Wysokość kaucji oraz warunki wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1968 r.
w sprawie wysokości kaucji oraz warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych.

Na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wysokość kaucji wynosi 60-120 zł od jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego; sposób obliczania kaucji ustala tabela stanowiąca załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Wysokość kaucji należnej od najemców, których główną podstawą utrzymania jest stosunek pracy najemnej, nie może przekraczać dwukrotnej wysokości miesięcznego wynagrodzenia brutto pobieranego przez najemcę. Jeżeli wysokość tego wynagrodzenia jest w poszczególnych miesiącach różna, wysokość kaucji ustala się na podstawie przeciętnej wysokości wynagrodzenia z ostatnich trzech miesięcy przed dniem wpłaty kaucji.
§  3.
1.
Od wpłacenia kaucji wolni są najemcy, którzy uzyskali przydział lokalu mieszkalnego:
1)
w związku ze stosunkiem pracy, o ile praca ta ze względu na szczególny jej charakter wymaga zajmowania lokalu w określonym budynku lub zespole budynków,
2)
znajdującego się na terenie państwowych gospodarstw rolnych (hodowlanych, ogrodniczych, rybnych), państwowych przedsiębiorstw (zakładów) mechanizacji rolnictwa i państwowych gospodarstw leśnych, a zajmowanego w związku ze stosunkiem pracy w tych gospodarstwach lub przedsiębiorstwach (zakładach),
3)
znajdującego się na terenie rolnych i leśnych gospodarstw doświadczalnych szkół wyższych i instytutów naukowo-badawczych oraz ich zakładów, a zajmowanego w związku ze stosunkiem pracy w tych gospodarstwach,
4)
w zakładowym domu mieszkalnym.
2.
Minister Rolnictwa oraz Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, każdy w swoim zakresie działania, może na obszarze całego Państwa lub w niektórych miejscowościach uzależnić wynajęcie lokalu mieszkalnego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, od wpłacenia kaucji w wysokości od 60 do 120 zł za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania; uprawnienia te przysługują Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w odniesieniu do lokali mieszkalnych znajdujących się na terenie doświadczalnych gospodarstw rolnych i leśnych.
3.
Nie pobiera się kaucji za lokale mieszkalne:
1)
zajmowane przez personel przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych w Polsce, posiadający obywatelstwo kraju wysyłającego,
2)
przydzielane nauczycielom zatrudnionym na terenie wsi oraz na terenie osiedli i miast do 2.000 mieszkańców.
§  4.
1.
Od wpłacenia kaucji wolni są najemcy, którzy uzyskali przydział lokalu mieszkalnego przed dniem 1 lipca 1958 r., oraz najemcy, którzy po tym dniu zmienią dotychczasowy lokal mieszkalny na lokal o niniejszej powierzchni mieszkalnej, nie przekraczającej norm zaludnienia wprowadzonych w danej miejscowości; do przysługującej powierzchni mieszkalnej wlicza się w tym przypadku powierzchnię dodatkową przyznaną najemcy zgodnie z obowiązującymi przepisami; nie uważa się za przekroczenie norm zaludnienia, jeżeli nadwyżka powierzchni mieszkalnej ponad ustalone normy nie stanowi w nowym lokalu mieszkalnym odrębnego (najmniejszego) pokoju.
2.
Nie korzysta ze zwolnienia od wpłaty kaucji najemca, który przy najmie zmienianego lokalu (ust. 1) uiścił kaucję; w razie zaliczenia na żądanie najemcy dotychczasowej kaucji na poczet kaucji przypadającej od nowego mieszkania następuje zwrot różnicy pomiędzy należnością wpłaconą a należnością z tytułu kaucji za nowy, mniejszy lokal mieszkalny.
3.
Gdy najemca zostaje przeniesiony służbowo lub przechodzi na podstawie porozumienia pomiędzy dotychczasowym a nowym zakładem pracy do pracy w innej miejscowości i w tej miejscowości zostanie mu przydzielony lokal mieszkalny, od którego należy wpłacić kaucję, zwolniony jest od wpłaty kaucji w przypadku, gdy zostawił dotychczasowy lokal, od którego nie uiścił kaucji lub wkładu mieszkaniowego, do dyspozycji organu do spraw lokalowych prezydium właściwej rady narodowej, a jeżeli dotychczas zajmował mieszkanie w zakładowym domu mieszkalnym - do dyspozycji zakładu pracy.
4.
Repatrianci wpłacają kaucję w ratach miesięcznych w ciągu dwóch lat od dnia przydziału lokalu mieszkalnego, przy zabezpieczeniu spłaty wekslami kaucyjnymi.
§  5.
1.
Od wpłacenia kaucji wolni są najemcy, którzy zostają przekwaterowani:
1)
z lokalu mieszkalnego niezbędnie potrzebnego organowi administracji państwowej, urzędowi, instytucji lub organizacji publicznej albo jednostce gospodarki uspołecznionej (art. 51 ust. 1 pkt 2 Prawa lokalowego),
2)
z mieszkania służbowego w przypadkach wymienionych w §§ 6, 7 i 18 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 1959 r. w sprawie warunków przydziału i opróżniania mieszkań służbowych, właściwości organów w tych sprawach i trybu postępowania (Dz. U. Nr 24, poz. 152 i z 1964 r. Nr 19, poz. 114),
3)
z lokalu mieszkalnego na podstawie art. 9 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 228),
4)
z lokalu mieszkalnego na podstawie art. 33 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1961 r. Nr 18, poz. 94),
5)
z lokalu mieszkalnego przeznaczonego na potrzeby obcych przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz cudzoziemskiego personelu tych przedstawicielstw i urzędów posiadającego obywatelstwo kraju wysyłającego

- jeżeli przy najmie lokalu, z którego następuje przekwaterowanie, nie wpłacili kaucji lub wkładu mieszkaniowego.

2.
W przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 1-4 kaucję wpłaca jednostka organizacyjna lub osoba, na której wniosek ma nastąpić przekwaterowanie. Obowiązku wpłaty kaucji nie mają jednostki państwowe, organizacje polityczne oraz związki zawodowe.
§  6.
Mogą być zwolnieni w całości lub części albo korzystać z ulg w spłaceniu kaucji przez rozłożenie jej na raty miesięczne płatne w ciągu jednego roku:
1)
najemcy, których źródłem utrzymania jest emerytura, renta inwalidzka lub rodzinna, oraz najemcy utrzymujący się ze stałych zasiłków opieki społecznej,
2)
najemcy, którzy zmienią lokal mieszkalny na skutek klęski żywiołowej lub zostaną przekwaterowani z budynku zagrożonego zawaleniem albo podlegającego w całości lub w części rozbiórce (art. 51 ust. 1 pkt 3 i 4 Prawa lokalowego).
§  7.
1.
O zwolnieniu od wpłaty kaucji w całości lub w części oraz o rozłożeniu jej na raty decyduje w przypadkach określonych w § 6 organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej miasta, dzielnicy, gromady lub osiedla, biorąc pod uwagę sytuację materialną najemcy. Warunkiem rozłożenia kaucji na raty jest zabezpieczenie spłaty wekslami kaucyjnymi,
2.
Organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium rady narodowej miasta, dzielnicy, gromady lub osiedla może rozłożyć spłatę kaucji na raty płatne w ciągu jednego roku również w przypadkach nie wymienionych w § 6, jeżeli szczególnie ciężka sytuacja finansowa najemców uniemożliwia im wpłacenie kaucji jednorazowo.
§  8.
1.
Kaucja zabezpiecza utrzymanie lokalu w należytym stanie.
2.
Wpłacenie kaucji nie zwalnia najemcy od obowiązku regularnego uiszczania we właściwych terminach czynszu najmu i przypadających od najemcy opłat ani też od obowiązku odnawiania lokalu i dokonywania drobnych napraw zgodnie z obowiązującymi przepisami.
3.
W czasie trwania najmu najemca nie może domagać się, by wynajmujący zaspokoił z wpłaconej kaucji roszczenia wynikające ze stosunku najmu.
§  9.
1.
Kaucja powinna być zwrócona najemcy po wygaśnięciu stosunku najmu, najpóźniej jednak w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia lokalu mieszkalnego.
2.
Wynajmujący może potrącić z kaucji nie uiszczony przez najemcę czynsz i inne należności przypadające z tytułu najmu oraz kwoty należące z tytułu odszkodowania za uszkodzenie lokalu powstałe z winy najemcy.
3.
Kaucja wpłacona przez jednostki i osoby w związku z przepisem § 5 ust. 2 podlega zwrotowi na rzecz tych jednostek (osób) po dokonaniu potrąceń wymienionych w ust. 2.
§  10.
W razie zmiany lokalu mieszkalnego najemca może żądać zaliczenia dotychczasowej kaucji na poczet kaucji przypadającej od nowego lokalu mieszkalnego.
§  11.
1.
Wpływy z tytułu kaucji wpłaconych przez najemców są lokowane na specjalnym rachunku w Narodowym Banku Polskim.
2.
Sposób dokonywania wpłat na rachunek kaucji oraz wypłat z tego rachunku określi Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  12.
1.
Jednostkom zarządzającym państwowymi budynkami mieszkalnymi Narodowy Bank Polski udziela bezprocentowych pożyczek na:
1)
remonty, przebudowy i nadbudowy domów mieszkalnych,
2)
pokrycie kosztów nabycia i podłączenia urządzeń kąpielowych do instalacji

- do wysokości 90% wpływów z tytułu kaucji.

2.
Minister Finansów i Minister Gospodarki Komunalnej ustalą zasady i tryb udzielania przez Narodowy Bank Polski pożyczek, o których mowa w ust. 1.
§  13.
1.
W lokalach mieszkalnych wymienionych w art. 12 ust. 1 i 3 Prawa lokalowego koszt nabycia i podłączenia do instalacji wanny, baterii oraz pieca kąpielowego (gazowego - węglowego), zwanych w rozporządzeniu urządzeniami kąpielowymi, ponosi najemca, który wpłaca należną kwotę na rachunek zarządu budynków mieszkalnych.
2.
Zarząd budynków mieszkalnych może - w uzasadnionych przypadkach - na wniosek najemcy rozłożyć mu spłatę kosztu nabycia i podłączenia urządzeń kąpielowych na raty miesięczne, nie więcej jednak niż na 24 raty, pod warunkiem zabezpieczenia terminowej spłaty rat wekslami kaucyjnymi.
§  14.
Najemcy, który uiścił koszt nabycia i podłączenia do instalacji urządzeń kąpielowych, przysługuje zwrot odpowiedniej części tych kosztów, jeżeli stosunek najmu zostanie rozwiązany przed upływem okresu ich amortyzacji.
§  15.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych określą w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej warunki wynajmowania lokali w domach pozostających w administracji tych resortów i przeznaczonych na zakwaterowanie żołnierzy i oficerów.
§  16.
1.
Traci moc uchwała nr 63 Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1958 r. w sprawie określenia wysokości kaucji i warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Monitor Polski Nr 47, poz. 271).
2.
W uchwale nr 485 Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1958 r. w sprawie uznania za zakładowe domy mieszkalne niektórych domów pozostających w zarządzie i użytkowaniu państwowych zakładów pracy (Monitor Polski z 1959 r. Nr 1, poz. 2) § 4 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Przy uiszczaniu kosztów nabycia wanny z baterią oraz pieca kąpielowego stosuje się odpowiednio §§ 13-15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 października 1960 r. w sprawie wysokości kaucji oraz warunków wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych (Dz. U. z 1968 r. Nr 36, poz. 250).

§  17.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej, Ministrowi Finansów i innym zainteresowanym ministrom.

ZAŁĄCZNIK

TABELA WYSOKOŚCI KAUCJI ZA LOKAL MIESZKALNY

Lp. Rodzaj lokalu mieszkalnego w budynku Stawka za m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego

1 Z urządzeniem wodociągowym poza lokalem mieszkalnym 80,-
2 Z urządzeniem wodociągowym w lokalu mieszkalnym i elektrycznością 90,-
3 Z urządzeniem wodociągowym w lokalu mieszkalnym, elektrycznością i kanalizacją 100,-
4 Z urządzeniem wodociągowym w lokalu mieszkalnym, elektrycznością, kanalizacją i gazem 110,-
5 Z urządzeniem wodociągowym w lokalu mieszkalnym, elektrycznością, kanalizacją, gazem i łazienką 120,-
W razie uzależnienia od wpłacenia kaucji wynajęcia lokalu mieszkalnego, znajdującego się na terenie państwowych gospodarstw rolnych, hodowlanych, ogrodniczych, rybnych i państwowych gospodarstw leśnych (§ 3 ust. 2), kaucja ta może być obniżona do 60 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej dla lokali nie posiadających żadnego z wymienionych wyżej urządzeń.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1968.36.250 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość kaucji oraz warunki wynajmowania lokali mieszkalnych w domach nowych i odbudowanych.
Data aktu: 04/10/1960
Data ogłoszenia: 28/09/1968
Data wejścia w życie: 01/12/1960