Zakres, tryb składania i sposób weryfikacji raportów połowowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 20 stycznia 2000 r.
w sprawie zakresu, trybu składania i sposobu weryfikacji raportów połowowych.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 34, poz. 145 i z 1999 r. Nr 70, poz. 778) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kapitanowie (szyprowie) statków rybackich o polskiej przynależności państwowej wykonujących rybołówstwo i kapitanowie (szyprowie) statków rybackich o obcej przynależności państwowej wykonujących rybołówstwo w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej zobowiązani są do sporządzania i składania raportów połowowych, które stanowią:
1)
karty dziennika okrętowego statku rybackiego wykonującego rybołówstwo poza polskimi obszarami morskimi, zwane dalej "dalekomorskimi raportami połowowymi",
2)
karty dziennika okrętowego statku rybackiego wykonującego rybołówstwo na obszarze Morza Bałtyckiego i Bełtów, zwane dalej "kutrowymi raportami połowowymi",
3)
miesięczne raporty połowowe łodzi rybackiej,
4)
dwutygodniowe informacje serwisowe z połowów dalekomorskich, zwane dalej "informacjami serwisowymi ",
5)
informacje połowowe wynikające z międzynarodowych umów dwustronnych i wielostronnych dotyczących rybołówstwa morskiego.
2.
Szczegółowe dane podlegające wpisowi do raportów połowowych oraz wzory tych raportów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, określone są w przepisach dotyczących prowadzenia dzienników na statkach morskich o polskiej przynależności państwowej.
3.
Dane podlegające wpisowi do miesięcznego raportu połowowego łodzi rybackiej określa załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Za czytelne i prawidłowe sporządzanie i składanie raportów połowowych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3, oraz za ich terminowe składanie odpowiadają kapitanowie (szyprowie) statków rybackich, a za składanie raportów połowowych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4 i 5 - armatorzy statków rybackich.
§  3.
1.
Dalekomorskie raporty połowowe sporządza się codziennie i składa w Okręgowym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie po zakończeniu rejsu.
2.
Kutrowy raport połowowy sporządza się po każdym zaciągu i składa się:
1)
w najbliższym kapitanacie (bosmanacie) portu lub inspektorowi rybołówstwa morskiego, bezpośrednio po zawinięciu do portu,
2)
raz na 10 dni do kapitanatu (bosmanatu) portu macierzystego statku w przypadku niezawijania w tym okresie do polskich portów.
3.
Wpisu w miesięcznym raporcie połowowym łodzi rybackiej dokonuje się przed upływem 24 godzin, każdorazowo po powrocie z łowiska i dokonaniu wyładunku. Po zakończeniu połowów w danym miesiącu miesięczny raport połowowy łodzi rybackiej składa się do właściwego terytorialnie kapitanatu (bosmanatu) portu lub inspektorowi rybołówstwa morskiego, nie później jednak niż do 5 dnia następnego miesiąca.
4.
Informacje serwisowe, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4, armatorzy dalekomorskich statków rybackich przesyłają co 14 dni do Okręgowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.
5.
Informacje połowowe, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, sporządza się i składa zgodnie z postanowieniami dwustronnych lub wielostronnych umów dotyczących rybołówstwa morskiego, w braku zaś takich postanowień informacje połowowe sporządza się i składa co miesiąc, nie później jednak niż do 10 dnia następnego miesiąca. Informacje połowowe armatorzy składają w Okręgowym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.
§  4.
1.
Dane zawarte w raportach połowowych podlegają kontroli i weryfikacji przez właściwego okręgowego inspektora rybołówstwa morskiego.
2.
Fakt przeprowadzenia kontroli, wraz z uwagami dotyczącymi, między innymi, zgodności zapisów z ilością i składem gatunkowym połowu i wyładunku, odnotowuje się w raporcie połowowym.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 1998 r. w sprawie zakresu, trybu składania i sposobu weryfikacji raportów połowowych (Dz. U. Nr 93, poz. 591).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

MIESIĘCZNY RAPORT POŁOWOWY ŁODZI RYBACKIEJ

1. Oznaka łodzi ...........................

2. Rok ............ miesiąc ...............

3. Nazwisko i imię kierownika łodzi .......

........................................

4. Adres kierownika łodzi - telefon .......

........................................

5. Port-przystań...........................

6. Załoga (liczba rybaków) ................

Belona GAR

Certa VIM

Closa FSC

Gładzica PLE

Jazgarz GYM

Karaś FCC

Krąp BLI

Lin FTE

Łosoś SAL

Miętus FBU

Minog LAR

Pstrąg TRR

Rozpiór BAL

Sieja PLN

Skarp TUR

Stynka SME

Szczupak FPI

Troć TRS

Ukleja ALB

Węgorzyca ELP

Inne słodkowodne FRE

Inne morskie MZZ

Włok denny 01

Włok pelagiczny 02

Tuka pelagiczna 03

Tuka denna 04

Pławnice 05

Haki 08

Mance 09

Nety 10

Niewody 11

Żaki 12

Kratownice 13

Inne stawne 14

Wontony-siatki 15

.............. 16

Data wyładunku Narzędzie połowu Miejsce połowu (kwadrat) Czas połowu (w dobach) Skład gatunkowy połowów w relacji pełnej w kg Razem
kod ilość/ sztuk dorsz COD śledź HER stornia FLE węgorz ELE sandacz FPP leszcz FBM płoć FRO okoń FPE
Data wyładunku Narzędzie połowu Miejsce połowu (kwadrat) Czas połowu (w dobach) Skład gatunkowy połowów w relacji pełnej w kg Razem
kod ilość/ sztuk dorsz COD śledź HER stornia FLE węgorz ELE sandacz FPP leszcz FBM płoć FRO okoń FPE

.............................

(podpis kierownika łodzi)

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024