Jednorazowe świadczenie pieniężne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 grudnia 1974 r.
w sprawie jednorazowego świadczenia pieniężnego.

Na podstawie art. 19 ust. 4 i 5 ustawy budżetowej na rok 1975 z dnia 17 grudnia 1974 r. (Dz. U. Nr 48, poz. 293) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kwotą należnych podatków lub opłaty skarbowej jest kwota wynikająca z decyzji terenowego organu administracji państwowej w sprawie ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego z tych tytułów za rok 1974. Na wysokość jednorazowego świadczenia pieniężnego nie mają wpływu odpisy zobowiązań podatkowych z tytułu przerw w wykonywaniu działalności zarobkowej.
2.
Jeżeli działalność zarobkowa wykonywana jest przez spółkę, nie mającą osobowości prawnej, kwotą należnych podatków jest łączna kwota podatku obrotowego oraz kwot podatku dochodowego przypadających na każdego wspólnika od jego dochodu osiągniętego z tej działalności. Dla obliczenia podatku dochodowego należnego od wspólnika nie bierze się pod uwagę jego dochodów osiąganych poza spółką z innych źródeł przychodów, jak również dochodów współmałżonka.
§  2.
Dla obliczenia wysokości jednorazowego świadczenia pieniężnego przyjmuje się powierzchnię upraw, rozmiary sprzedaży lub rozmiary hodowli z roku 1974.
§  3.
W przypadku jednoczesnego prowadzenia:
1)
chowu kurcząt i kaczek - dla obliczenia wysokości jednorazowego świadczenia pieniężnego stosuje się przelicznik: jedna kaczka równa się dwa kurczęta,
2)
hodowli lisów i norek - liczbę samic każdego rodzaju zwierząt zwolnioną od podatku dochodowego ustala się w takim stosunku do liczby 10, w jakim liczba samic stada podstawowego każdego rodzaju zwierząt pozostaje do ogólnej liczby samic stada podstawowego.
§  4.
W przypadku wykonywania działalności przez niepełny rok 1975, z wyjątkiem działalności sezonowej (§ 5 ust. 2 pkt 1):
1)
w okresie pierwszego półrocza - wysokość jednorazowego świadczenia pieniężnego ulega obniżeniu o połowę,
2)
w okresie po upływie pierwszego półrocza - wysokość jednorazowego świadczenia nie ulega zmianie.
§  5.
1.
Jednorazowe świadczenie pieniężne płatne jest bez wezwania w dwóch równych ratach na rachunek terenowego organu administracji państwowej, który jest właściwy dla wymiaru zobowiązań podatkowych w zakresie podatku obrotowego (ryczałtu), opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła, podatku gruntowego lub podatku dochodowego z tytułu prowadzenia hodowli zwierząt futerkowych.
2.
Ustala się następujące terminy płatności rat jednorazowego świadczenia pieniężnego:
1)
pierwsza rata - do końca marca 1975 r., a dla osób wykonujących działalność ze względu na jej charakter w okresie krótszym niż rok (sezonowo) - do końca czerwca 1975 r.,
2)
druga rata - do końca września 1975 r.
3.
Jeżeli zobowiązanie podatkowe nie zostanie ustalone przed upływem terminu płatności pierwszej raty jednorazowego świadczenia pieniężnego (ust. 2 pkt 1), podstawę do obliczenia jego wysokości stanowi kwota podatków wynikająca ze złożonego przez podatnika zeznania o osiągniętym w 1974 r. obrocie i dochodzie.
4.
Jeżeli z obliczenia terenowego organu administracji państwowej wynika, że wpłacona pierwsza rata jest niższa od należnej, organ ten doręcza podatnikowi decyzję ustalającą wysokość jednorazowego świadczenia pieniężnego. W tym wypadku różnica pomiędzy ratą wynikającą z tej decyzji a ratą wpłaconą przez podatnika płatna jest w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji.
5.
Jeżeli w terminie płatności pierwszej raty zostanie uiszczone całe należne jednorazowe świadczenie pieniężne, jego wysokość ulega zmniejszeniu o 10% drugiej raty.
§  6.
1.
Nie ustala się jednorazowego świadczenia pieniężnego z tytułu uprawy sadów w wieku do lat 10 oraz z tytułu prowadzenia sadów zblokowanych.
2.
Jednorazowe świadczenie pieniężne od zespołów rolników indywidualnych obniża się o 20%.
3.
Jednorazowe świadczenie pieniężne od osób prowadzących sadownictwo obniża się o 5 zł za każdy kwintal zakontraktowanych i dostarczonych w 1975 r. owoców.
4.
Obniżkę, o której mowa w ust. 3, potrąca się z drugiej raty jednorazowego świadczenia pieniężnego. Jeżeli przed upływem terminu płatności drugiej raty umowa kontraktacyjna nie zostanie wykonana, odracza się do czasu jej wykonania płatność tej raty w części odpowiadającej obniżce przy wzięciu pod uwagę zakontraktowanej ilości owoców.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.51.338

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Jednorazowe świadczenie pieniężne.
Data aktu: 21/12/1974
Data ogłoszenia: 31/12/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975