Szczegółowy zakres i sposób przeprowadzania kontroli dewizowej w zakresie handlu zagranicznego i usług związanych z tym handlem oraz uprawnienia pracowników wykonujących kontrolę i obowiązki kontrolowanych jednostek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 8 marca 1984 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu przeprowadzania kontroli dewizowej w zakresie handlu zagranicznego i usług związanych z tym handlem oraz uprawnień pracowników wykonujących kontrolę i obowiązków kontrolowanych jednostek.

Na podstawie art. 37 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Kontroli dewizowej Ministra Handlu Zagranicznego podlega obrót dewizowy dokonywany w zakresie handlu zagranicznego i usług związanych z tym handlem przez osoby krajowe i zagraniczne uprawnione do prowadzenia tej działalności, zwane dalej "jednostkami handlu zagranicznego".
2. 
Kontrola dewizowa, o której mowa w ust. 1, ma na celu sprawdzenie:
1)
zgodności dokonywanego obrotu dewizowego z obowiązującymi przepisami i z warunkami nadanej koncesji, a także ustalenie, czy obrót ten dokonywany był racjonalnie i oszczędnie,
2)
przebiegu i sposobu dokonywania przez kontrolowane jednostki rozliczeń i płatności wynikających z obrotu dewizowego.
§  2. 
Kontroli dewizowej podlega w szczególności obrót dewizowy dokonywany przez jednostki handlu zagranicznego w zakresie:
1)
importu i eksportu towarów, w tym osiągnięć naukowo-technicznych, doświadczeń produkcyjnych, nie wyłączając dostaw w ramach transakcji kredytowych, kompensacyjnych, wiązanych i leasingowych,
2)
reeksportu bezpośredniego i pośredniego,
3)
zaopatrzenia w paliwo, artykuły spożywcze i inne materiały:
a)
statków morskich, żeglugi śródlądowej i powietrznej państw obcych w portach polskich,
b)
krajowych statków morskich, żeglugi śródlądowej i powietrznej w portach obcych,
4)
importu i eksportu kompletnych obiektów przemysłowych i obiektów budowlanych oraz importu kompletacyjnego do eksportowanych przez Polskę kompletnych obiektów przemysłowych i obiektów budowlanych,
5)
nabycia, zbycia lub użytkowania wynalazków bądź wzorów przemysłowych (patentów i licencji),
6)
wspólnych przedsięwzięć w kraju i za granicą,
7)
importu i eksportu usług, w tym:
a)
spedycji lądowej, morskiej i lotniczej oraz składowania towarów,
b)
przewozu towarów,
c)
kontroli towarów: jakościowej, ilościowej i technicznej oraz ekspertyz,
d)
świadczonych przez rzeczoznawców, inżynierów, techników i monterów, związanych z dostawami towarów,
e)
pośrednictwa handlowego,
f)
innych związanych z obrotem towarowym z zagranicą.
§  3. 
Minister Handlu Zagranicznego wykonuje kontrolę dewizową jednostek handlu zagranicznego poprzez upoważnione komórki organizacyjne Ministerstwa Handlu Zagranicznego, zwane dalej "komórkami organizacyjnymi", niezależnie od kontroli wykonywanej przez głównych księgowych w jednostkach handlu zagranicznego w ramach kontroli wewnętrznej.
§  4. 
1. 
Pracownik komórki organizacyjnej wykonujący kontrolę na podstawie odpowiedniego upoważnienia, obejmującego szczegółowy zakres i przedmiot kontroli dewizowej, jest uprawniony do:
1)
wstępu i poruszania się na terenie kontrolowanej jednostki organizacyjnej na podstawie legitymacji służbowej i upoważnienia do wykonywania kontroli oraz nadzorowania czynności kontrolnych,
2)
żądania udostępnienia pełnej dokumentacji i ewidencji w zakresie gospodarki dewizowej obrotu materiałami, wyrobami i środkami trwałymi oraz ewidencji papierów wartościowych, depozytów, dokumentów rozliczeniowych, płatniczych i kasowych, a także innych dokumentów związanych z działalnością dewizową kontrolowanych jednostek,
3)
zbierania danych i informacji dotyczących działalności jednostki kontrolowanej w zakresie objętym kontrolą również w innych jednostkach organizacyjnych bez dodatkowego upoważnienia,
4)
zbierania informacji oraz zabezpieczenia dokumentów i innych dowodów w razie uzasadnionego podejrzenia, że zostało popełnione przestępstwo na szkodę państwa lub jednostki gospodarki uspołecznionej,
5)
żądania od jednostek kontrolowanych sporządzania niezbędnych dla kontroli odpisów oraz wyciągów z dokumentów, jak również zestawień obliczeń opartych na dokumentach.
2. 
Pracownik komórki organizacyjnej wykonujący kontrolę dewizową w związku z wykonywaniem swoich zadań nie podlega rewizji osobistej przewidzianej w wewnętrznych przepisach kontrolowanych jednostek.
§  5. 
1. 
Do wykonywania kontroli dewizowej przez komórki organizacyjne stosuje się odpowiednio przepisy § 8-35 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie przeprowadzania kontroli finansowej oraz obowiązków kontrolowanych jednostek (Dz. U. z 1983 r. Nr 4, poz. 26), dotyczące czynności kontrolnych, dokonywania ustaleń kontroli i ich wykorzystania, sporządzania protokołów z kontroli i postępowania pokontrolnego.
2. 
Do kontroli dewizowej jednostek gospodarki nie uspołecznionej nie stosuje się przepisów § 32-35 rozporządzenia powołanego w ust. 1.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 marca 1984 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1984.15.72

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres i sposób przeprowadzania kontroli dewizowej w zakresie handlu zagranicznego i usług związanych z tym handlem oraz uprawnienia pracowników wykonujących kontrolę i obowiązki kontrolowanych jednostek.
Data aktu: 08/03/1984
Data ogłoszenia: 17/03/1984
Data wejścia w życie: 31/03/1984