Tryb dokonywania sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i innych nieruchomości.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 12 sierpnia 1957 r.
w sprawie trybu dokonywania sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i innych nieruchomości.

Na podstawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć niniejsze rozporządzenie powołuje ustawę lub artykuły bez bliższego określenia należy rozumieć przez to ustawę z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) oraz artykuły tej ustawy.
§  2.
W trybie niniejszego rozporządzenia mogą być sprzedawane nieruchomości określone w art. 2 ust. 1 i 2, art. 3, art. 16 ust. 1 i 2 oraz art. 19 i art. 20, zwane dalej nieruchomościami.
§  3.
1.
Sprzedana może być tylko nieruchomość zamieszczona w wykazie nieruchomości podlegających sprzedaży.
2.
W wykazach zamieszczone być mogą tylko te nieruchomości, które według opinii właściwych organów architektoniczno-budowlanych przeznaczone są na cele zgodne z ustawą.
§  4.
1.
Prezydia rad narodowych miast, osiedli i gromad, właściwe ze względu na położenie nieruchomości, z urzędu lub na wniosek osoby zainteresowanej ustalają w drodze uchwały wykazy nieruchomości podlegających sprzedaży.
2.
Wykaz powinien zawierać:
1)
dokładne oznaczenie miejsca położenia i granic nieruchomości (miejscowość, ulica, numer orientacyjny itp.);
2)
oznaczenie księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innego dokumentu, z którego wynika prawo własności Państwa;
3)
charakter gospodarczy nieruchomości (działka budowlana, teren warzywniczy, ogrodniczy, nieruchomość zabudowana z podaniem, czy posiada podwórza, ogród, sad itp.);
4)
obszar (przy nieruchomościach zabudowanych - osobno: obszar zabudowany i obszar wolny od zabudowy z nadaniem obszaru podwórza, ogrodu, sadu itp.);
5)
przy nieruchomościach zabudowanych - charakter budynków (mieszkalny, gospodarczy, warsztat rzemieślniczy, zakład przemysłowy, pensjonat) oraz rodzaj budynku (murowany, drewniany itp.);
6)
przy domach mieszkalnych - charakter domu (np. jednorodzinny), ilość mieszkań w domu, ilość izb w poszczególnych mieszkaniach, stan zamieszkania, ilość i charakter pomieszczeń użytkowych;
7)
długi i ciężary;
8)
cenę sprzedaży.
3.
Do wykazu należy dołączyć - przy sprzedaży domu wielomieszkaniowego - zaświadczenie właściwej dla tego domu administracji budynków, stwierdzające, ilu najemców mieszka w tym domu oraz ilu z nich wyraziło zgodę na sprzedaż, a ilu się temu sprzeciwiło.
§  5.
Wykazy nieruchomości ustalone przez prezydia rad narodowych miast nie stanowiących powiatów oraz przez prezydia rad narodowych gromad i osiedli wymagają zatwierdzenia przez prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
§  6.
Ustalenie wykazu (§ 4) oraz zatwierdzenie wykazu (§ 5) następuje po zbadaniu, czy wykaz i nieruchomości w nim zamieszczone odpowiadają wymaganiom ustawy i rozporządzeń wydanych na jej podstawie.
§  7.
1. 1
Organy do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów rad narodowych, właściwe do zawierania umów sprzedaży (art. 11 ust. 1) zapewnią osobom zainteresowanym możność zapoznania się z wykazami nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż i w drodze obwieszczeń wywieszonych w ich siedzibach i ogłoszonych w miarę możności w prasie miejscowej, podadzą do publicznej wiadomości:
1)
jakie nieruchomości przeznaczone są na sprzedaż, z krótkim opisem ich charakteru i położenia;
2)
ceny sprzedaży nieruchomości;
3)
do kogo i w jakim terminie należy zgłaszać wnioski o sprzedaż, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 6 tygodni, licząc od daty wywieszenia obwieszczenia w siedzibie prezydium.
2.
Obwieszczenia powinny być podane do publicznej wiadomości również w miejscowościach, w których nieruchomości są położone.
§  8. 2
Wnioski o sprzedaż nieruchomości należy składać organom do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów rad narodowych miast, osiedli i gromad właściwych ze względu na położenie nieruchomości.
§  9.
Wnioski spółdzielni mieszkaniowych powinny być zaopiniowane przez Związek Spółdzielni Mieszkaniowych co do okoliczności, że organizacja i działalność spółdzielni dostosowana została do zadań spółdzielczości mieszkaniowej.
§  10. 3
Organy do spraw gospodarki mieszkaniowej prezydiów rad narodowych właściwe do zawierania umów sprzedaży (art. 11 ust. 1) niezwłocznie po otrzymaniu wniosków o sprzedaż nieruchomości przystąpią do ich rozpatrzenia i zadecydują, którym osobom nieruchomości będą sprzedane.
§  11. 4
Decyzja, o której mowa w § 10, powinna w szczególności zawierać:
1)
dokładne określenie nieruchomości (§ 4 ust. 2 pkt 1);
2)
imię, nazwisko, zawód i adres nabywcy bądź nazwę statutową i adres spółdzielni;
3)
określenie prawa, jakie na podstawie sprzedaży przechodzi na nabywcę (własność, własność czasowa);
4)
wysokość i sposób zapłaty ceny sprzedaży;
5)
ustalenie, czy i jakie obciążenia nieruchomości przechodzą na nabywcę;
6)
w stosunku do spółdzielni mieszkaniowych - jeżeli sprzedaż dotyczy domu wielomieszkaniowego - czy i na podstawie jakiego dokumentu ustalono zachowanie wymagania określonego w art. 5 ust. 1.
§  12.
1. 5
Decyzja przewidziana w § 10 stanowi podstawę do zawarcia umowy sprzedaży, która zgodnie z art. 11 ust. 2 pod rygorem nieważności powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego.
2.
Przewidziany w ust. 1 akt notarialny powinien zawierać oświadczenie nabywcy - o ile nie jest nim spółdzielnia mieszkaniowa - że do chwili sporządzenia tego aktu nie nabył żadnej nieruchomości w trybie ustawy.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 września 1960 r. (Dz.U.60.43.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1960 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 września 1960 r. (Dz.U.60.43.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1960 r.
3 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 września 1960 r. (Dz.U.60.43.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1960 r.
4 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 września 1960 r. (Dz.U.60.43.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1960 r.
5 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 21 września 1960 r. (Dz.U.60.43.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024