united kingdom
ukraine

Szczegółowe warunki i tryb przyjęć na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 19 stycznia 1962 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjęć na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych.

Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziałach rolniczych w wyższych szkołach rolniczych mogą ubiegać się osoby, które:
1)
posiadają świadectwo dojrzałości lub równorzędne świadectwo ukończenia szkoły średniej stopnia licealnego,
2) 1
przepracowały bezpośrednio w produkcji rolnej co najmniej rok, w szczególności:
a)
w państwowych gospodarstwach rolnych,
b)
w spółdzielniach produkcyjnych,
c)
w służbie instruktażowo-oświatowej w rolnictwie,
3)
zostały skierowane na studia zaoczne przez zakład pracy,
4)
nie przekroczyły 45 lat życia,
5)
złożyły z wynikiem pomyślnym egzamin wstępny.
§  2. 2
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziały leśne w wyższych szkołach rolniczych mogą ubiegać się osoby, które odpowiadają warunkom wymienionym w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5, a nadto przepracowały w administracji leśnej co najmniej rok.
§  3. 3
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziale melioracji wodnych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie mogą ubiegać się osoby, które odpowiadają warunkom wymienionym w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5, a nadto przepracowały w służbie wodno-melioracyjnej co najmniej rok.
§  4. 4
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziale rybackim w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie mogą ubiegać się osoby, które odpowiadają warunkom wymienionym w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5, a nadto przepracowały w produkcji, eksploatacji, przetwórstwie lub przechowalnictwie rybnym co najmniej rok.
§  5. 5
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziale mleczarskim w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie mogą ubiegać się osoby, które odpowiadają warunkom wymienionym w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5, a nadto przepracowały w przemyśle mleczarskim co najmniej rok.
§  6.
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na odpowiednie wydziały w wyższych szkołach rolniczych mogą ubiegać się również:
1) 6
nauczyciele szkół podstawowych na wsi, szkół przysposobienia rolniczego oraz szkół zawodowych zgodnych z obranym kierunkiem studiów wyższych, jeżeli spełniają warunki wymienione w § 1 pkt 1, 4 i 5 oraz posiadają co najmniej roczny staż pracy nauczycielskiej i praktyczną znajomość podstawowych prac w rolnictwie,
2) 7
osoby pracujące w indywidualnych gospodarstwach rolnych co najmniej rok, jeżeli spełniają warunki wymienione w § 1 pkt 1, 4 i 5.
§  7. 8
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych wymienionych w §§ 1-5 mogą ubiegać się również pracownicy techniczni szkół wyższych i instytutów naukowych, jeżeli spełniają warunki wymienione w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5 oraz posiadają co najmniej roczny staż pracy w wyżej wymienionych instytucjach i praktyczną znajomość podstawowych prac w zawodzie zgodnym z obranym kierunkiem studiów.
§  8.
Kandydaci odpowiadający warunkom wymienionym w §§ 1-7 przed dopuszczeniem do egzaminu wstępnego obowiązani są do uczestniczenia w kursie wprowadzającym, prowadzonym metodą korespondencyjno-zjazdową przez odpowiednią wyższą szkołę rolniczą. W wyjątkowych przypadkach, ze względu na niemożność wzięcia udziału w kursie, kandydat może być dopuszczony do składania egzaminu wstępnego bez obowiązku uczestniczenia w kursie.
§  9.
1.
Podania o przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych w wyższych szkołach rolniczych składają kandydaci w okresie od dnia 15 stycznia do dnia 15 marca w dziekanacie właściwego wydziału wyższej szkoły rolniczej najbliżej położonej od ich miejsca zamieszkania.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
życiorys,
2)
odpis skróconego aktu urodzenia lub uwierzytelniony wyciąg z dowodu osobistego,
3)
świadectwo dojrzałości lub równorzędne świadectwo z ukończenia szkoły średniej stopnia licealnego,
4)
skierowanie zakładu pracy zawierające:
a)
czas trwania, opis przebiegu i wyników pracy zawodowej kandydata,
b)
charakterystykę kandydata,
5)
zaświadczenie zakładu społecznego służby zdrowia stwierdzające stan zdrowia umożliwiający łączenie pracy zawodowej ze studiami zaocznymi,
6)
3 fotografie.
3.
Kandydaci pracujący w indywidualnych gospodarstwach rolnych przedstawiają zaświadczenie właściwego biura gromadzkiej rady narodowej stwierdzające okres pracy odbytej w gospodarstwie rolnym.
§  10.
1.
O dopuszczeniu na kurs wprowadzający lub zwolnieniu z kursu kandydaci będą zawiadamiani przez szkołę pisemnie.
2.
Kurs wprowadzający trwa 3 miesiące i obejmuje naukę następujących przedmiotów:
1)
dla kandydatów na zaoczne studia zawodowe na wydziałach rolniczych, leśnych i rybackim:
a)
biologię,
b)
matematykę,
c)
chemię;
2)
dla kandydatów na zaoczne studia zawodowe na wydziale melioracji wodnych i mleczarskim:
a)
matematykę,
b)
fizykę,
c)
chemię.
§  11.
1.
Kandydaci, którzy zostali dopuszczeni do egzaminu wstępnego składają następujące egzaminy:
1)
na zaoczne studia zawodowe na wydziałach rolniczych, leśnych i rybackim:
a)
pisemny - z biologii i matematyki,
b)
ustny - z matematyki;
2)
na zaoczne studia zawodowe na wydziałach melioracji wodnych i mleczarskim:
a)
pisemny - z matematyki,
b)
ustny - z matematyki i fizyki.
2. 9
Nauczyciele szkół wymienionych w § 6 pkt 1 oraz pracownicy techniczni szkół wyższych i instytutów naukowych (§ 7) oprócz egzaminów wymienionych w ust. 1 składają egzamin z praktycznej znajomości podstawowych prac w zawodzie zgodnym z obranym kierunkiem studiów, jeżeli nie posiadają rocznego stażu pracy w produkcji rolnej.
3.
Przy równych wynikach egzaminu wstępnego pierwszeństwo w przyjęciu na studia mają kandydaci posiadający dłuższy staż pracy zawodowej zgodny z kierunkiem studiów.
§  12.
Osoby, które przerwały studia w wyższej szkole rolniczej, mogą być dopuszczone do zaocznych studiów zawodowych w wyższych szkołach rolniczych na zasadach stosowanych przy przyjmowaniu takich osób na studia zwykłe.
§  13.
1.
W celu sprawdzenia, czy kandydaci ubiegający się o przyjęcie na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych spełniają warunki określone w §§ 1-7, zakwalifikowania ich na kurs wprowadzający, udzielenia zwolnienia od obowiązku odbycia kursu, przeprowadzenia egzaminów wstępnych oraz ustalenia listy osób przyjętych na studia w ramach liczby wolnych miejsc powołuje się w wyższych szkołach rolniczych uczelniane i wydziałowe komisje dla doboru kandydatów na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych, zwane dalej "komisjami uczelnianymi" i "komisjami wydziałowymi".
2.
Jeżeli zaoczne studia zawodowe prowadzone są w szkole na jednym wydziale, całość prac związanych z doborem kandydatów prowadzi komisja wydziałowa.
§  14.
1.
W skład komisji uczelnianej wchodzą:
1)
rektor lub wyznaczony przez niego samodzielny pracownik nauki prowadzący zajęcia na zaocznych studiach zawodowych - jako przewodniczący komisji,
2)
wyznaczony przez rektora samodzielny pracownik nauki prowadzący zajęcia na zaocznych studiach zawodowych,
3)
przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej w danej szkole wyższej.
2.
W razie potrzeby mogą być powołani przez rektora zastępcy członków komisji.
§  15.
Do zadań komisji uczelnianej należy:
1)
utrzymywanie ścisłego kontaktu z zainteresowanymi resortami w celu zapewnienia właściwego przebiegu doboru kandydatów,
2)
koordynacja i kontrola pracy komisji wydziałowych,
3)
zatwierdzenie listy kandydatów zakwalifikowanych przez komisje wydziałowe do studiów zaocznych po złożeniu egzaminu wstępnego.
§  16.
1.
W skład komisji wydziałowej wchodzą:
1)
dziekan właściwego wydziału lub wyznaczony przez niego prodziekan albo inny samodzielny pracownik nauki - jako przewodniczący komisji oraz
2)
dwaj wyznaczeni przez dziekana samodzielni pracownicy nauki prowadzący zajęcia na zaocznych studiach zawodowych.
2.
Funkcje techniczno-organizacyjne spełnia sekretarz komisji wydziałowej, powołany przez dziekana spośród pomocniczych pracowników nauki lub pracowników administracyjnych szkoły.
§  17.
Do zadań komisji wydziałowej należy:
1)
kwalifikowanie kandydatów na kurs wprowadzający oraz do egzaminu wstępnego,
2)
przeprowadzenie egzaminów wstępnych,
3)
kwalifikowanie kandydatów na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych,
4)
przedstawianie listy kandydatów komisji uczelnianej do zatwierdzenia.
§  18.
Członkowie komisji uczelnianych, komisji wydziałowych oraz sekretarz komisji wydziałowej otrzymują wynagrodzenie zgodnie z przepisami obowiązującymi na studiach zwykłych.
§  19.
Traci moc rozporządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 września 1959 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjęć na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych (Dz. U. Nr 53, poz. 319).
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
6 § 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
7 § 6 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
8 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
9 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.7.34

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb przyjęć na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych.
Data aktu: 19/01/1962
Data ogłoszenia: 02/02/1962
Data wejścia w życie: 02/02/1962