Szczegółowe warunki i tryb przyjęć na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 19 stycznia 1962 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjęć na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych.

Na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz. U. Nr 68, poz. 336) zarządza się, co następuje:
§  1.
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziałach rolniczych w wyższych szkołach rolniczych mogą ubiegać się osoby, które:
1)
posiadają świadectwo dojrzałości lub równorzędne świadectwo ukończenia szkoły średniej stopnia licealnego,
2) 1
przepracowały bezpośrednio w produkcji rolnej co najmniej rok, w szczególności:
a)
w państwowych gospodarstwach rolnych,
b)
w spółdzielniach produkcyjnych,
c)
w służbie instruktażowo-oświatowej w rolnictwie,
3)
zostały skierowane na studia zaoczne przez zakład pracy,
4)
nie przekroczyły 45 lat życia,
5)
złożyły z wynikiem pomyślnym egzamin wstępny.
§  2. 2
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziały leśne w wyższych szkołach rolniczych mogą ubiegać się osoby, które odpowiadają warunkom wymienionym w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5, a nadto przepracowały w administracji leśnej co najmniej rok.
§  3. 3
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziale melioracji wodnych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie mogą ubiegać się osoby, które odpowiadają warunkom wymienionym w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5, a nadto przepracowały w służbie wodno-melioracyjnej co najmniej rok.
§  4. 4
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziale rybackim w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie mogą ubiegać się osoby, które odpowiadają warunkom wymienionym w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5, a nadto przepracowały w produkcji, eksploatacji, przetwórstwie lub przechowalnictwie rybnym co najmniej rok.
§  5. 5
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na wydziale mleczarskim w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie mogą ubiegać się osoby, które odpowiadają warunkom wymienionym w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5, a nadto przepracowały w przemyśle mleczarskim co najmniej rok.
§  6.
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych na odpowiednie wydziały w wyższych szkołach rolniczych mogą ubiegać się również:
1) 6
nauczyciele szkół podstawowych na wsi, szkół przysposobienia rolniczego oraz szkół zawodowych zgodnych z obranym kierunkiem studiów wyższych, jeżeli spełniają warunki wymienione w § 1 pkt 1, 4 i 5 oraz posiadają co najmniej roczny staż pracy nauczycielskiej i praktyczną znajomość podstawowych prac w rolnictwie,
2) 7
osoby pracujące w indywidualnych gospodarstwach rolnych co najmniej rok, jeżeli spełniają warunki wymienione w § 1 pkt 1, 4 i 5.
§  7. 8
O przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych wymienionych w §§ 1-5 mogą ubiegać się również pracownicy techniczni szkół wyższych i instytutów naukowych, jeżeli spełniają warunki wymienione w § 1 pkt 1, 3, 4 i 5 oraz posiadają co najmniej roczny staż pracy w wyżej wymienionych instytucjach i praktyczną znajomość podstawowych prac w zawodzie zgodnym z obranym kierunkiem studiów.
§  8.
Kandydaci odpowiadający warunkom wymienionym w §§ 1-7 przed dopuszczeniem do egzaminu wstępnego obowiązani są do uczestniczenia w kursie wprowadzającym, prowadzonym metodą korespondencyjno-zjazdową przez odpowiednią wyższą szkołę rolniczą. W wyjątkowych przypadkach, ze względu na niemożność wzięcia udziału w kursie, kandydat może być dopuszczony do składania egzaminu wstępnego bez obowiązku uczestniczenia w kursie.
§  9.
1.
Podania o przyjęcie na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych w wyższych szkołach rolniczych składają kandydaci w okresie od dnia 15 stycznia do dnia 15 marca w dziekanacie właściwego wydziału wyższej szkoły rolniczej najbliżej położonej od ich miejsca zamieszkania.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
życiorys,
2)
odpis skróconego aktu urodzenia lub uwierzytelniony wyciąg z dowodu osobistego,
3)
świadectwo dojrzałości lub równorzędne świadectwo z ukończenia szkoły średniej stopnia licealnego,
4)
skierowanie zakładu pracy zawierające:
a)
czas trwania, opis przebiegu i wyników pracy zawodowej kandydata,
b)
charakterystykę kandydata,
5)
zaświadczenie zakładu społecznego służby zdrowia stwierdzające stan zdrowia umożliwiający łączenie pracy zawodowej ze studiami zaocznymi,
6)
3 fotografie.
3.
Kandydaci pracujący w indywidualnych gospodarstwach rolnych przedstawiają zaświadczenie właściwego biura gromadzkiej rady narodowej stwierdzające okres pracy odbytej w gospodarstwie rolnym.
§  10.
1.
O dopuszczeniu na kurs wprowadzający lub zwolnieniu z kursu kandydaci będą zawiadamiani przez szkołę pisemnie.
2.
Kurs wprowadzający trwa 3 miesiące i obejmuje naukę następujących przedmiotów:
1)
dla kandydatów na zaoczne studia zawodowe na wydziałach rolniczych, leśnych i rybackim:
a)
biologię,
b)
matematykę,
c)
chemię;
2)
dla kandydatów na zaoczne studia zawodowe na wydziale melioracji wodnych i mleczarskim:
a)
matematykę,
b)
fizykę,
c)
chemię.
§  11.
1.
Kandydaci, którzy zostali dopuszczeni do egzaminu wstępnego składają następujące egzaminy:
1)
na zaoczne studia zawodowe na wydziałach rolniczych, leśnych i rybackim:
a)
pisemny - z biologii i matematyki,
b)
ustny - z matematyki;
2)
na zaoczne studia zawodowe na wydziałach melioracji wodnych i mleczarskim:
a)
pisemny - z matematyki,
b)
ustny - z matematyki i fizyki.
2. 9
Nauczyciele szkół wymienionych w § 6 pkt 1 oraz pracownicy techniczni szkół wyższych i instytutów naukowych (§ 7) oprócz egzaminów wymienionych w ust. 1 składają egzamin z praktycznej znajomości podstawowych prac w zawodzie zgodnym z obranym kierunkiem studiów, jeżeli nie posiadają rocznego stażu pracy w produkcji rolnej.
3.
Przy równych wynikach egzaminu wstępnego pierwszeństwo w przyjęciu na studia mają kandydaci posiadający dłuższy staż pracy zawodowej zgodny z kierunkiem studiów.
§  12.
Osoby, które przerwały studia w wyższej szkole rolniczej, mogą być dopuszczone do zaocznych studiów zawodowych w wyższych szkołach rolniczych na zasadach stosowanych przy przyjmowaniu takich osób na studia zwykłe.
§  13.
1.
W celu sprawdzenia, czy kandydaci ubiegający się o przyjęcie na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych spełniają warunki określone w §§ 1-7, zakwalifikowania ich na kurs wprowadzający, udzielenia zwolnienia od obowiązku odbycia kursu, przeprowadzenia egzaminów wstępnych oraz ustalenia listy osób przyjętych na studia w ramach liczby wolnych miejsc powołuje się w wyższych szkołach rolniczych uczelniane i wydziałowe komisje dla doboru kandydatów na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych, zwane dalej "komisjami uczelnianymi" i "komisjami wydziałowymi".
2.
Jeżeli zaoczne studia zawodowe prowadzone są w szkole na jednym wydziale, całość prac związanych z doborem kandydatów prowadzi komisja wydziałowa.
§  14.
1.
W skład komisji uczelnianej wchodzą:
1)
rektor lub wyznaczony przez niego samodzielny pracownik nauki prowadzący zajęcia na zaocznych studiach zawodowych - jako przewodniczący komisji,
2)
wyznaczony przez rektora samodzielny pracownik nauki prowadzący zajęcia na zaocznych studiach zawodowych,
3)
przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej w danej szkole wyższej.
2.
W razie potrzeby mogą być powołani przez rektora zastępcy członków komisji.
§  15.
Do zadań komisji uczelnianej należy:
1)
utrzymywanie ścisłego kontaktu z zainteresowanymi resortami w celu zapewnienia właściwego przebiegu doboru kandydatów,
2)
koordynacja i kontrola pracy komisji wydziałowych,
3)
zatwierdzenie listy kandydatów zakwalifikowanych przez komisje wydziałowe do studiów zaocznych po złożeniu egzaminu wstępnego.
§  16.
1.
W skład komisji wydziałowej wchodzą:
1)
dziekan właściwego wydziału lub wyznaczony przez niego prodziekan albo inny samodzielny pracownik nauki - jako przewodniczący komisji oraz
2)
dwaj wyznaczeni przez dziekana samodzielni pracownicy nauki prowadzący zajęcia na zaocznych studiach zawodowych.
2.
Funkcje techniczno-organizacyjne spełnia sekretarz komisji wydziałowej, powołany przez dziekana spośród pomocniczych pracowników nauki lub pracowników administracyjnych szkoły.
§  17.
Do zadań komisji wydziałowej należy:
1)
kwalifikowanie kandydatów na kurs wprowadzający oraz do egzaminu wstępnego,
2)
przeprowadzenie egzaminów wstępnych,
3)
kwalifikowanie kandydatów na pierwszy rok zaocznych studiów zawodowych,
4)
przedstawianie listy kandydatów komisji uczelnianej do zatwierdzenia.
§  18.
Członkowie komisji uczelnianych, komisji wydziałowych oraz sekretarz komisji wydziałowej otrzymują wynagrodzenie zgodnie z przepisami obowiązującymi na studiach zwykłych.
§  19.
Traci moc rozporządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 września 1959 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyjęć na zaoczne studia zawodowe w wyższych szkołach rolniczych (Dz. U. Nr 53, poz. 319).
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
2 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
6 § 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
7 § 6 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
8 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.
9 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 1965 r. (Dz.U.65.39.249) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 września 1965 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024