Objęcie przepisami prawa górniczego wydobywania kopalin nie wymienionych w tym prawie oraz wydobywanie kopalin przez posiadacza gruntu na własne potrzeby.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1978 r.
w sprawie objęcia przepisami prawa górniczego wydobywania kopalin nie wymienionych w tym prawie oraz w sprawie wydobywania kopalin przez posiadacza gruntu na własne potrzeby.

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 i art. 7 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obejmuje się przepisami prawa górniczego wydobywanie na całym obszarze Państwa:
1)
kopalin stałych:
a)
kamieni budowlanych i drogowych oraz surowców skalnych mających zastosowanie w przemyśle cementowym, wapienniczym, hutniczym i chemicznym,
b)
surowców ilastych mających zastosowanie w przemyśle ceramiki szlachetnej, w przemyśle ceramiki budowlanej do wyrobów cienkościennych i kruszyw lekkich, w przemyśle cementowym i w przemyśle materiałów ogniotrwałych oraz bentonitów i farb naturalnych,
c)
piasków szklarskich, formierskich i podsadzkowych oraz kruszyw naturalnych w złożach lądowych,
d)
bursztynu oraz kamieni półszlachetnych i ozdobnych,

jeżeli potrzeby gospodarki narodowej wymagają, aby wydobywanie kopaliny z określonego złoża podlegało przepisom prawa górniczego,

2)
solanek nadających się do otrzymywania z nich związków chemicznych,
3)
wód mineralnych, gazów i peloidów uznanych za lecznicze.
§  2.
1.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego stwierdza, czy potrzeby gospodarki narodowej wymagają, aby wydobywanie kopaliny wymienionej w § 1 pkt 1 z określonego złoża podlegało prawu górniczemu, oraz czy solanki z danych złóż nadają się do otrzymywania z nich związków chemicznych.
2.
Stwierdzenia, o którym mowa w ust. 1 dokonuje się na podstawie dokumentacji geologicznej zasobów złoża, wymaganej przepisami prawa geologicznego, na wniosek zainteresowanego ministra (kierownika urzędu centralnego, zarządu centralnego związku spółdzielni).
3.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego uznaje wody mineralne, gazy i peloidy z określonych złóż za lecznicze.
4.
W każdym wypadku zamierzonej eksploatacji złoża danej kopaliny powinien być złożony wniosek o stwierdzenie określone w ust. 1.
§  3.
1.
Posiadacz gruntu może wydobywać na własne potrzeby bez zezwolenia sposobem odkrywkowym i bez użycia materiałów wybuchowych węgiel brunatny oraz kopaliny określone w § 1 pkt 1 lit. a), b) i c), których wydobywanie podlega prawu górniczemu.
2.
Przez wydobywanie kopaliny na własne potrzeby należy rozumieć wydobywanie jej w celu zaspokojenia potrzeb posiadacza gruntu i zamieszkałej z nim rodziny oraz na cele społeczne bez prawa sprzedaży.
3.
Jeżeli dla danej kopaliny został utworzony obszar górniczy, wydobywanie, o którym mowa w ust. 1, w granicach obszaru górniczego może się odbywać wyłącznie za zgodą przedsiębiorstwa górniczego uprawnionego do wydobywania kopaliny ze złoża.
§  4.
1.
O zamierzonym przystąpieniu do wydobywania kopaliny posiadacz gruntu jest obowiązany zawiadomić terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
2.
Posiadacz gruntu wydobywający kopaliny jest obowiązany zabezpieczyć miejsce wydobywania w sposób zapewniający bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzkiego oraz ochronę środowiska i odpowiednio zrekultywować i zagospodarować teren po zakończeniu wydobywania kopalin.
§  5.
1.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego może w razie potrzeby wydać decyzję określającą sposób i terminy wykonania obowiązków, o których mowa w § 4.
2.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego może zakazać wydobywania kopalin w razie stwierdzenia naruszenia przepisów § 3 i 4.
§  6.
1.
Nie wymaga stwierdzenia w trybie § 2 ust. 1, że wydobywanie kopaliny wymienionej w § 1 pkt 1 i 2 podlega prawu górniczemu, jeżeli na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów stwierdzono, że potrzeby gospodarki narodowej wymagają, aby wydobywanie danej kopaliny z określonego złoża podlegało przepisom prawa górniczego lub że dana solanka nadaje się do otrzymywania z niej związków chemicznych.
2.
Nie wymaga stwierdzenia w trybie § 2 ust. 2, że wydobywanie kopaliny wymienionej w § 1 pkt 3 podlega prawu górniczemu, jeżeli na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów uznano ją za leczniczą.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lipca 1971 r. w sprawie określenia kopalin, których wydobywanie podlega prawu górniczemu oraz w sprawie wydobywania kopalin przez posiadacza gruntu na własne potrzeby (Dz. U. Nr 18, poz. 180).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1978.15.65

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Objęcie przepisami prawa górniczego wydobywania kopalin nie wymienionych w tym prawie oraz wydobywanie kopalin przez posiadacza gruntu na własne potrzeby.
Data aktu: 02/06/1978
Data ogłoszenia: 20/06/1978
Data wejścia w życie: 20/06/1978