Szczegółowy zakres działania i uprawnienia Ministra Finansów oraz jego organów w zakresie dochodów państwa i kontroli finansowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 maja 1975 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania i uprawnień Ministra Finansów oraz jego organów w zakresie dochodów państwa i kontroli finansowej.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o przekształceniu urzędu Ministra Skarbu w urząd Ministra Finansów (Dz. U. z 1950 r. Nr 10, poz. 101 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do zakresu działania Ministra Finansów w sprawach dochodów państwa i kontroli finansowej należy:
1)
ustalanie norm i wskaźników określających zobowiązania jednostek gospodarki uspołecznionej w stosunku do budżetu centralnego,
2)
ustalanie zasad rozliczeń jednostek gospodarki uspołecznionej z budżetem państwa,
3)
planowanie należności budżetu państwa, ustalanie zasad i trybu planowania tych należności przez jednostki gospodarki uspołecznionej oraz ogólny nadzór nad poborem należności budżetowych,
4)
analiza i ocena funkcjonowania systemu ekonomiczno-finansowego jednostek gospodarki uspołecznionej objętych budżetem centralnym,
5)
kontrola finansowa:
a)
ministerstw, urzędów centralnych, urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, centralnych związków spółdzielni oraz zarządów głównych (central) organizacji społecznych,
b)
polskich placówek zagranicznych.
2.
Kontrola finansowa jednostek wymienionych w ust. 1 pkt 5 lit. a) obejmuje przestrzeganie dyscypliny finansowej, prawidłowego gospodarowania środkami finansowymi i rzeczowymi oraz kontrolę dewizową obrotu towarowego i usługowego z zagranicą, a jednostek wymienionych w ust. 1 pkt 5 lit. b) - wydatki budżetowe.
3.
Zakres kontroli dewizowej, o której mowa w ust. 2 i w § 2 ust. 2, ustali Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej.
§  2.
1.
Do zakresu działania okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej należy:
1)
planowanie, ustalanie oraz pobór należności budżetowych od jednostek gospodarki uspołecznionej objętych budżetem centralnym,
2)
wykonywanie szczególnego nadzoru podatkowego w przedsiębiorstwach i zakładach objętych tym nadzorem,
3)
analiza i ocena funkcjonowania systemu ekonomiczno-finansowego jednostek gospodarki uspołecznionej objętych budżetem centralnym, a mających siedzibę na terenie działania okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej, z punktu widzenia rozliczeń z budżetem państwa,
4)
kontrola finansowa jednostek gospodarki uspołecznionej, z wyjątkiem kontroli jednostek wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 5,
5)
kontrola urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego w zakresie prawidłowości wymiaru oraz poboru podatków i opłat,
6)
ujawnianie i zwalczanie przestępstw popełnianych na szkodę Państwa lub jednostek gospodarki uspołecznionej oraz przestępstw i wykroczeń skarbowych.
2.
Kontrola finansowa jednostek gospodarki uspołecznionej obejmuje podatkowe i niepodatkowe należności budżetowe od jednostek objętych budżetem centralnym, rozliczenia z tytułu dotacji udzielonych z budżetu centralnego oraz oddziaływanie tych rozliczeń na sytuację finansową przedsiębiorstw, przestrzeganie dyscypliny finansowej, prawidłowego gospodarowania środkami finansowymi i rzeczowymi oraz kontrolę dewizową obrotu towarowego i usługowego z zagranicą.
3.
Okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej kontrolują wykonanie obowiązków podatkowych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej i przez ludność oraz przestrzeganie przepisów dewizowych.
§  3.
1.
Dla wykonania zadań określonych w § 1 i 2 upoważnieni pracownicy Ministerstwa Finansów i okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej uprawnieni są do:
1)
żądania od jednostek kontrolowanych okazania ksiąg i wszelkich dokumentów oraz akt dotyczących ich działalności gospodarczej oraz udzielania niezbędnych informacji i wyjaśnień w sprawach objętych kontrolą,
2)
wstępu do pomieszczeń służbowych, magazynów i innych obiektów jednostek kontrolowanych,
3)
przeprowadzania dochodzeń w zakresie przestępstw na szkodę państwa lub jednostek gospodarki uspołecznionej oraz przestępstw i wykroczeń skarbowych, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy karnej skarbowej,
4)
ujawniania mienia osób uchylających się od opodatkowania i dokonywania na tym mieniu zabezpieczenia uszczuplonych podatków, grzywien i innych należności państwa w trybie przewidzianym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz w art. 254 Kodeksu postępowania karnego.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 na wgląd do dokumentów i akt tajnych kontrolujący powinien mieć zezwolenie Ministra Finansów lub osoby przez niego upoważnionej.
§  4.
1.
Minister Finansów może kontrolować jednostki objęte właściwością okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej bądź zlecić tym organom przeprowadzanie kontroli z jego zakresu działania, z wyjątkiem kontroli ministerstw, urzędów centralnych, urzędów terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz polskich placówek zagranicznych.
2.
Minister Finansów określi w porozumieniu z właściwymi ministrami organy, zakres i tryb kontroli w jednostkach, instytucjach i przedsiębiorstwach podległych Ministrom Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych.
§  5.
1.
Jeżeli w toku kontroli w związku z jej ustaleniami zajdzie konieczność wydania doraźnych zarządzeń, jednostka kontrolowana lub jej jednostka nadrzędna obowiązana jest na wniosek kontrolującego wydać te zarządzenia lub wskazać przyczyny ich niewydania.
2.
Na podstawie przeprowadzonych kontroli Minister Finansów lub dyrektor okręgowego zarządu dochodów państwa i kontroli finansowej kieruje do jednostek kontrolowanych lub ich jednostek nadrzędnych wystąpienie zawierające uwagi i wnioski.
3.
Kierownicy jednostek, do których wystąpienie zostało skierowane, obowiązani są w terminie 30 dni zawiadomić o wykonaniu wniosków lub o przyczynach ich niewykonania.
§  6.
1.
Ilekroć dotychczasowe przepisy normujące zasady i tryb rozliczeń z budżetem ustalają właściwość terenowych organów administracji państwowej, właściwe w tych sprawach, w odniesieniu do rozliczeń jednostek objętych budżetem centralnym, są okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej.
2.
Ilekroć w odrębnych przepisach jest mowa o organach kontroli i rewizji finansowej Ministra Finansów, należy przez to rozumieć Ministerstwo Finansów i okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej.
§  7.
Sprawy należące dotychczas do właściwości wojewódzkich inspektoratów kontrolno-rewizyjnych oraz sprawy, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, należące dotychczas do właściwości terenowych organów administracji państwowej, będą prowadzone aż do ich zakończenia przez okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 października 1954 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów kontroli i rewizji finansowej (Dz. U. z 1954 r. Nr 50, poz. 255, z 1957 r. Nr 47, poz. 224 i z 1969 r. Nr 7, poz. 59).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1975 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024