Warunki i tryb udzielania poręczeń spłaty ze środków budżetu państwa kredytu bankowego oraz opłaty z tytułu udzielonego poręczenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 1993 r.
w sprawie warunków i trybu udzielania poręczeń spłaty ze środków budżetu państwa kredytu bankowego oraz opłat z tytułu udzielonego poręczenia. *

Na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 4, poz. 18, Nr 34, poz. 150, Nr 94, poz. 421, Nr 107, poz. 464 i Nr 110, poz. 475 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 85, Nr 33, poz. 143 i Nr 64, poz. 322) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rada Ministrów lub Minister Finansów mogą, na wniosek kredytobiorcy lub banku-kredytodawcy, udzielić poręczenia spłaty ze środków budżetu państwa części lub całości kredytu bankowego, przeznaczonego na cele określone w § 3.
2.
Poręczenie, o którym mowa w ust. 1, może dotyczyć również spłaty części lub całości odsetek od kredytu bankowego, przy czym, w przypadku odsetek związanych z kredytem zagranicznym, poręczenie dotyczy wykorzystanej lub postawionej do dyspozycji kredytobiorcy części kredytu albo obu tych części razem.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
wnioskodawcy - rozumie się przez to kredytobiorcę lub bank-kredytodawcę,
2)
kredycie krajowym - rozumie się przez to kredyt udzielony przez kredytodawcę będącego osobą krajową w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 6, poz. 33 i Nr 74, poz. 441 oraz z 1991 r. Nr 35, poz. 155, Nr 60, poz. 253 i Nr 100, poz. 442),
3)
kredycie zagranicznym - rozumie się przez to kredyt udzielony przez kredytodawcę będącego osobą zagraniczną w rozumieniu ustawy wymienionej w pkt 2.
§  3.
Warunkiem udzielenia poręczenia spłaty kredytu inwestycyjnego jest zawarcie warunkowej umowy kredytowej lub przedstawienie projektu umowy kredytowej w przypadku kredytu zagranicznego na finansowanie:
1)
rozwoju i utrzymania infrastruktury,
2)
ochrony środowiska,
3)
wspomagania procesów adaptacyjnych i rozwojowych w podmiotach gospodarczych, zapewniających zwiększenie rentowności, a także konkurencyjności,
4)
inwestycji restrukturyzacyjnych, o krótkich cyklach realizacji, opartych o najnowsze rozwiązania technologiczne i spełniających wymagania ekologiczne,
5)
przedsięwzięć podejmowanych i realizowanych przede wszystkim przez małe i średnie podmioty gospodarcze, w szczególności gdy realizacja zadań finansowanych kredytem:
a)
umożliwi sprzedaż towarów i usług na eksport co najmniej w 20% ogólnej wartości sprzedaży lub
b)
zapewni wdrażanie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w gospodarce narodowej, lub
c)
będzie prowadzona w rejonach o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym.
§  4.
Poręczenie spłaty kredytu jest terminowe.
§  5.
1.
Wnioski o udzielenie poręczenia składane są Ministrowi Finansów, który dokonuje ich oceny.
2.
Wniosek, z wyjątkiem określonym w ust. 3, powinien zawierać:
1)
ogólną informację o kredytobiorcy,
2)
opis sytuacji ekonomiczno-finansowej kredytobiorcy za okres ostatnich trzech lat lub za cały okres jego działalności, jeżeli jest on krótszy od trzech lat,
3)
analizę wykonalności programu inwestycyjnego,
4)
zestawienie przepływów pieniężnych w okresie realizacji przedsięwzięcia,
5)
opinię organu założycielskiego w przypadku jego występowania,
6)
opinię urzędu skarbowego właściwego dla kredytobiorcy,
7)
warunkową umowę kredytową lub projekt umowy kredytowej w przypadku kredytu zagranicznego,
8)
zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczące stanu płatności składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i na Fundusz Pracy,
9)
opinię banku prowadzącego rachunek podstawowy kredytobiorcy oraz banku-kredytodawcy, a w przypadku kredytu zagranicznego - banku - kredytodawcy lub krajowego banku pośredniczącego (obsługującego).
3.
Wniosek gminy powinien zawierać:
1)
ogólną informację o kredytobiorcy,
2)
sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za poprzedni rok,
3)
sprawozdania kwartalne z wykonywania budżetu gminy w bieżącym roku,
4)
informację o aktualnych zobowiązaniach gminy,
5)
opinię regionalnej izby obrachunkowej,
6)
opinię banku prowadzącego obsługę bankową budżetu gminy,
7)
analizę wykonalności programu inwestycyjnego,
8)
zestawienie przepływów pieniężnych w okresie realizacji przedsięwzięcia.
4.
Minister Finansów może uzależnić rozpatrzenie wniosku od złożenia dodatkowych dokumentów.
5.
Wnioski o udzielenie poręczenia opracowywane są w formie zgodnej z ustalonym przez Ministra Finansów wzorem.
6.
W przypadku stwierdzenia uchybień formalnoprawnych lub innych wad wniosku, Minister Finansów wzywa wnioskodawcę do ich usunięcia w terminie przez siebie określonym, nie krótszym niż 30 dni. Wniosek nie poprawiony pozostawia się bez rozpatrzenia.
§  6.
1.
Minister Finansów ocenia wniosek o udzielenie poręczenia po zasięgnięciu opinii właściwego ministra lub wojewody.
2.
W razie pozytywnej oceny wniosku, Minister Finansów kieruje do rozpatrzenia przez Radę Ministrów, wraz z własną opinią, wnioski o udzielenie poręczenia:
1)
spłaty kredytu krajowego poręczonego w wysokości przekraczającej kwotę 30 mln zł lub spłaty kredytu zagranicznego poręczanego w kwocie przekraczającej równowartość 15 mln ECU,
2)
spłaty kredytu bankowego na finansowanie inwestycji stanowiącej zadanie własne gminy, przedstawione przez gminę lub bank-kredytodawcę.
3.
Do wniosków kierowanych do rozpatrzenia przez Radę Ministrów o udzielenie poręczenia spłaty kredytów w wysokości przekraczającej kwoty określone w ust. 2 pkt 1 powinna być dołączona opinia Centralnego Urzędu Planowania.
4.
W razie pozytywnej oceny wniosku, w przypadkach nie zastrzeżonych w ust. 2 do właściwości Rady Ministrów, poręczenia spłaty kredytu udziela Minister Finansów.
5.
Poręczenie udzielane jest do wysokości 60% wykorzystanej kwoty przyznanego kredytu oraz odsetek od tej kwoty.
6.
Jeżeli poręczenia udziela Rada Ministrów, w szczególnie uzasadnionych przypadkach poręczeniem może być objęta cała kwota kredytu wraz z odsetkami.
7.
Umowę z kredytobiorcą o udzielenie poręczenia oraz umowę poręczenia z bankiem-kredytodawcą podpisuje Minister Finansów, a w przypadku gdy poręczenia udziela Rada Ministrów - Minister Finansów w imieniu Rady Ministrów.
8.
W przypadku negatywnej oceny wniosku Minister Finansów niezwłocznie informuje o tym wnioskodawcę.
§  7.
1.
Warunkiem podpisania umowy poręczenia jest wystawienie weksla lub sporządzenie aktu notarialnego, w którym kredytobiorca podda się egzekucji na rzecz Skarbu Państwa w zakresie kwoty pieniężnej objętej poręczeniem.
2.
Kwoty uzyskane w drodze postępowania egzekucyjnego przekazywane są na rachunek budżetu państwa i stanowią jego dochód.
§  8.
Z tytułu udzielonego poręczenia pobiera się jednorazowo opłatę prowizyjną, naliczoną od kwoty przyznanego kredytu objętej poręczeniem, w wysokości:
1)
0,5% przy okresie kredytowania do roku,
2)
1% przy okresie kredytowania przekraczającym rok, a nie dłuższym niż 3 lata,
3)
2% przy okresie kredytowania powyżej 3 lat.
§  9.
1.
Opłaty, o których mowa w § 8, potrącane są z pierwszej transzy udzielonego kredytu przez bank-kredytodawcę i przekazywane na rachunek budżetu państwa, stanowiąc jego dochód. W przypadku kredytu zagranicznego opłaty te przekazuje bank-kredytodawca za pośrednictwem krajowego banku pośredniczącego (obsługującego).
2.
Opłaty, o których mowa w § 8, dotyczące udzielonego kredytu zagranicznego, mogą być także wnoszone przez kredytobiorcę i przekazywane na rachunek budżetu państwa.
3.
Umowa poręczenia staje się wiążąca po wniesieniu opłaty, o której mowa w § 8.
4.
Ewidencję opłat z tytułu udzielonych poręczeń prowadzi Minister Finansów zgodnie z zasadami ewidencji budżetowej.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Występujące w tekście wartości pieniężne zostały podane po ich przeliczeniu zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024