Poprawka do artykułu 61 Karty Narodów Zjednoczonych. Nowy Jork.1971.12.20.

POPRAWKA
do artykułu 61 Karty Narodów Zjednoczonych, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją nr 2847(XXVI)
z dnia 20 grudnia 1971 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 20 grudnia 1971 roku została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją nr 2847(XXVI) Poprawka do artykułu 61 Karty Narodów Zjednoczonych.

Po zaznajomieniu się z powyższą Poprawką Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że wymieniona Poprawka jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 14 września 1973 roku.

ZAŁĄCZNIK

Poprawka do artykułu 61

Karty Narodów Zjednoczonych

Rezolucja nr 2847(XXVI) przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne dnia 20 grudnia 1971 roku.

ROZSZERZENIE SKŁADU RADY GOSPODARCZEJ I SPOŁECZNEJ

Zgromadzenie Ogólne,

uznając, że rozszerzenie składu Rady Gospodarczej i Społecznej pozwoli na szeroką reprezentację składu członkowskiego Organizacji Narodów Zjednoczonych jako całości i uczyni z Rady bardziej skuteczny organ dla wykonywania jej funkcji przewidzianych w rozdziałach IX i X Karty Narodów Zjednoczonych,

uwzględniając sprawozdanie Rady Gospodarczej i Społecznej,

1) przyjmuje do wiadomości rezolucję Rady Gospodarczej i Społecznej nr 1621 (LI) z dnia 30 lipca 1971 roku;

2) postanawia przyjąć, zgodnie z artykułem 108 Karty Narodów Zjednoczonych następującą poprawkę do Karty i przedłożyć ją do ratyfikacji państwom członkowskim Organizacji Narodów Zjednoczonych:

"Artykuł 61

1. Rada Gospodarcza i Społeczna składać się będzie z pięćdziesięciu czterech członków Organizacji Narodów Zjednoczonych, wybranych przez Zgromadzenie Ogólne.

2. Z zastrzeżeniem postanowień ustępu 3 wybierać się będzie corocznie osiemnastu członków Rady Gospodarczej i Społecznej na okres trzech lat. Członek ustępujący może być bezpośrednio wybrany ponownie.

3. Przy pierwszych wyborach, po zwiększeniu liczby członków Rady Gospodarczej i Społecznej z dwudziestu siedmiu do pięćdziesięciu czterech, obok członków wybranych na miejsce dziewięciu członków, których kadencja w Radzie upłynie w końcu tego roku, zostanie wybranych dodatkowo dwudziestu siedmiu członków. Okres urzędowania dziewięciu spośród tych dwudziestu siedmiu dodatkowo wybranych członków upłynie z końcem jednego roku, dziewięciu zaś innych członków z upływem dwóch lat, w trybie ustalonym przez Zgromadzenie Ogólne.

4. Każdy członek Rady Gospodarczej i Społecznej mieć w niej będzie jednego przedstawiciela.";

3) wzywa wszystkie państwa członkowskie do ratyfikowania powyższej poprawki zgodnie z ich procedurą konstytucyjną w możliwie najkrótszym terminie i do złożenia Sekretarzowi Generalnemu dokumentów ratyfikacyjnych;

4) postanawia ponadto, że członkowie Rady Gospodarczej i Społecznej będą wybierani według następującej zasady:

a) czternastu członków spośród państw afrykańskich;

b) jedenastu członków spośród państw azjatyckich;

c) dziesięciu członków spośród państw Ameryki Łacińskiej;

d) trzynastu członków spośród państw Europy Zachodniej i innych państw;

e) sześciu członków spośród państw socjalistycznych Europy Wschodniej;

5) przyjmuje z zadowoleniem decyzję Rady Gospodarczej i Społecznej, że do czasu otrzymania niezbędnej ilości dokumentów ratyfikacyjnych skład jej komitetów sesyjnych będzie rozszerzony do pięćdziesięciu czterech członków;

6) prosi Radę Gospodarczą i Społeczną, by w możliwie najkrótszym terminie, jednak nie później niż przed rozpoczęciem posiedzeń organizacyjnych pięćdziesiątej drugiej sesji Rady, wybrała dwudziestu siedmiu dodatkowych członków spośród państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych dla obsłużenia rozszerzonych komitetów sesyjnych; wybory takie powinny odbyć się zgodnie z wymienionym wyżej ustępem 4 i powinny odbywać się corocznie do czasu wejścia w życie rozszerzenia składu Rady;

7) postanawia, że od dnia wejścia w życie wymienionej wyżej poprawki artykuł 147 regulaminu Zgromadzenia Ogólnego będzie miał następujące brzmienie:

"Artykuł 147

Zgromadzenie Ogólne będzie corocznie, w czasie swej regularnej sesji, wybierać osiemnastu członków Rady Gospodarczej i Społecznej na okres trzech lat."

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024