Wynagradzanie pracowników samorządowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 lipca 1990 r.
w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. 1

Na podstawie art. 20 ust. 2 i art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 21, poz. 124 i Nr 43, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) 2
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 21, poz. 124 i Nr 43, poz. 253, z 1994 r. Nr 98, poz. 471, z 1997 r. Nr 9, poz. 43 i Nr 28, poz. 153 oraz z 1998 r. Nr 162, poz. 1118 i 1126),
2)
najniższym wynagrodzeniu - rozumie się przez to najniższe wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania określone w tabeli, stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia,
3) 3
urzędzie - rozumie się przez to urząd gminy, starostwo powiatowe, urząd marszałkowski,
4) 4
kierowniku urzędu - rozumie się przez to także kierownika biura (odpowiednika biura), o którym mowa w art. 1 pkt 4 i 5 ustawy.
§  2. 5
 
1.
Rozporządzenie stosuje się, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, do pracowników, o których mowa w art. 1 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego regulują odrębne przepisy.
§  3.
1.
Ustala się:
1)
tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
tabelę stawek dodatku funkcyjnego, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3)
tabele stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników, o których mowa w § 2 ust. 1, stanowiące załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. 6
(skreślony).
§  4. 7
Kierownik urzędu może w uzasadnionych wypadkach skrócić pracownikowi wymagany okres pracy zawodowej na danym stanowisku, z wyłączeniem stanowisk, dla których wymagany okres pracy zawodowej określają odrębne przepisy.
§  5.
1.
Kierownik urzędu może w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia przyznać pracownikowi dodatek służbowy w wysokości do 40% łącznie od wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Wysokość dodatku służbowego uzależnia się od charakteru, złożoności i efektów pracy.
2.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, może być podwyższany w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
§  6. 8
 
1.
Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem oraz radcy prawnemu i kierownikowi urzędu stanu cywilnego przysługuje dodatek funkcyjny.
2.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również pracownikom zatrudnionym na stanowiskach nie związanych z kierowaniem zespołem, dla których w załączniku nr 3 do rozporządzenia przewiduje się dodatek funkcyjny, z tym że maksymalna stawka tego dodatku przewidziana dla danego stanowiska jest niższa o jedną stawkę.
§  6a. 9
 
1.
Pracownikom może być przyznane wynagrodzenie prowizyjne za osobiste wykonywanie czynności z zakresu egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, zwane dalej "wynagrodzeniem prowizyjnym".
2.
Szczegółowe warunki przyznawania wynagrodzenia prowizyjnego oraz jego wysokość określa kierownik urzędu.
3.
Wynagrodzenie prowizyjne, obliczane od bezpośrednio ściągniętej kwoty należności pieniężnych, objętych jednym tytułem wykonawczym, nie może przekraczać dwukrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia.
4.
Miesięczne wynagrodzenie prowizyjne nie może przekraczać pięciokrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia.
5.
Wynagrodzenie prowizyjne wypłaca się miesięcznie.
§  7.
1.
Pracownikom przysługuje dodatek za prace wykonywane w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia:
1)
przy pierwszym stopniu szkodliwości lub uciążliwości - w wysokości do 5% miesięcznego najniższego wynagrodzenia,
2)
przy drugim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - w wysokości do 10% miesięcznego najniższego wynagrodzenia,
3)
przy trzecim stopniu szkodliwości lub uciążliwości - w wysokości do 15% miesięcznego najniższego wynagrodzenia.
2.
Wykaz prac, o których mowa w ust. 1, oraz zasady przyznawania dodatku za te prace, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  8.
1. 10
Pracownikom przysługują:
1)
dodatek za wieloletnią pracę, zwany dalej "dodatkiem",
2) 11
jednorazowa odprawa pieniężna przy przechodzeniu na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, zwana dalej "odprawą".
2.
Do okresów pracy uprawniających do dodatku i odprawy wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy.
3.
Do okresów pracy uprawniających do dodatku i odprawy wlicza się także inne okresy na podstawie odrębnych przepisów.
4. 12
(skreślony).
5. 13
W wypadku gdy praca w w urzędzie lub biurze (jego odpowiedniku), o którym mowa w art. 1 pkt 4 i 5 ustawy, stanowi dodatkowe zatrudnienie, prawo do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.
5a. 14
Pracownikowi, który wykonuje pracę w urzędzie lub biurze (jego odpowiedniku), o którym mowa w art. 1 pkt 4 i 5 ustawy, w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia podlegają zaliczeniu zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu - do dnia rozpoczęcia tego urlopu.
6. 15
Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
7.
Dodatek jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
1)
począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
2)
za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
8. 16
Odprawę oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
§  8a. 17
 
1.
Pracownikom przysługują nagrody jubileuszowe.
2.
Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
2a. 18
Pracownikowi, który wykonuje pracę w urzędzie lub biurze (jego odpowiedniku), o którym mowa w art. 1 pkt 4 i 5 ustawy, w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu uprawniającego do nagrody wlicza się okres zatrudnienia u tego pracodawcy do dnia rozpoczęcia tego urlopu.
3.
W razie jednoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.
4.
Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody.
5.
Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
6.
Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.
7.
Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody, będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
8. 19
W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
9.
Jeżeli w dniu 1 lipca 1996 r. albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów nie podlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający pracownika do dwóch lub więcej nagród, wypłaca mu się tylko jedna nagrodę - najwyższą.
10.
Pracownikowi, który w dniu 1 lipca 1996 r. albo w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 9, ma okres dłuższy niż wymagany do nagrody danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
11.
Przepisy ust. 9 i 10 mają odpowiednio zastosowanie, w razie gdy w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
12. 20
Pracownikowi zatrudnionemu w urzędzie gminy w dniu 1 lipca 1996 r. lub w pozostałym urzędzie lub biurze (jego odpowiedniku), o którym mowa w art. 1 pkt 4 i 5 ustawy - w dniu 1 stycznia 1999 r., który przed tym dniem nabył prawo do nagrody jubileuszowej w związku z wliczeniem okresów wymienionych w zarządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (Monitor Polski Nr 44, poz. 358), okresy te podlegają wliczeniu na dotychczasowych zasadach przy ustalaniu prawa do kolejnych nagród.
13. 21
Pracownik, który podjął zatrudnienie w urzędzie gminy po dniu 1 lipca 1996 r. lub w pozostałym urzędzie lub biurze (jego odpowiedniku), o którym mowa w art. 1 pkt 4 i 5 ustawy - po dniu 1 stycznia 1999 r., nabywa prawo do nagrody jubileuszowej na zasadach określonych w ust. 2-11, niezależnie od wcześniejszego nabycia prawa do nagrody za dany okres.
§  9.
Kierownik urzędu może w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia tworzyć fundusz nagród, z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
§  10. 22
 
1.
Godzinową stawkę:
1)
wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką miesięczną, oraz
2)
wynikającą z najniższego wynagrodzenia, o którym mowa w § 1 pkt 2,

ustala się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

2.
Do dnia 31 grudnia 1997 r. pracownikowi zatrudnionemu przy pilnowaniu godzinową stawkę, o której mowa w ust. 1, ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez 178.
§  11. 23
 
1.
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
2.
Od dnia 1 stycznia 1997 r. dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, nie może być niższe od wynagrodzenia ustalonego na podstawie art. 137 § 2 Kodeksu pracy.
§  12.
Dla pracowników obsługi tworzy się fundusz premiowy w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
§  13.
1.
Kierowcom samochodów osobowych może być przyznane, za ich zgodą, wynagrodzenie ryczałtowe zgodnie z obowiązującymi stawkami osobistego zaszeregowania kierowców samochodów osobowych.
2.
Kierowcom, z wyjątkiem kierowców samochodów osobowych, za powierzone im dodatkowe czynności nie wchodzące w zakres ich normalnych obowiązków przysługuje dodatek w wysokości nie przekraczającej 60% najniższego wynagrodzenia.
3.
Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 2, za wykonanie poszczególnych czynności ustala się z uwzględnieniem rodzaju czynności i ich uciążliwości, przy zastosowaniu zasad określonych w przepisach dotyczących kierowców pojazdów samochodowych.
§  14. 24
(skreślony).
§  15.
Do pracowników objętych rozporządzeniem nie stosuje się odrębnych przepisów dotyczących dodatków do wynagrodzenia, wydanych na podstawie art. 79 Kodeksu pracy, w tym dodatków za specjalizację zawodową inżynierów, techników, ekonomistów oraz za pracę na rzecz obronności kraju.
§  16.
Pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie posiadają wymaganych kwalifikacji w zakresie wykształcenia, mogą być przeszeregowani tylko w ramach zajmowanego stanowiska.
§  17.
(pominięty).
§  18.
(pominięty).
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 27 maja 1990 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  25 TABELA

MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

Kategoria zaszeregowania Kwota w złotych
1 2
I 660 - 770
II 670 - 810
III 680 - 850
IV 690 - 890
V 700 - 950
VI 710 - 1.020
VII 720 - 1.090
VIII 730 - 1.160
IX 740 - 1.230
X 760 - 1.300
XI 780 - 1.380
XII 810 - 1.480
XIII 840 - 1.600
XIV 870 - 1.730
XV 900 - 1.860
XVI 940 - 2.000
XVII 980 - 2.150
XVIII 1.020 - 2.300
XIX 1.060 - 2.450
XX 1.110 - 2.650
XXI 1.170 - 2.850
XXII 1.230 - 3.100

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO

Stawka dodatku funkcyjnego Procent najniższego wynagrodzenia
1 do 35
2 do 50
3 do 65
4 do 80
5 do 95
6 do 110
7 do 125
8 do 150
9 do 175
10 do 200

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  26

I.

 Tabela stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników urzędów gminy

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania Stawka dodatku funkcyjnego do Wymagane kwalifikacje
wykształcenie liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6
1 Prezydent m. st. Warszawy XXII 10 - -
2 Prezydent miasta,

wiceprezydent m. st. Warszawy*),

zastępca prezydenta m. st. Warszawy**),

burmistrz w gminie powyżej 100 tys. mieszkańców

XX-XXI 9 - -
Skarbnik m. st. Warszawy (główny księgowy budżetu m. st. Warszawy),

skarbnik gminy Warszawa-Centrum

wyższe 6
3 Wójt, burmistrz,

przewodniczący zarządu związku,

zastępca prezydenta miasta,

zastępca burmistrza w gminie powyżej 100 tys. mieszkańców,

sekretarz m. st. Warszawy

XIX-XX 8 - -
4 Kierownik delegatury urzędu w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców,

skarbnik gminy (główny księgowy budżetu)***) w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców,

dyrektor zarządu dzielnicy

wyższe 6
5 Sekretarz gminy***):

- w gminach powyżej 100

tys. mieszkańców,

XVI-XX 6 wyższe 5
- w pozostałych gminach XVI-XVIII 5
6 Zastępca przewodniczącego zarządu związku,

zastępca wójta, burmistrza,

zastępca dyrektora zarządu dzielnicy

XVIII-XIX 7 - -
7 Skarbnik gminy (główny księgowy budżetu)***) w pozostałych gminach,

dyrektor biura zarządu m. st. Warszawy

XVIII-XIX 7 wyższe 5
8 Członek: zarządu gminy, zarządu związku, zarządu dzielnicy XVII-XVIII 5 - -
9 Zastępca dyrektora biura zarządu m. st. Warszawy XVII-XVIII 6 wyższe 5
10 Zastępca skarbnika gminy***),

komendant straży miejskiej:

- w gminach powyżej 100 tys.

mieszkańców,

XVI-XVIII 6 wyższe 5
- w pozostałych gminach XV-XVII 5
11 Kierownik urzędu stanu cywilnego***) XVI-XVIII 6 wyższe 5
12 Zastępca kierownika urzędu stanu cywilnego***),

zastępca komendanta straży miejskiej,

komendant gminny ochrony przeciwpożarowej

XIII-XVI 4 wyższe 4
geodeta gminny według odrębnych przepisów
13 Komornik XIII-XVI 4 wyższe lub średnie + tytuł dyplomowanego biegłego księgowego 4
14 Strażnik straży miejskiej X-XIV - średnie 3
15 Starszy poborca IX-XII - średnie 2
16 Poborca V-VIII - średnie -
*) stanowisko przewidziane dla m. st. Warszawy,

**) stanowisko przewidziane dla gminy Warszawa-Centrum,

***) pracownikom posiadającym wykształcenie średnie maksymalne wynagrodzenie zasadnicze obniża się o jedną kategorię.

II

 Tabela stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników starostw powiatowych

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania Stawka dodatku funkcyjnego do Wymagane kwalifikacje
wykształcenie liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6
1 Starosta w powiatach powyżej 100 tys. mieszkańców XX-XXI 9 - -
2 Starosta w pozostałych powiatach,

wicestarosta w powiatach powyżej 100 tys. mieszkańców,

XIX-XX 8 - -
skarbnik powiatu (główny księgowy budżetu powiatu) w powiatach powyżej 100 tys. mieszkańców wyższe 5
3 Wicestarosta w pozostałych powiatach, członek zarządu w powiecie powyżej 100 tys. mieszkańców, XVIII-XIX 7 - -
skarbnik powiatu (główny księgowy budżetu powiatu) w pozostałych powiatach wyższe 5
4 Sekretarz powiatu:

- w powiatach powyżej 100 tys.

mieszkańców,

XVI-XX 6 wyższe 5
- w pozostałych powiatach XVI-XVIII 5 wyższe 5
5 Członek zarządu w pozostałych powiatach XVII-XVIII 6 - -
6 Geodeta powiatowy:

- w powiatach powyżej 100 tys.

mieszkańców,

XVI-XIX 9 według odrębnych przepisów
- w pozostałych powiatach XV-XVIII 8
7 Zastępca geodety powiatowego:

- w powiatach powyżej 100

tys. mieszkańców,

XV-XVIII 8 według odrębnych przepisów
- w pozostałych powiatach XV-XVII 7
kierownik oddziału XIV-XVII 7
8 Powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów:
- w powiatach powyżej 100 tys.

mieszkańców

XVI-XVIII 6 wyższe 5
- w pozostałych powiatach XV-XVII 5

III

 Tabela stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników urzędów marszałkowskich

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania Stawka dodatku funkcyjnego do Wymagane kwalifikacje
wykształcenie liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6
1 Marszałek województwa XXI 10 - -
2 Wiceprzewodniczący zarządu województwa XX-XXI 9 - -
skarbnik województwa (główny księgowy budżetu województwa) wyższe 6
3 Członek zarządu województwa XIX-XX 8 - -
4 (skreślona)
5 (skreślona)
6 Geodeta województwa XVII-XVIII 9 według odrębnych przepisów
7 Kierownik wojewódzkiego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej XVI-XVIII 8
8 Kierownik oddziału XV-XVII 7
9-12 (skreślone)

IV

 Tabela stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników zatrudnionych na stanowiskach wspólnych w urzędach i jednostkach wymienionych w tabelach I-III

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania Stawka dodatku funkcyjnego do Wymagane kwalifikacje
wykształcenie liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6
1 Główny księgowy,

naczelnik wydziału (jednostki równorzędnej)*),

rzecznik prasowy, pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych:

- w jedn. powyżej 100 tys.

mieszkańców,

XVI-XVIII 6 wyższe 5
- w pozostałych jednostkach XV-XVII 5
2 Radca prawny:

- w jedn. powyżej 100 tys.

mieszkańców,

XVI-XVIII 6 według odrębnych przepisów
- w pozostałych jednostkach XV-XVII 5
3 Kierownik referatu (jednostki równorzędnej)*),

zastępca naczelnika wydziału

XIII-XVI 4 wyższe 4
4 Główny specjalista XII-XVI 5 wyższe 4
5 Zastępca głównego księgowego XIV-XV 2 średnie 4
6 Inspektor*) XII-XV - wyższe 3
7 Starszy specjalista,

starszy informatyk

XI-XIV - wyższe 3
8 Podinspektor, X-XIII - wyższe -
informatyk średnie 3
9 Specjalista X-XIII - średnie 3
9a Samodzielny referent IX-XII - średnie 2
9b Referent prawny wyższe prawnicze
Referent prawno-administracyjny VIII-XII - wyższe prawnicze lub administracyjne -
10 Referent,

kasjer,

księgowy

IX-XI - średnie 2
11 Młodszy referent,

młodszy księgowy

VIII-X - średnie -
*) Pracownikom posiadającym wykształcenie średnie maksymalne wynagrodzenie zasadnicze obniża się jedną kategorię.

V

 Tabela stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania Stawka dodatku funkcyjnego do Wymagane kwalifikacje
wykształcenie liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6
1 Kierownik warsztatu,

kierownik stacji obsługi,

kierownik biblioteki

X-XII 3 średnie 4
2 Zastępca kierownika warsztatu,

zastępca kierownika stacji obsługi,

kierownik garażu

IX-XI 2 średnie 3
starszy bibliotekarz -
3 Zaopatrzeniowiec VIII-XI - średnie 2
4 Maszynistka klasy mistrzowskiej IX-X - średnie 3
kierownik magazynu,

kierownik hali maszyn

2
dyspozytor taboru samochodowego,

kontroler techniczny

-
sekretarka -
5 Kierownik kancelarii głównej,

kierownik archiwum,

kierownik centrali telefonicznej

VIII-IX 2 średnie 3
starszy magazynier,

bibliotekarz,

intendent,

starsza maszynistka

-
6 Archiwista,

magazynier,

starsza telefonistka,

maszynistka,

teletypistka

VII-VIII - średnie -
7 Telefonistka V-VI - podstawowe umiejętność wykonywania czynności

VI

 Tabela stanowisk, zaszeregowań i wymagań kwalifikacyjnych pracowników obsługi

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania Stawka dodatku funkcyjnego do Wymagane kwalifikacje
wykształcenie liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6
1 Kierowca autobusu X-XI - według odrębnych przepisów
rzemieślnik specjalista zasadnicze 3
2 Kierowca samochodu ciężarowego IX-X - według odrębnych przepisów
mechanik samochodowy,

maszynista offsetowy,

kserografista

zasadnicze 2
3 Konserwator,

rzemieślnik wykwalifikowany,

ślusarz-spawacz,

elektryk,

stolarz,

tapicer,

szklarz,

malarz,

introligator,

palacz c.o.

VIII-IX - zasadnicze -
4 Kierowca samochodu osobowego VII-VIII - według odrębnych przepisów
5 Operator urządzeń powielających VI-VIII - podstawowe -
6 Robotnik gospodarczy V-VII - podstawowe -
7 Portier,

szatniarz,

dozorca,

dźwigowy,

woźny

IV-V - podstawowe -
8 Sprzątaczka III-IV - podstawowe -
9 Goniec II-IV - podstawowe -

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  27 WYKAZ PRAC WYKONYWANYCH W WARUNKACH SZKODLIWYCH LUB UCIĄŻLIWYCH DLA ZDROWIA ORAZ ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKU ZA PRACE WYKONYWANE W TYCH WARUNKACH

1. Do pierwszego stopnia szkodliwości lub uciążliwości zalicza się prace wykonywane:

1) w pomieszczeniach, w których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,

2) (skreślony),

3) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone,

4) w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stała temperatura efektywna powyżej 250C lub poniżej 100C,

5) w warunkach narażenia na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,

6) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie,

7) w warunkach narażenia na wibrację ogólną.

2. Do drugiego stopnia szkodliwości lub uciążliwości zalicza się prace wykonywane:

1) w pomieszczeniach specjalnych zagłębionych i półzagłębionych obwałowanych w warunkach niewłaściwej wentylacji i sztucznego oświetlenia,

2) w warunkach narażenia na hałas,

3) w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2000 kcal dla mężczyzn i 1200 kcal dla kobiet lub wymagające wymuszonej pozycji ciała,

4) w warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,

5) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie.

3. Do trzeciego stopnia szkodliwości lub uciążliwości zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,

2) w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300.000 MHz w strefie zagrożenia,

3) w warunkach narażenia na działanie benzydyny alfa i beta, naftyloaminy, chlorku winylu, azbestu oraz innych czynników o analogicznym jak te substancje działaniu, o ile zostanie to stwierdzone przez instytut medycyny pracy,

4) pod ziemią.

4. Prace określone w ust. 1 pkt 5 i 6 oraz ust. 2 pkt 2, 4 i 5 uważa się za wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia, uzasadniających przyznanie dodatku, jeżeli w środowisku pracy są przekroczone najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach lub innych obowiązujących normach higienicznosanitarnych, stwierdzone przez laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz inne laboratoria upoważnione przez właściwych terenowo państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych.

5. Dodatek przysługuje pracownikom wykonującym prace, o których mowa w ust. 1, 2 i ust. 3 pkt 1, 3 i 4 przez co najmniej 80 godzin w miesiącu, natomiast pracownikom wykonującym prace wymienione w ust. 3 pkt 2 przez połowę dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia.

6. Jeżeli pracownik w danym miesiącu wykonuje prace o różnym stopniu szkodliwości dla zdrowia lub uciążliwości, przysługuje mu jeden dodatek według najwyższego stopnia.

1 Tytuł zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1993 r. (Dz.U.93.132.631) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r.
2 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
3 § 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
4 § 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
5 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
6 § 3 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
7 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.36.340) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1999 r.
8 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
9 § 6a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 października 1997 r. (Dz.U.97.130.856) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 października 1997 r.
10 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 lipca 1996 r. (Dz.U.96.96.444) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
11 § 8 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1998 r. (Dz.U.98.49.307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1998 r.
12 § 8 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 lipca 1996 r. (Dz.U.96.96.444) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
13 § 8 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1995 r. (Dz.U.95.94.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

14 § 8 ust. 5a dodany przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
15 § 8 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1995 r. (Dz.U.95.94.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.
16 § 8 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1998 r. (Dz.U.98.49.307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1998 r.
17 § 8a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 lipca 1996 r. (Dz.U.96.96.444) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
18 § 8a ust. 2a dodany przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
19 § 8a ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1998 r. (Dz.U.98.49.307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1998 r.
20 § 8a ust. 12 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
21 § 8a ust. 13 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
22 § 10 zmieniony przez:

- § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 30 lipca 1996 r. (Dz.U.96.96.444) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.

- § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.37.228) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1997 r.

23 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 30 lipca 1996 r. (Dz.U.96.96.444) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
24 § 14 skreślony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
25 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 marca 1994 r. (Dz.U.94.33.121) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1994 r., z tym że tabela druga wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1994 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 października 1994 r. (Dz.U.94.117.562) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 1995 r. (Dz.U.95.8.37) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1995 r. (Dz.U.95.94.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1995 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 listopada 1995 r. (Dz.U.95.128.622) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 30 lipca 1996 r. (Dz.U.96.96.444) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.37.228) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1997 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1998 r. (Dz.U.98.49.307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.36.340) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2000 r. (Dz.U.00.29.359) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.

26 Załącznik nr 3:

- tabela 1 zmieniona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 października 1994 r. (Dz.U.94.117.562) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 listopada 1994 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 1995 r. (Dz.U.95.8.37) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 30 lipca 1996 r. (Dz.U.96.96.444) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 października 1997 r. (Dz.U.97.130.856) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 października 1997 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.5.33) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2000 r. (Dz.U.00.29.359) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 maja 2000 r. (Dz.U.00.44.503) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 maja 2000 r.

27 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1998 r. (Dz.U.98.49.307) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1998 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024