Spedycja krajowa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 27 kwietnia 1964 r.
w sprawie spedycji krajowej.

Na podstawie art. 25 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o transporcie drogowym i spedycji krajowej (Dz. U. Nr 53, poz. 297) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Zasady i zakres prowadzenia spedycji krajowej.

§  1.
1.
Z usług spedycji publicznej może korzystać każdy na równych warunkach.
2.
Do spedycji publicznej należy:
1)
wybór odpowiedniego gospodarczo uzasadnionego sposobu wykonywania przewozu przesyłek w granicach otrzymanego zlecenia;
2)
organizowanie i wykonywanie we współdziałaniu z jednostkami organizacyjnymi przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", z państwowymi przedsiębiorstwami publicznego i branżowego transportu drogowego oraz z państwowymi przedsiębiorstwami żeglugi śródlądowej i lotnictwa cywilnego czynności związanych z przewozem przesyłek w różnych rodzajach transportu, jak również z pracami ładunkowymi w powyższym zakresie;
3)
organizowanie i wykonywanie czynności związanych z regularnym przewozem drogowym przesyłek oraz z przewozem wykonywanym w ramach wykorzystania próżnych przebiegów ciężarowych pojazdów samochodowych;
4)
organizowanie i wykonywanie czynności związanych z przewozem przesyłek przekraczających dopuszczalne wymiary lub ciężar;
5)
organizowanie i wykonywanie czynności związanych z przeprowadzką;
6)
świadczenie usług spedycyjnych, a w szczególności:
a)
wykonywanie czynności związanych z przygotowaniem i nadaniem przesyłki do przewozu oraz nadanie przesyłki do przewozu,
b)
czuwanie nad przebiegiem przewozu przesyłki,
c)
wykonywanie czynności konwojowania,
d)
odebranie przesyłki od przewoźnika na zlecenie nadawcy lub odbiorcy i dostarczenie jej do odbiorcy lub do miejsca nadania do przewozu,
e)
sporządzanie protokołu w razie zaginięcia lub uszkodzenia przesyłki,
f)
prowadzenie składowania przesyłek,
g)
wykonywanie usług w zakresie prac ładunkowych,
h)
prowadzenie inkasa należności.
§  2.
1.
Spedycja branżowa obejmuje wykonywanie czynności i usług spedycyjnych tylko w stosunku do jednostek tej branży, na której rzecz jednostka świadcząca usługi spedycyjne prowadzi branżowy transport drogowy, a w przypadku przewidzianym w § 12 - także w stosunku do jednostek innych branż, określonych w zezwoleniu.
2.
Do spedycji branżowej należy:
1)
wykonywanie czynności i usług wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1 i 6;
2)
współdziałanie w wykonywaniu czynności wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 2;
3)
organizowanie i wykonywanie czynności określonych w § 1 ust. 2 pkt 4, jeżeli zakres prowadzonego transportu tego wymaga.
§  3.
Nie są spedycją branżową usługi określone w § 1 ust. 2 pkt 6, świadczone niezarobkowo lub wykonywane w związku z dostawą do domu przedmiotów handlu przez ich dostawców.
§  4.
Prowadzenie spedycji krajowej wymaga uprzedniego uzyskania zezwolenia.

Rozdział  2.

Warunki prowadzenia spedycji krajowej.

§  5.
1.
Spedycja publiczna może być prowadzona przez:
1)
utworzone przez Ministra Komunikacji państwowe przedsiębiorstwa spedycji krajowej;
2)
państwowe przedsiębiorstwa publicznego transportu drogowego.
2.
Spółdzielnie pracy transportowej oraz spółdzielnie pracy przeładunkowej i przeładunkowo-spedycyjne mogą prowadzić spedycję publiczną w zakresie wymienionym w § 1 ust. 2 pkt 5 i pkt 6.
3.
Spedycję publiczną mogą prowadzić również osoby fizyczne, samoistnie lub łącznie z publicznym transportem drogowym, tylko w zakresie czynności wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 5; nie jest spedycją publiczną wykonywanie przez osoby fizyczne, prowadzące publiczny transport drogowy, prac ładunkowych w stosunku do przesyłek przewożonych przez te osoby.
§  6.
Spedycja branżowa może być prowadzona przez:
1)
państwowe przedsiębiorstwa branżowego transportu drogowego;
2)
spółdzielnie pracy transportowej, prowadzące branżowy transport drogowy;
3)
państwowe przedsiębiorstwa lub spółdzielnie - inne niż transportowe, posiadające zakłady lub bazy transportowe i prowadzące branżowy transport drogowy.
§  7.
1.
Państwowe przedsiębiorstwa i spółdzielnie wymienione w § 5 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 oraz w § 6 mogą uzyskać zezwolenie na prowadzenie spedycji publicznej lub branżowej, jeżeli zatrudniają pracowników posiadających przygotowanie fachowe w zakresie czynności i usług spedycyjnych oraz posiadają urządzenia niezbędne do wykonywania czynności i usług spedycyjnych, na jakie ma być wydane zezwolenie.
2.
Osoba fizyczna (§ 5 ust. 3) może uzyskać zezwolenie na prowadzenie spedycji publicznej, jeżeli:
1) 1
nie była karana za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej;
2)
posiada znajomość języka polskiego oraz kwalifikacje zawodowe do prowadzenia spedycji, które potwierdzi wojewódzka organizacja branżowa właściwa w zakresie transportu;
3)
dysponuje urządzeniami niezbędnymi do wykonywania czynności i usług spedycyjnych, na jakie ma być wydane zezwolenie, oraz odpowiednim stałym pomieszczeniem biurowym;
4) 2
(skreślony).
3. 3
(skreślony).

Rozdział  3.

Zasady udzielania i cofania zezwoleń na prowadzenie spedycji krajowej.

§  8. 4
1. 5
Zezwolenia na prowadzenie spedycji krajowej przez uspołecznione przedsiębiorstwa transportowe udziela i cofa, z zastrzeżeniem przepisu § 14, terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2. 6
Zezwolenia na prowadzenie spedycji krajowej przez inne jednostki (osoby) niż określone w ust. 1 udziela i cofa terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
3.
Jeżeli zezwolenie na prowadzenie spedycji krajowej ma być wydane na obszar przekraczający granicę właściwości terenowej organu udzielającego zezwolenia, organ ten może wydać zezwolenie w uzgodnieniu z właściwymi terenowo dla obszarów przekraczających granice jego właściwości terenowej organami administracji państwowej odpowiedniego stopnia.
§  9.
W razie gdy państwowa spedycja publiczna nie może w pełni zaspokoić istniejących na danym obszarze potrzeb w zakresie określonego rodzaju usług spedycyjnych, zezwolenie na prowadzenie spedycji publicznej może być udzielone spółdzielniom pracy transportowej, a w następnej kolejności osobom fizycznym, z zachowaniem przepisów § 5 ust. 2 i 3.
§  10.
1.
Zezwolenie na prowadzenie spedycji krajowej powinno określać rodzaj i zakres czynności i usług spedycyjnych oraz obszar ich wykonywania; zezwolenie może być ograniczone do niektórych rodzajów czynności lub usług spedycyjnych.
2.
W zezwoleniu powinna być wymieniona siedziba jednostki organizacyjnej (osoby) prowadzącej spedycję oraz siedziby posiadanych przez jednostkę organizacyjną oddziałów i ajencji terenowych; siedziby te powinny znajdować się w granicach obszaru, na którym jednostka (osoba) uprawniona jest do prowadzenia spedycji.
3.
Zezwolenie na prowadzenie spedycji krajowej na określonym obszarze uprawnia do wykonywania czynności i świadczenia usług spedycyjnych w stosunku do przesyłek, których miejsce nadania do przewozu lub miejsce odbioru znajduje się w granicach tego obszaru.
§  11. 7
1.
Zezwolenie na prowadzenie spedycji krajowej może być udzielone na obszar:
1)
gminy lub kilku sąsiadujących z sobą gmin,
2)
miasta,
3)
miasta i sąsiadującej z nim gminy lub gmin,
4)
województwa,
5)
całego kraju.
2.
Zezwolenie na prowadzenie spedycji publicznej przez osobę fizyczną może być udzielone na obszar nie większy niż jedno województwo.
§  12.
Rozszerzenie zakresu spedycji branżowej poza obsługiwaną branżę może nastąpić tylko wtedy, gdy na określonym terenie nie działa państwowa lub spółdzielcza spedycja publiczna lub świadczone przez nie usługi nie zaspokajają potrzeb terenu w zakresie określonego rodzaju usług.
§  13.
Zezwolenie na prowadzenie spedycji krajowej wydaje się na czas nie ograniczony.
§  14. 8
1.
Zezwoleniem na prowadzenie spedycji przez państwowe przedsiębiorstwa spedycji krajowej (§ 5 ust. 1 pkt 1) jest zarządzenie Ministra Komunikacji o utworzeniu przedsiębiorstwa.
2.
Zezwoleniem na prowadzenie spedycji publicznej lub branżowej przez państwowe przedsiębiorstwo transportowe podległe naczelnemu lub centralnemu organowi administracji państwowej jest zarządzenie tego organu o utworzeniu przedsiębiorstwa, jeżeli w zakresie działania przedsiębiorstwa przewidziane jest prowadzenie spedycji krajowej. Zarządzenie powinno określać rodzaj i zakres czynności i usług spedycyjnych oraz obszar, na którym czynności te i usługi będą wykonywane.
§  15.
Jednostka (osoba), która uzyskała zezwolenie na prowadzenie spedycji krajowej, ma obowiązek:
1)
przestrzegać zakresu i obszaru wykonywania czynności i usług spedycyjnych określonych w zezwoleniu oraz obowiązujących przepisów i taryf;
2)
dostarczać na żądanie organu, który zezwolenia udzielił, wszystkich danych dotyczących prowadzonej działalności spedycyjnej;
3)
zawiadomić organ, który zezwolenia udzielił, o każdej zmianie swego adresu (siedziby) oraz o takich zmianach dotyczących oddziałów i ajencji terenowych;
4)
zawiadomić organ, który zezwolenia udzielił, o zamiarze zaniechania prowadzenia spedycji co najmniej na jeden miesiąc przed dniem zaniechania, z wyjątkiem przypadków, gdy zaniechanie następuje z przyczyn niezależnych od posiadacza zezwolenia;
5)
zwrócić niezwłocznie zezwolenie organowi, który zezwolenia udzielił, w razie zaniechania prowadzenia spedycji lub w razie cofnięcia zezwolenia.
§  16.
1.
Zezwolenie na prowadzenie spedycji krajowej może być cofnięte w razie zmiany okoliczności lub warunków uzasadniających zezwolenie.
2.
Jednostce innej niż państwowe przedsiębiorstwo transportowe zezwolenie może być cofnięte ponadto w razie:
1)
przekroczenia określonego w zezwoleniu zakresu i obszaru działalności spedycyjnej lub nieprzestrzegania obowiązujących przepisów i taryf;
2)
niedopełnienia obowiązków określonych w § 15 pkt 2 i 3.
3.
Osobie fizycznej - oprócz przypadków wymienionych w ust. 1 i 2 - zezwolenie może być cofnięte również w razie:
1) 9
skazania prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w związku z prowadzoną działalnością spedycyjną lub
2)
ukarania co najmniej trzykrotnie za wykroczenia popełnione w związku z prowadzoną działalnością spedycyjną, lub
3) 10
skazania prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwo skarbowe przewidziane w ustawie karnej skarbowej z dnia 26 października 1971 r. (Dz. U. Nr 28, poz. 260), lub
4)
zalegania przez okres dłuższy niż 3 miesiące z zapłatą prawomocnie ustalonych należności podatkowych z tytułu prowadzenia spedycji lub w uiszczaniu rat w spłacie prawomocnie ustalonych należności podatkowych, gdy należności te zostały rozłożone na raty, albo w razie ukarania prawomocnym orzeczeniem za nieprowadzenie wbrew obowiązkowi lub nierzetelne prowadzenie ksiąg handlowych lub podatkowych.
§  17.
1.
Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie spedycji krajowej jednostkom gospodarki uspołecznionej w przypadku określonym w § 16 ust. 1 może być dokonane tylko po pisemnym uprzedzeniu, z tym że:
1)
jeżeli uprzedzenie nastąpi w pierwszej połowie roku kalendarzowego - zezwolenie może być cofnięte z końcem tego roku;
2)
jeżeli uprzedzenie nastąpi w drugiej połowie roku kalendarzowego - zezwolenie może być cofnięte dopiero z końcem roku kalendarzowego następującego po roku, w którym dokonano uprzedzenia.
2.
Cofnięcie zezwolenia na prowadzenie spedycji krajowej osobom fizycznym w przypadkach określonych w § 16 ust. 1 może nastąpić tylko po upływie sześciu miesięcy od dnia pisemnego uprzedzenia.
§  18.
Wzory druków i formularzy stosowanych w sprawach zezwoleń na prowadzenie spedycji krajowej ustali Minister Komunikacji.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  19.
1.
Jednostki (osoby) prowadzące spedycję w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia obowiązane są w terminie trzech miesięcy od tej daty wystąpić o udzielenie zezwolenia w trybie określonym w rozporządzeniu lub w tym terminie zaniechać prowadzenia spedycji.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, które na wniosek złożony stosownie do przepisu ust. 1 otrzymają decyzję odmawiającą udzielenia zezwolenia, obowiązane są zaniechać prowadzenia spedycji, z tym że:
1)
jeżeli decyzja odmawiająca udzielenia zezwolenia zostanie doręczona w pierwszej połowie roku kalendarzowego - zaniechanie prowadzenia spedycji powinno nastąpić z końcem tego roku;
2)
jeżeli decyzja (pkt 1) zostanie doręczona w drugiej połowie roku kalendarzowego - prowadzenia spedycji należy zaniechać z końcem roku kalendarzowego następującego po roku, w którym doręczono decyzję.
3.
Osoby fizyczne i osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej, które na wniosek złożony stosownie do przepisu ust. 1 otrzymają decyzję odmawiającą udzielenia zezwolenia, obowiązane są zaniechać prowadzenia spedycji w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym doręczono im wymienioną decyzję.
§  20.
Przepisów niniejszego rozporządzenia nie stosuje się do przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" oraz do przedsiębiorstw żeglugi śródlądowej. Prowadzenie spedycji krajowej przez te przedsiębiorstwa normują odrębne przepisy.
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
1 § 7 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 października 1974 r. (Dz.U.74.40.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 listopada 1974 r.
2 § 7 ust. 2 pkt 4 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 października 1974 r. (Dz.U.74.40.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 listopada 1974 r.
3 § 7 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 października 1974 r. (Dz.U.74.40.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 listopada 1974 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 października 1974 r. (Dz.U.74.40.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 listopada 1974 r.
5 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 1975 r. (Dz.U.75.45.240) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1976 r.
6 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 1975 r. (Dz.U.75.45.240) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1976 r.
7 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 1975 r. (Dz.U.75.45.240) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1976 r.
8 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 grudnia 1975 r. (Dz.U.75.45.240) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1976 r.
9 § 16 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 października 1974 r. (Dz.U.74.40.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 listopada 1974 r.
10 § 16 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 października 1974 r. (Dz.U.74.40.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 listopada 1974 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024