nr 143, poz. 918, z 1999 r. Nr 92, poz. 1047 oraz z 2001 r. Nr 12, poz. 93), działalność obejmującą produkcję, montaż lub prace projektowo-wdrożeniowe dotyczące:
1)
silników spalinowych, ze spalaniem wewnętrznym (PKD 34.10.A), a także innych silników stosowanych wyłącznie w pojazdach mechanicznych określonych w pkt 2-4,
2)
samochodów osobowych (PKD 34.10.B),
3)
pozostałych pojazdów mechanicznych przeznaczonych do przewozu osób (PKD 34.10.C),
4)
pojazdów mechanicznych przeznaczonych do przewozu towarów (PKD 34.10.D),
5)
nadwozi pojazdów mechanicznych (PKD 34.20.Z, z wyłączeniem przyczep i naczep)

- w zakresie tej działalności.

2.
Rozporządzenie stosuje się również do przedsiębiorców będących dostawcami komponentów, którzy zaopatrują przedsiębiorcę, o którym mowa w ust. 1, w komponenty na potrzeby procesu produkcyjnego lub stadium montażu lub biorą udział w pracach projektowo-wdrożeniowych dotyczących produktów wymienionych w ust. 1, pod warunkiem że:
1)
działalność ta jest wykonywana w bliskiej odległości od miejsca wykonywania działalności przez przedsiębiorcę, o którym mowa w ust. 1, przez co rozumie się w szczególności odległość mającą znaczący wpływ na minimalizację kosztów transportu komponentów, w tym pozwalającą na bezpośrednie połączenie miejsc wykonywania działalności obu przedsiębiorców linią kolejową lub taśmą transportującą, oraz
2)
przedsiębiorca, o którym mowa w ust. 1, jest odbiorcą co najmniej połowy komponentów sprzedawanych przez danego dostawcę.
3.
Przez komponenty, o których mowa w ust. 2, należy rozumieć zestaw podstawowych elementów przeznaczonych do produktów wymienionych w ust. 1 pkt 1-4, produkowany, składany lub montowany przez dostawcę komponentów i dostarczany przez niego przedsiębiorcy, o którym mowa w ust. 1, przy wykorzystaniu systemu zamówień. W szczególności komponentami są: części i akcesoria do pojazdów mechanicznych i ich silników oraz elementy wyposażenia elektrycznego do pojazdów samochodowych.
§  3.
Dopuszczalna jest pomoc publiczna:
1)
na restrukturyzację przedsiębiorstw;
2)
doraźna;
3)
na prace badawczo-rozwojowe;
4)
na utrzymanie poziomu zatrudnienia lub utworzenie nowych miejsc pracy;
5)
na rozwój małych i średnich przedsiębiorców;
6)
na ochronę środowiska;
7)
na szkolenia na potrzeby określonych przedsiębiorców, bezpośrednio związane z rozwojem ich przedsiębiorstw;
8)
na pokrycie kosztów bieżącej działalności przedsiębiorcy;
9)
na nowe inwestycje.
§  4.
Pomoc publiczna, o której mowa w § 3 pkt 1-8, jest dopuszczalna na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców, zwanej dalej "ustawą", oraz odpowiednio w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 15 ust. 3, art. 16 ust. 3, art. 19 ust. 2 oraz art. 20 ust. 6 ustawy.
§  5.
1.
Pomoc publiczna na nowe inwestycje jest dopuszczalna na zasadach określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy, z wyjątkiem tych przepisów wykonawczych, które dotyczą dużych projektów inwestycyjnych, oraz z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Warunkiem dopuszczalności pomocy, o której mowa w ust. 1, jest jej przeznaczenie na zakup środków trwałych niezbędnych do:
1)
utworzenia nowego przedsiębiorstwa lub
2)
rozbudowy istniejącego przedsiębiorstwa.
3.
Dopuszczalna intensywność pomocy, o której mowa w ust. 1, w przypadku nowych inwestycji spełniających jeden z następujących warunków:
1)
koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą przekraczają równowartość 50 milionów euro obliczoną według kursu średniego walut obcych ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu złożenia wniosku o udzielenie pomocy,
2)
łączna wartość pomocy wspierającej tę inwestycję przekracza równowartość 5 milionów euro

- wynosi 30% maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy.

§  6.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w sektorze motoryzacyjnym (Dz. U. Nr 28, poz. 305).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024