Stawki podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasady ustalania kwot wynagrodzeń wolnych od podatku w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 1986 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 lutego 1987 r.
w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania kwot wynagrodzeń wolnych od podatku w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 1986 r.

Na podstawie art. 32 pkt 2 i art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 45, Nr 39, poz. 192 i Nr 47, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej uiszczają podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń, wypłaconych w ciężar kosztów, oraz nagród i premii z zysku do podziału za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 1986 r. według zasad ustalonych w rozporządzeniu oraz szczegółowych zasad jego obliczania określonych w odrębnych przepisach.
2.
Do podatku, o którym mowa w ust. 1, nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1985 r. w sprawie stawek podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasad ustalania kwot wynagrodzeń wolnych od podatku (Dz. U. Nr 55, poz. 278 i z 1986 r. Nr 47, poz. 232).
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"ustawie" - rozumie się przez to ustawę z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 45, Nr 39, poz. 192 i Nr 47, poz. 226) w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 1986 r.,
2)
"podatku" - rozumie się przez to podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń,
3)
"wynagrodzeniach" - rozumie się przez to wynagrodzenia wypłacone w ciężar kosztów,
4)
"okresie podatkowym" - rozumie się przez to okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 1986 r.,
5)
"poprzednim okresie podatkowym" - rozumie się przez to okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 1985 r.,
6)
"państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej" - rozumie się przez to:
a)
państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej,
b)
państwowe gospodarstwa rolne,
c)
przedsiębiorstwa zrzeszone w obligatoryjnych zrzeszeniach:
Państwowych Przedsiębiorstw Hodowli i Obrotu Zwierzętami,
Hodowli Roślin Ogrodniczych, Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa "Polnas",
Hodowli Roślin i Nasiennictwa,
d)
gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych oraz inne uspołecznione jednostki gospodarcze stosujące zasady gospodarki finansowej obowiązujące w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej i państwowych gospodarstwach rolnych,
7)
"zysku" - rozumie się przez to zysk bilansowy za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 1986 r.
§  3.
1.
Kwotę wynagrodzeń wolną od podatku w okresie podatkowym ustala się jako sumę kwoty wolnej od podatku za poprzedni okres podatkowy oraz iloczynu tej kwoty i wyrażonego procentowo wzrostu lub spadku produkcji w obowiązującym mierniku, skorygowanego współczynnikiem określającym możliwości wzrostu wynagrodzeń w stosunku do zmian wielkości produkcji.
2.
Kwotę wynagrodzeń wolną od podatku za poprzedni okres podatkowy stanowi kwota wynagrodzeń w roku gospodarczym 1985/86, skorygowana procentowym wskaźnikiem udziału wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 1985 r. w kwocie wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów w roku gospodarczym 1985/86.
3.
Kwotę wynagrodzeń za rok gospodarczy 1985/86, o której mowa w ust. 2, ustala się zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych zasad obliczania podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń, obowiązującymi w dniu 31 grudnia 1986 r.
4.
Współczynnik, o którym mowa w ust. 1, przy wzroście produkcji w stosunku do okresu poprzedzającego wynosi 1,0, a przy spadku produkcji 0,2.
§  4.
1.
Miernikiem, o którym mowa w § 3 ust. 1, w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej prowadzących działalność rolniczą jest miernik produkcji końcowej netto, a w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej prowadzących kontraktację, skup, przerób i sprzedaż materiału siewnego i szkółkarskiego oraz obrót zwierzętami gospodarskimi - miernik sprzedaży netto.
2.
Szczegółowe zasady ustalania tych mierników określają odrębne przepisy.
§  5.
1.
W państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej produkujących wyroby lub świadczących usługi na eksport kwotę wynagrodzeń na cele ustalania podatku pomniejsza się o kwotę stanowiącą iloczyn równowartości od 5 do 20% kwoty wolnej od podatku i wskaźnika relacji sprzedaży na eksport wyrażonej w cenach transakcyjnych do wartości produkcji sprzedanej ogółem w cenach realizacji pomniejszonej o podatek obrotowy. Jeżeli usługi świadczone na eksport polegają na przetworzeniu powierzonego surowca lub materiału, wartość sprzedaży eksportowej oraz wartość sprzedaży ogółem powiększa się o wartość przetworzonego surowca lub materiału ustaloną w cenach transakcyjnych, a w ich braku - w cenach krajowych.
2.
Do obliczenia kwoty wynagrodzeń, o którą pomniejsza się kwotę wynagrodzeń wypłacaną w okresie podatkowym zgodnie z ust. 1, przyjmuje się następujące wielkości:
1)
dla eksportu towarów i usług grupy I:
a)
20% przy eksporcie do państw określonych odrębnie przez Ministra Handlu Zagranicznego,
b)
15% przy eksporcie do pozostałych państw,
2)
dla eksportu towarów i usług grupy II:
a)
15% przy eksporcie do państw określonych odrębnie przez Ministra Handlu Zagranicznego,
b)
10% przy eksporcie do pozostałych państw,
3)
5% dla eksportu pozostałych towarów i usług.
3.
Towary i usługi zaliczone do grup I i II, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, określa odrębne zarządzenie Ministra Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
4.
Państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej kooperujące z przedsiębiorstwami, o których mowa w ust. 1, mogą pomniejszyć kwotę wynagrodzeń o kwotę wynagrodzeń ustaloną w umowie między tymi jednostkami w ramach kwoty wynagrodzeń ustalonej zgodnie z ust. 1 dla tych przedsiębiorstw.
§  6.
W państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej podatek ustala się według następującej skali:
Lp. Nadwyżka kwoty wynagrodzeń w stosunku do kwoty wolnej od podatku w % Stawka podatku

w %

1 do 2 80
2 ponad 2 do 3 100
3 ponad 3 do 4 120
4 ponad 4 do 5 200
5 ponad 5 do 6 300
6 ponad 6 do 7 400
7 ponad 7 500
§  7.
Państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej, w których kwota wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów w okresie od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 1986 r. jest niższa od kwoty wolnej od podatku, mogą utworzyć rezerwę na wynagrodzenia do wysokości tej różnicy, obciążając koszty działalności okresu podatkowego.
§  8.
1.
Normatywny wskaźnik udziału wypłat nagród i premii z zysku do podziału, o którym mowa w art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy, ustala się:
1)
w odniesieniu do kwoty zysku w okresie podatkowym nie przekraczającej zysku bazowego - jako iloraz 10% równowartości średniej kwoty wynagrodzeń wolnych od obciążeń z lat 1984/85 i 1985/86 i kwoty zysku bazowego,
2)
w odniesieniu do kwoty zysku w okresie podatkowym, ponad zysk bazowy - jako iloraz 50% równowartości kwoty wynagrodzeń wolnych od obciążeń z lat 1984/85 i 1985/86 i kosztów działalności za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia z lat 1984 i 1985.
2.
Kwotę zysku bazowego, o którym mowa w ust. 1, w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej prowadzących działalność rolniczą ustala się jako równowartość 100% średniej wielkości zysku za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia z lat 1984 i 1985, a w przedsiębiorstwach prowadzących kontraktację, skup, przerób i sprzedaż materiału siewnego i szkółkarskiego oraz dokonujących obrotu zwierzętami gospodarskimi - 35% tej średniej wielkości zysku.
3.
Dla ustalenia kwoty wypłat nagród i premii wolnej od podatku przyjmuje się w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej:
1)
prowadzących działalność rolniczą - równowartość 100% kwoty zysku w okresie podatkowym, pomniejszoną o należny podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów,
2)
prowadzących kontraktację, skup, przerób i sprzedaż materiału siewnego i szkółkarskiego oraz dokonujących obrotu zwierzętami - równowartość 35% kwoty zysku w okresie podatkowym, pomniejszoną o należny podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń wypłaconych w ciężar kosztów oraz powiększoną o kwotę ulg w podatku dochodowym z tytułu sprzedaży eksportowej.
4.
Podatek od ponadnormatywnych wypłat nagród i premii z zysku do podziału ustala się według następującej skali:
Lp. Nadwyżka nagród i premii w stosunku do wypłat wolnych od podatku w % Stawka podatku

w %

1 do 15 200
2 ponad 15 do 30 300
3 ponad 30 400
§  9.
Państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej, które w okresie podatkowym poniosły stratę bilansową, uiszczają tylko podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń.
§  10.
Państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej i państwowe gospodarstwa rolne, dla których organem założycielskim jest Minister Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej lub wojewoda, odprowadzą na utworzony przez Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej scentralizowany rachunek wyrównawczy kwoty podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz nagród i premii, a przedsiębiorstwa, dla których organem założycielskim jest Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk lub Minister Przemysłu Chemicznego i Lekkiego oraz Minister Sprawiedliwości, odprowadzą kwoty tego podatku na scentralizowane rachunki wyrównawcze utworzone przez te organy.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.8.47

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stawki podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasady ustalania kwot wynagrodzeń wolnych od podatku w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej za okres od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 1986 r.
Data aktu: 25/02/1987
Data ogłoszenia: 18/03/1987
Data wejścia w życie: 18/03/1987