united kingdom
ukraine

Rodzaj dokumentów oraz zakres informacji wymaganych przy składaniu wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego napojami alkoholowymi, koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa i obrotu metalami szlachetnymi i kamieniami szlachetnymi oraz przetwórstwa i obrotu metalami nieżelaznymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 20 maja 1994 r.
w sprawie rodzaju dokumentów oraz zakresu informacji wymaganych przy składaniu wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego napojami alkoholowymi, koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa i obrotu metalami szlachetnymi i kamieniami szlachetnymi oraz przetwórstwa i obrotu metalami nieżelaznymi.

Na podstawie art. 20 ust. 3a ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 41, poz. 324, z 1990 r. Nr 26, poz. 149, Nr 34, poz. 198 i Nr 86, poz. 504, z 1991 r. Nr 31, poz. 128, Nr 41, poz. 179, Nr 73, poz. 321, Nr 105, poz. 452, Nr 106, poz. 457 i Nr 107, poz. 460, z 1993 r. Nr 28, poz. 127, Nr 47, poz. 212 i Nr 134, poz. 646 oraz z 1994 r. Nr 27, poz. 96) w związku z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230, z 1984 r. Nr 34, poz. 184, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 34, poz. 178 i Nr 73, poz. 431, z 1991 r. Nr 73, poz. 321 i Nr 94, poz. 419 oraz z 1993 r. Nr 40, poz. 184) zarządza się, co następuje:
§  1.
Podmioty gospodarcze ubiegające się o zezwolenie na podjęcie działalności w zakresie obrotu hurtowego napojami alkoholowymi składają wniosek o wydanie:
1)
zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego piwem,
2)
zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego winami i miodami pitnymi oraz innymi napojami o zawartości alkoholu do 18% (bez piwa),
3)
zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego wyrobami spirytusowymi.
§  2.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej wymienionej w § 1 podmioty gospodarcze obowiązane są dołączyć następujące dokumenty:
1)
odpis z właściwego rejestru - osoby prawne, a zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - osoby nie będące osobami prawnymi, jeżeli prowadzą już działalność gospodarczą,
2)
dokument potwierdzający prawo do użytkowania magazynu w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej, określający jego powierzchnię,
3)
postanowienie właściwego państwowego terenowego inspektora sanitarnego o przydatności pomieszczenia magazynowego do przechowywania środków spożywczych,
4)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego stwierdzające, czy podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
§  3.
Podmioty gospodarcze ubiegające się o uzyskanie uprawnienia do prowadzenia działalności wymienionej w § 1 pkt 3, poza dokumentami wymienionymi w § 2, obowiązane są dołączyć do wniosku:
1)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego stwierdzające, czy podmiot wywiązuje się z wpłat należności budżetowych,
2)
oświadczenie wnioskodawcy o zakładanym rocznym obrocie hurtowym wyrobami spirytusowymi w wysokości określonej w zezwoleniu,
3)
w przypadku powstania zadłużeń - zaświadczenie o stanie zobowiązań płatniczych wobec producentów wyrobów spirytusowych.
§  4.
Podmioty gospodarcze ubiegające się o koncesje na prowadzenie działalności w zakresie przetwórstwa i obrotu metalami szlachetnymi i kamieniami szlachetnymi obowiązane są dołączyć do wniosku następujące dokumenty:
1)
odpis z właściwego rejestru - osoby prawne, a zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - osoby nie będące osobami prawnymi, jeżeli prowadzą już działalność gospodarczą,
2)
dokument potwierdzający prawo do użytkowania lokalu w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej.
§  5.
Podmioty gospodarcze ubiegające się o koncesje na prowadzenie działalności w zakresie przetwórstwa i obrotu metalami nieżelaznymi obowiązane są dołączyć do wniosku następujące dokumenty:
1)
odpis z właściwego rejestru - osoby prawne, a zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - osoby nie będące osobami prawnymi, jeżeli prowadzą już działalność gospodarczą,
2)
zaświadczenie właściwego urzędu gminy (miasta) stwierdzające, czy, jakie i o jakiej powierzchni tereny, pomieszczenia oraz jakie urządzenia techniczne posiada wnioskodawca; wymóg ten dotyczy obrotu surowcami wtórnymi metali nieżelaznych (złom).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.64.276

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaj dokumentów oraz zakres informacji wymaganych przy składaniu wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego napojami alkoholowymi, koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa i obrotu metalami szlachetnymi i kamieniami szlachetnymi oraz przetwórstwa i obrotu metalami nieżelaznymi.
Data aktu: 20/05/1994
Data ogłoszenia: 30/05/1994
Data wejścia w życie: 14/06/1994