Szczegółowy tryb postępowania oraz zasady pokrywania kosztów czynności dotyczących stwierdzania niemożliwości sprzedaży nieruchomości przez osoby uprawnione do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 18 kwietnia 1991 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania oraz zasad pokrywania kosztów czynności dotyczących stwierdzania niemożliwości sprzedaży nieruchomości przez osoby uprawnione do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.

Na podstawie art. 47 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1991 r. Nr 7, poz. 24) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organ właściwy do sprzedaży nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi, zwany dalej "organem", podejmuje czynności zmierzające do ustalenia, czy jest spełniony warunek niemożliwości sprzedaży nieruchomości, określony w art. 28 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1991 r. Nr 7, poz. 24), zwanej dalej "ustawą", na wniosek właściciela, który:
1)
ma ustalone prawo do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników albo
2)
jest małżonkiem osoby mającej takie prawo.
2.
We wniosku należy wskazać nieruchomości wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, przeznaczone do sprzedaży. Jeżeli nieruchomości te stanowią tylko część gospodarstwa rolnego, należy ponadto wskazać - w granicach określonych w art. 28 ust. 4 ustawy - nieruchomości, które wnioskodawca zamierza wyłączyć.
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
dowód własności nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży,
2)
odpis ostatecznej decyzji ustalającej prawo do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.
4.
Jeżeli przeznaczona do sprzedaży nieruchomość jest przedmiotem współwłasności, do wniosku należy dołączyć także oświadczenia pozostałych współwłaścicieli o ich zgodzie na dokonanie czynności dotyczących stwierdzenia niemożliwości sprzedaży tej nieruchomości.
§  2.
1.
Jeżeli wniosek nie odpowiada warunkom określonym w § 1, organ wyznacza wnioskodawcy odpowiedni termin do uzupełnienia wniosku.
2.
Po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego w myśl ust. 1 organ, w drodze postanowienia, odmawia wydania zaświadczenia przewidzianego w § 6 ust. 1.
§  3.
1.
Organ dokonuje oszacowania nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży według cen określonych w przepisach o sprzedaży nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi.
2.
Po oszacowaniu nieruchomości organ wyznacza właścicielowi (właścicielom) siedmiodniowy termin do zapoznania się z dokumentami dotyczącymi oszacowania i do zgłoszenia zastrzeżeń.
§  4.
Organ podaje do wiadomości publicznej, przez wywieszenie ogłoszenia w budynku urzędu gminy oraz w innych zwyczajowo przyjętych miejscach, informację o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży, z podaniem:
1)
imienia, nazwiska i miejsca zamieszkania wnioskodawcy,
2)
oznaczenia poszczególnych działek według ewidencji gruntów,
3)
rodzaju i klasy gruntów,
4)
części składowych mających wpływ na cenę nieruchomości,
5)
ceny ustalonej w myśl § 3, z zastrzeżeniem, że może ona ulec ponownemu ustaleniu w razie zwyżki cen nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi,
6)
terminu zgłaszania do organu przez osoby fizyczne i prawne pisemnych ofert kupna nieruchomości po cenie ogłoszonej; termin ten wynosi 30 dni i liczy się od dnia ogłoszenia,
7)
zastrzeżenia, że Skarb Państwa i gmina nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne niedojście sprzedaży do skutku.
§  5.
1.
O każdej ofercie organ zawiadamia wnioskodawcę.
2.
Jeżeli nie później niż przed upływem 14 dni od zawiadomienia wnioskodawcy o ofertach cena nieruchomości podana w ogłoszeniu przestała być aktualna wskutek zwyżki cen nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi, organ dokonuje ponownego ustalenia ceny i zawiadamia o niej oferentów, wyznaczając każdemu z nich siedmiodniowy termin do potwierdzenia oferty kupna po cenie zaktualizowanej.
§  6.
1.
Organ wydaje zaświadczenie stwierdzające, że nie ma możliwości sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład danego gospodarstwa rolnego co najmniej po cenie ustalonej według przepisów o sprzedaży nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi, jeżeli w terminach określonych w myśl § 4 i 5 nie zgłoszono lub zgłoszono, a następnie wycofano ofertę (oferty) kupna wszystkich nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.
2.
Organ w drodze postanowienia odmawia wydania zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli zgłoszono ofertę (oferty) kupna wszystkich nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży po cenie ustalonej w myśl § 3-5, z zachowaniem terminów określonych w tych przepisach.
§  7.
1.
Koszty czynności organu przyjmuje się w zryczałtowanej wysokości 10% kwoty najniższej emerytury obowiązującej w kwartale, w którym wydano zaświadczenie lub postanowienie przewidziane w § 6.
2.
Jeżeli oszacowanie określonych składników nieruchomości wymaga przeprowadzenia czynności przez uprawnionego rzeczoznawcę nie będącego pracownikiem organu, koszt tych czynności przyjmuje się według wystawionego rachunku.
§  8.
1.
Organowi przysługuje bieżąca refundacja kosztów czynności, o których mowa w § 7, z pobranych składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
2.
W razie braku podstaw do wydania zaświadczenia przewidzianego w § 6 ust. 1 lub jeżeli wnioskodawca cofnął wniosek po dokonaniu czynności związanych z oszacowaniem, wnioskodawca obowiązany jest uiścić koszty na rachunek organu; o obowiązku tym organ orzeka w postanowieniu wydanym w myśl § 6 ust. 2 albo w odrębnym postanowieniu.
3.
Jeżeli wydano zaświadczenie przewidziane w § 6 ust. 1 lub jeżeli organ zwolnił wnioskodawcę z obowiązku uiszczenia kosztów dokonanych czynności na podstawie odrębnych przepisów, koszty te pokrywa Kasa Ubezpieczenia Społecznego Rolników, zwana dalej "Kasą".
4.
Rozliczeń między organem i Kasą, wynikających z ust. 1-3, dokonuje się w terminach i na zasadach obowiązujących przy rozliczaniu składek na ubezpieczenie społeczne rolników.
§  9.
W sprawach określonych w § 2 i 6 stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące wydawania zaświadczeń, a w sprawach określonych w § 8 ust. 2 - przepisy tego kodeksu dotyczące zwrotu kosztów przez stronę po zakończeniu postępowania.
§  10.
Koszty czynności w sprawach określonych w § 1 ust. 1, w których wniosek złożono po dniu 1 stycznia 1991 r., lecz przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, pokrywa Kasa na zasadach określonych w rozporządzeniu.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.39.171

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb postępowania oraz zasady pokrywania kosztów czynności dotyczących stwierdzania niemożliwości sprzedaży nieruchomości przez osoby uprawnione do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników.
Data aktu: 18/04/1991
Data ogłoszenia: 09/05/1991
Data wejścia w życie: 24/05/1991