Ogólne zasady wykonywania obowiązków uzyskiwania zezwoleń na zwoływanie i odwoływanie zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych w czasie obowiązywania stanu wojennego, a także wyłączenie niektórych rodzajów zgromadzeń od obowiązku uzyskiwania zezwoleń.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 30 stycznia 1982 r.
w sprawie ogólnych zasad wykonywania obowiązków uzyskiwania zezwoleń na zwoływanie i odbywanie zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych w czasie obowiązywania stanu wojennego, a także wyłączenia niektórych rodzajów zgromadzeń od obowiązku uzyskiwania zezwoleń.

Na podstawie art. 13 ust. 3 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązek uprzedniego uzyskania zezwolenia na zwoływanie i odbywanie wszelkiego rodzaju zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych, o którym mowa w art. 13 ust. 1 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) polega na uzyskaniu co najmniej na 3 dni przed planowanym terminem zgromadzenia, imprezy lub zbiórki zezwolenia właściwego organu administracji państwowej, na zasadach określonych odpowiednio w przepisach:
1)
ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o zgromadzeniach (Dz. U. Nr 20, poz. 89 z późniejszymi zmianami),
2)
ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o zezwoleniach na publiczną działalność artystyczną, rozrywkową i sportową (Dz. U. Nr 12, poz. 64 z późniejszymi zmianami),
3)
ustawy z dnia 15 marca 1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz. U. Nr 22, poz. 162 z późniejszymi zmianami),

- i aktów normatywnych wydanych na podstawie tych ustaw.

2.
Właściwe organy administracji państwowej wydają zezwolenia, o których mowa w ust. 1, w uzgodnieniu z kierownikiem jednostki rejonowej Milicji Obywatelskiej, właściwym ze względu na planowane miejsce zgromadzenia, publicznej imprezy artystycznej, rozrywkowej lub sportowej albo zbiórki publicznej.
§  2.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, w czasie obowiązywania stanu wojennego nie są ważne wydane przed dniem 13 grudnia 1981 r. zezwolenia na zwoływanie i odbywanie wszelkiego rodzaju zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych.
2.
Zachowują ważność zezwolenia na zbiórki publiczne, wydane dla Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Krajowego Komitetu Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia.
§  3.
1.
Wyłącza się całkowicie od obowiązku uzyskiwania zezwoleń, o których mowa w § 1 ust. 1, zgromadzenia zwoływane przez:
1)
organy władzy i administracji państwowej,
2)
komitety Frontu Jedności Narodu,
3)
organizacje młodzieżowe: Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, Związek Młodzieży Wiejskiej i Związek Harcerstwa Polskiego,
4)
jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej i spraw wewnętrznych.
2.
Wyłączenie od obowiązku określonego w § 1 ust. 1 obejmuje również spotkania organizowane z okazji uroczystości weselnych i rodzinnych oraz zgromadzenia związane bezpośrednio z uroczystościami pogrzebowymi, odbywające się w gronie rodzinnym.
§  4.
Jeżeli zgromadzenie zwołane przez organ określony w § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 odbywa się w miejscu publicznym, osoba organizująca to zgromadzenie jest obowiązana zawiadomić o tym co najmniej na 24 godziny przed planowanym terminem zgromadzenia miejscowo właściwego kierownika jednostki rejonowej Milicji Obywatelskiej, podając:
1)
określenie organu zwołującego zgromadzenie,
2)
miejsce, termin odbycia i czas rozpoczęcia zgromadzenia,
3)
cel oraz porządek obrad,
4)
inne szczególne okoliczności i dane.
§  5.
1.
Wyłącza się częściowo od obowiązku uzyskiwania zezwoleń, o którym mowa w § 1 ust. 1, zgromadzenia zwoływane przez:
1)
Polski Czerwony Krzyż,
2)
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych i zrzeszone w nim ochotnicze straże pożarne,
3)
organizacje spółdzielcze reprezentowane w Naczelnej Radzie Spółdzielczej,
4)
stowarzyszenia wyższej użyteczności i stowarzyszenia zarejestrowane, których działalność nie została zawieszona na podstawie art. 15 ust. 1 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154).
2.
Wyłączenie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje posiedzenia zarządów i ich prezydiów, komisji rewizyjnych oraz sądów koleżeńskich tych organizacji i stowarzyszeń, związanych wyłącznie z wykonywaniem ich zadań statutowych oraz odbywających się w siedzibach tych organizacji i stowarzyszeń.
§  6.
Przepisy rozporządzenia stosuje się w czasie obowiązywania stanu wojennego, wprowadzonego uchwałą Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wprowadzenia stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa (Dz. U. Nr 29, poz. 155).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.4.28

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ogólne zasady wykonywania obowiązków uzyskiwania zezwoleń na zwoływanie i odwoływanie zgromadzeń, organizowanie publicznych imprez artystycznych, rozrywkowych i sportowych oraz przeprowadzanie zbiórek publicznych w czasie obowiązywania stanu wojennego, a także wyłączenie niektórych rodzajów zgromadzeń od obowiązku uzyskiwania zezwoleń.
Data aktu: 30/01/1982
Data ogłoszenia: 08/02/1982
Data wejścia w życie: 08/02/1982