Wspólny protokół dotyczący stosowania Konwencji wiedeńskiej i Konwencji paryskiej (o odpowiedzialności za szkody jądrowe). Wiedeń.1988.09.21.

WSPÓLNY PROTOKÓŁ
dotyczący stosowania Konwencji wiedeńskiej i Konwencji paryskiej (o odpowiedzialności za szkody jądrowe),
sporządzony w Wiedniu dnia 21 września 1988 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

PREZYDENT POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 21 września 1988 r. został sporządzony w Wiedniu Wspólny protokół dotyczący stosowania Konwencji wiedeńskiej i Konwencji paryskiej (o odpowiedzialności za szkody jądrowe) w następującym brzmieniu:

WSPÓLNY PROTOKÓŁ

dotyczący stosowania Konwencji wiedeńskiej i Konwencji paryskiej

Umawiające się strony,

nawiązując do Konwencji wiedeńskiej o odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową z dnia 21 maja 1963 r.,

nawiązując do Konwencji paryskiej o odpowiedzialności strony trzeciej w dziedzinie energii jądrowej z dnia 29 lipca 1960 r., zmienionej Protokołem dodatkowym z dnia 28 stycznia 1964 r. i Protokołem z dnia 16 listopada 1982 r.,

zważywszy, że Konwencja wiedeńska i Konwencja paryska są podobne w treści i że żadne państwo nie jest obecnie stroną obydwu konwencji,

w przekonaniu, że przystąpienie do jednej konwencji przez strony drugiej konwencji mogłoby doprowadzić do trudności wynikającej z jednoczesnego stosowania obydwu konwencji w razie wypadku jądrowego,

pragnąc ustanowić związek między Konwencją wiedeńską i Konwencją paryską poprzez wzajemne rozszerzenie korzyści płynących ze specjalnych zasad odpowiedzialności cywilnej za szkody jądrowe, zawartych w każdej z tych konwencji, i wykluczyć konflikty wynikające z jednoczesnego stosowania obydwu konwencji,

ustaliły, co następuje:

Artykuł  I

W niniejszym protokole:

(a)
"Konwencja wiedeńska" oznacza Konwencję wiedeńską o odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową z dnia 21 maja 1963 r. i wszystkie poprawki do niej, które obowiązują umawiające się strony niniejszego protokołu,
(b)
"Konwencja paryska" oznacza Konwencję paryską o odpowiedzialności strony trzeciej w dziedzinie energii jądrowej z dnia 29 lipca 1960 r. i wszystkie poprawki do niej, które obowiązują umawiające się strony niniejszego protokołu.
Artykuł  II

W rozumieniu niniejszego protokołu:

(a)
osoba eksploatująca urządzenie jądrowe znajdujące się na terytorium strony Konwencji wiedeńskiej ponosi odpowiedzialność zgodnie z tą konwencją za szkodę na terytorium strony zarówno Konwencji paryskiej, jak i niniejszego protokołu,
(b)
osoba eksploatująca urządzenie jądrowe znajdujące się na terytorium strony Konwencji paryskiej ponosi odpowiedzialność zgodnie z tą konwencją za szkodę jądrową na terytorium strony zarówno Konwencji wiedeńskiej, jak i niniejszego protokołu.
Artykuł  III
1.
W razie wypadku jądrowego ma zastosowanie tylko jedna konwencja: Konwencja wiedeńska albo Konwencja paryska.
2.
Jeśli w urządzeniu jądrowym nastąpi wypadek, to stosuje się tę konwencję, której stroną jest państwo, na którego terytorium znajduje się to urządzenie.
3.
Jeśli wypadek nastąpi na zewnątrz urządzenia jądrowego i dotyczyć będzie transportowanego materiału jądrowego, stosuje się tę konwencję, której stroną jest państwo, na którego terytorium znajduje się urządzenie, a osoba eksploatująca je ponosi odpowiedzialność stosownie do artykułu II. 1(b) i (c) Konwencji wiedeńskiej albo artykułu 4(a) i (b) Konwencji paryskiej.
Artykuł  IV
1.
Artykuły I do XV Konwencji wiedeńskiej mają zastosowanie do umawiających się stron niniejszego protokołu, które są stronami Konwencji paryskiej, w taki sam sposób, jak między stronami Konwencji wiedeńskiej.
2.
Artykuły 1 do 14 Konwencji paryskiej mają zastosowanie do umawiających się stron niniejszego protokołu, które są stronami Konwencji wiedeńskiej, w taki sam sposób, jak między stronami Konwencji paryskiej.
Artykuł  V

Niniejszy protokół będzie otwarty do podpisania od dnia 21 września 1988 r. aż do dnia jego wejścia w życie, w siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, dla wszystkich państw, które podpisały, ratyfikowały lub przystąpiły do Konwencji wiedeńskiej albo do Konwencji paryskiej.

Artykuł  VI
1.
Niniejszy protokół podlega ratyfikacji, przyjęciu, zatwierdzeniu lub procedurze przystąpienia. Dokumenty ratyfikacyjne, przyjęcia lub zatwierdzenia będą przyjęte tylko od państw będących stronami albo Konwencji wiedeńskiej, albo Konwencji paryskiej. Każde z tych państw, które nie podpisało niniejszego protokołu, może do niego przystąpić.
2.
Dokumenty ratyfikacyjne, przyjęcia, zatwierdzenia lub przystąpienia będą składane u Dyrektora Generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, który jest wyznaczony na depozytariusza niniejszego protokołu.
Artykuł  VII
1.
Niniejszy protokół wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia dokumentów ratyfikacyjnych, przyjęcia, zatwierdzenia lub przystąpienia przynajmniej przez 5 państw-stron Konwencji wiedeńskiej i 5 państw-stron Konwencji paryskiej. W stosunku do każdego państwa ratyfikującego, przyjmującego, zatwierdzającego lub przystępującego do niniejszego protokołu, które złożyło wyżej wymienione dokumenty, niniejszy protokół wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia dokumentów ratyfikacyjnych, przyjęcia, zatwierdzenia lub przystąpienia.
2.
Niniejszy protokół będzie obowiązywał tak długo, jak długo będą obowiązywały Konwencja wiedeńska i Konwencja paryska.
Artykuł  VIII
1.
Każda z umawiających się stron może wypowiedzieć niniejszy protokół w drodze pisemnej notyfikacji skierowanej do depozytariusza.
2.
Wypowiedzenie nabierze mocy po roku od dnia otrzymania notyfikacji przez depozytariusza.
Artykuł  IX
1.
Każda umawiająca się strona, która przestaje być stroną Konwencji wiedeńskiej albo Konwencji paryskiej, notyfikuje depozytariuszowi zaprzestanie stosowania niniejszej konwencji w stosunku do siebie, a także dzień, w którym zaprzestanie to nastąpi.
2.
Niniejszy protokół przestaje mieć zastosowanie do umawiającej się strony, która zaprzestała stosowania Konwencji wiedeńskiej albo Konwencji paryskiej, od dnia, w którym nastąpiło zaprzestanie.
Artykuł  X

Depozytariusz powiadamia niezwłocznie umawiające się strony i państwa zaproszone na konferencję w sprawie wzajemnego stosunku między Konwencją paryską i Konwencją wiedeńską, jak również Sekretarza Generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o:

(a)
każdym podpisaniu niniejszego protokołu,
(b)
każdym złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych, przyjęcia, zatwierdzenia lub przystąpienia, odnoszących się do niniejszego protokołu,
(c)
wejściu w życie niniejszego protokołu,
(d)
każdym wypowiedzeniu oraz
(e)
każdej informacji otrzymanej stosownie do artykułu IX.
Artykuł  XI

Oryginał niniejszego protokołu, którego teksty: arabski, chiński, angielski, francuski, rosyjski i hiszpański są jednakowo autentyczne, będzie złożony u depozytariusza, który prześle poświadczone kopie umawiającym się stronom i państwom zaproszonym na konferencję w sprawie wzajemnego stosunku między Konwencją paryską i Konwencją wiedeńską, a także Sekretarzowi Generalnemu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Na dowód czego niżej podpisani pełnomocnicy, należycie w tym celu upoważnieni przez ich rządy, podpisali niniejszy Wspólny protokół.

Sporządzono w Wiedniu dnia dwudziestego pierwszego września tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego ósmego roku.

Po zaznajomieniu się z powyższym protokołem, w imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oświadczam, że:

-
został on uznany za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,
-
Polska Rzeczpospolita Ludowa postanawia przystąpić do tego protokołu,
-
będzie on niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 8 grudnia 1989 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024