Zasiłki przysługujące członkom rodzin żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową oraz niektóre uprawnienia tych żołnierzy w czasie obowiązywania stanu wojennego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 sierpnia 1982 r.
w sprawie zasiłków przysługujących członkom rodzin żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową oraz niektórych uprawnień tych żołnierzy w czasie obowiązywania stanu wojennego.

Na podstawie art. 134 oraz w związku z art. 133 ust. 1 i art. 237 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111), jak również w związku z uchwałą Rady Państwa z dnia 23 stycznia 1982 r. w sprawie stosowania przepisów w zakresie obowiązku służby wojskowej w czasie obowiązywania stanu wojennego (Dz. U. Nr 3, poz. 20) zarządza się, co następuje:
§  1.
W czasie obowiązywania stanu wojennego członkom rodzin pozostającym na utrzymaniu żołnierzy pełniących czynną służbą wojskową, o której mowa w art. 110 i 111 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111), zwanej dalej "ustawą", przysługują:
1)
zasiłki miesięczne przewidziane w art. 126 ustawy,
2)
zasiłki dzienne przewidziane w art. 125 ustawy,
3)
zasiłki przewidziane w § 21 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 września 1979 r. w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin (Dz. U. z 1981 r. Nr 3, poz. 17).
§  2.
1.
Zasiłki miesięczne przysługują członkom rodzin żołnierzy uznanych za jedynych żywicieli, którzy pełnią czynną służbę wojskową w ramach obowiązku odbywania:
1)
zasadniczej służby wojskowej,
2)
długotrwałego przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych.
2.
Zasiłki miesięczne przysługują w wysokości określonej w art. 126 ust. 3 ustawy.
§  3.
1.
Zasiłki dzienne przysługują członkom rodzin pozostającym na utrzymaniu:
1)
żołnierzy rezerwy powołanych do czynnej służby wojskowej w ramach obowiązku odbywania ćwiczeń wojskowych,
2)
absolwentów szkół wyższych powołanych do czynnej służby wojskowej w ramach obowiązku odbywania krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego

- którzy w dniu powołania do służby nie byli pracownikami.

2.
Za pozostających na utrzymaniu żołnierza uważa się członków rodziny odpowiadających warunkom określonym w § 11 rozporządzenia, o którym mowa w § 1 pkt 3.
3.
Zasiłki dzienne wynoszą dla jednej osoby 100%, dla drugiej 85% oraz po 75% dla każdej następnej osoby - 1/30 kwoty najniższego wynagrodzenia zasadniczego za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.
§  4.
Zasiłki, o których mowa w § 1 pkt 3, przysługują dzieciom uprawnionym do świadczeń alimentacyjnych od żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową wymienioną w § 2 ust. 1.
§  5.
1.
Zasiłki przysługują na zasadach określonych w ustawie oraz rozporządzeniu, o którym mowa w § 1 pkt 3.
2.
Osobom pobierającym zasiłki przysługują karty zaopatrzenia uprawniające do nabywania artykułów w drodze sprzedaży reglamentowanej oraz rekompensaty pieniężne z tytułu podwyżek cen podstawowych artykułów żywnościowych, opału i energii w wysokości oraz na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  6.
1.
W czasie obowiązywania stanu wojennego wynagrodzenie z zakładu pracy przysługuje - z zastrzeżeniem przepisu § 7:
1)
żołnierzom rezerwy pełniącym czynną służbę wojskową w ramach obowiązku odbywania ćwiczeń wojskowych,
2)
absolwentom szkół wyższych pełniącym czynną służbę wojskową w ramach obowiązku odbywania krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego

- którzy w dniu powołania do służby byli pracownikami.

2.
Wynagrodzenie przysługuje w wysokości określonej w art. 123 ust. 2-4 ustawy przez cały okres pełnienia czynnej służby wojskowej.
§  7.
1.
Na wniosek właściciela nie uspołecznionego zakładu pracy umotywowany niemożnością wypłacania pracownikowi wynagrodzenia, o którym mowa w § 6, terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy według siedziby tego zakładu, przyznaje członkom rodziny pozostającym na utrzymaniu pracownika zasiłki dzienne.
2.
Przyznanie zasiłków następuje, jeżeli niemożność wypłacania wynagrodzenia wynika ze wstrzymania lub znacznego ograniczenia działalności gospodarczej zakładu, spowodowanego w szczególności:
1)
powołaniem właściciela lub pracownika do czynnej służby wojskowej,
2)
brakiem surowców lub energii albo innymi ograniczeniami wynikającymi ze stanu wojennego.
3.
Z wnioskiem, o którym mowa w ust 1, może wystąpić również pracownik lub członek jego rodziny.
4.
Zasiłki przyznaje się w wysokości i trybie przewidzianym dla przyznawania zasiłków dziennych.
§  8.
1.
W zakresie terminu i zasad podjęcia pracy przez pracowników zwolnionych z czynnej służby wojskowej wymienionej w § 2 ust. 1 stosuje się, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2, przepisy art. 120 i 121 ustawy oraz § 3-7 rozporządzenia, o którym mowa w § 1 pkt 3.
2.
Pracownik zwolniony z czynnej służby wojskowej wymienionej w § 2 ust. 1, który w dniu powołania do służby wojskowej był zatrudniony w zakładzie objętym militaryzacją, obowiązany jest zgłosić się do tego zakładu w ciągu 30 dni od zwolnienia ze służby wojskowej.
3.
Pracownik zwolniony z czynnej służby wojskowej wymienionej w § 6 ust. 1 obowiązany jest powrócić do pracy w drugim dniu po zwolnieniu ze służby wojskowej. Za dzień wolny od pracy w pierwszym dniu po zwolnieniu ze służby wojskowej pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczonego jak za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
§  9.
Pracownikom powołanym do czynnej służby wojskowej wymienionej w § 2 ust. 1 przysługuje z zakładu pracy odprawa w wysokości określonej w art. 123 ust. 1 ustawy.
§  10.
Członkom rodzin żołnierzy oraz żołnierzom pełniącym czynną służbę wojskową w czasie obowiązywania stanu wojennego przysługują również inne przywileje i ulgi przewidziane w przepisach w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy i członków ich rodzin w czasie pokoju.
§  11.
Członkom rodzin żołnierzy pełniących w dniu wejścia w życie rozporządzenia czynną służbę wojskową w ramach obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej, którzy w czasie obowiązywania stanu wojennego powołani zostali do tej służby i uznani za jedynych żywicieli rodzin, przysługuje jednorazowe wyrównanie do wysokości zasiłków miesięcznych za okres pobierania zasiłków dziennych.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie zasiłków przysługujących członkom rodzin żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w czasie obowiązywania stanu wojennego (Dz. U. Nr 29, poz. 161).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.26.191

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasiłki przysługujące członkom rodzin żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową oraz niektóre uprawnienia tych żołnierzy w czasie obowiązywania stanu wojennego.
Data aktu: 16/08/1982
Data ogłoszenia: 09/09/1982
Data wejścia w życie: 09/09/1982