Ustalenie obowiązków sprzedaży zbóż w planowym skupie przez spółdzielnie produkcyjne i inne uspołecznione gospodarstwa rolne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 stycznia 1952 r.
w sprawie ustalenia obowiązków sprzedaży zbóż w planowym skupie przez spółdzielnie produkcyjne i inne uspołecznione gospodarstwa rolne.

Na podstawie art. 9 dekretu z dnia 23 lipca 1951 r. o planowym skupie zbóż (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 297) zarządza się, co następuje:

Rozdział  I.

Obowiązek sprzedaży zbóż przez spółdzielnie produkcyjne.

§  1.
Podstawą do ustalenia ilości zboża, objętej obowiązkiem sprzedaży przez spółdzielnie produkcyjne, jest powierzchnia gruntów ornych spółdzielni, łącznie z działkami przyzagrodowymi, wyrażona w hektarach przeliczeniowych, oraz norma w kilogramach.
§  2.
Dla ustalenia powierzchni gruntów ornych spółdzielni, służącej za podstawę do obliczenia ilości zboża, objętej obowiązkiem sprzedaży, należy od ogólnej powierzchni gruntów ornych spółdzielni w hektarach przeliczeniowych odliczyć powierzchnię w hektarach fizycznych:
1)
zakontraktowanych upraw buraka cukrowego, rzepaku, rzepiku, lnu i konopi,
2)
odłogów przydzielonych spółdzielni z Państwowego Funduszu Ziemi na okres do dwóch lat od ich przydzielenia.
§  3.
1.
Dla ustalenia normy należy odliczyć od ogólnej powierzchni gruntów ornych spółdzielni powierzchnię odłogów, określonych w § 2 pkt 2. Otrzymaną ilość dzieli się przez liczbę rodzin członków spółdzielni.
2.
Norma obowiązująca w danej gminie dla indywidualnych gospodarstw rolnych, posiadających tyle hektarów przeliczeniowych, ile średnio przypada w spółdzielni na jedną rodzinę, jest normą obowiązującą dla spółdzielni produkcyjnej.
§  4.
Ilość zboża, objętą obowiązkiem sprzedaży przez spółdzielnię produkcyjną, ustala się mnożąc powierzchnię, obliczoną zgodnie z § 2, przez normę wprowadzoną w sposób podany w § 3.
§  5.
1.
Spółdzielnie produkcyjne, w których wszyscy członkowie lub część członków zbiera zboża ozime indywidualnie, podlegają obowiązkowi sprzedaży zbóż tylko z tej części plonów, która zbierana jest zespołowo i dzielona zgodnie ze statutem. Obowiązek sprzedaży zbóż z pozostałej części ciąży na członkach spółdzielni.
2.
Celem ustalenia obowiązków spółdzielni i jej członków przyjmuje się, że stosunek zasiewów zbóż ozimych do zbóż jarych wynosi 65 do 35.
§  6.
1.
Przy ustalaniu obowiązku spółdzielni, której wszyscy członkowie zbierają zboża ozime indywidualnie, należy stosować następujące zasady:
1)
obowiązek spółdzielni produkcyjnej stanowi 35% ilości, obliczonej zgodnie z § 4,
2)
obowiązek poszczególnego członka spółdzielni stanowi 65% ilości, jaka przypadałaby od indywidualnego gospodarstwa rolnego o takiej powierzchni, jaka została wniesiona przez członka do spółdzielni.
2.
Upoważnia się Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do ustalenia odmiennego sposobu obliczania obowiązków sprzedaży zbóż od przewidzianego w ust. 1 w przypadku obsiania w roku gospodarczym 1951/1952 przez członków spółdzielni produkcyjnej zbożami ozimymi znacznie mniejszego obszaru od normalnie stosowanego (§ 5 ust. 2).
§  7.
1.
Obowiązek spółdzielni, których część członków zbiera zboża ozime indywidualnie, ustala się odpowiednio według przepisów § 6 ust. 1.
2.
Szczegółowy sposób obliczania obowiązków spółdzielni i jej członków określi Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  8.
1.
Spółdzielnie produkcyjne, w których członkowie nie rozpoczęli jeszcze siewów zespołowych i nie będą zbierali plonów zespołowo, jak również spółdzielnie prowadzące gospodarkę wyłącznie na odłogach, otrzymanych z Państwowego Funduszu Ziemi (§ 2 pkt 2), nie podlegają obowiązkowi sprzedaży zbóż w planowym skupie.
2.
Członkowie spółdzielni, wymienionych w ust. 1, oraz członkowie spółdzielni, którzy będą zbierali w całości plony ze swych gruntów indywidualnie, podlegają obowiązkowi sprzedaży zbóż na zasadach, jakie obowiązują indywidualne gospodarstwa rolne.

Rozdział  II.

Obowiązek sprzedaży zbóż przez zrzeszenia uprawy ziemi.

§  9.
Zrzeszenia uprawy ziemi, których członkowie przeprowadzają zbiory wspólnie, podlegają obowiązkowi sprzedaży zbóż na tych samych zasadach, co inne spółdzielnie produkcyjne.
§  10.
Ilość zboża, objęta obowiązkiem sprzedaży z gruntów, uprawianych przez zrzeszenia uprawy ziemi, których członkowie przeprowadzają zbiory indywidualnie, ustala się wyłącznie dla poszczególnych członków zrzeszenia według zasad, ustalonych dla indywidualnych gospodarstw rolnych.

Rozdział  III.

Obowiązek sprzedaży zbóż przez inne uspołecznione gospodarstwa rolne.

§  11.
Ilość zboża, objętą obowiązkiem sprzedaży przez:
1)
uspołecznione gospodarstwa rolne, nie włączone do dnia 15 lipca 1951 r. do państwowych gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych,
2)
gospodarstwa uspołecznione pozostające w tymczasowym zarządzie prezydium powiatowej lub gminnej rady narodowej i uprawiane na zlecenie tegoż prezydium,

o ile obszar wymienionych gospodarstw nie przekracza 20 ha fizycznych, ustala się mnożąc ilość hektarów przeliczeniowych tych gospodarstw przez normę w kilogramach właściwą w danej gminie dla grupy indywidualnych gospodarstw rolnych o takim samym obszarze.

§  12.
1.
Ilość zboża, objętą obowiązkiem sprzedaży przez uspołecznione gospodarstwa rolne, wymienione w § 11, których obszar przekracza 20 ha fizycznych, stanowi cała nadwyżka, przeznaczona do sprzedaży.
2.
Szczegółowy sposób ustalania obowiązku sprzedaży zbóż przez uspołecznione gospodarstwa rolne, wymienione w ust. 1, określi Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  13.
1.
Uspołecznione gospodarstwa rolne (§ 11), nie produkujące zbóż, są zwolnione od obowiązku sprzedaży zbóż w planowym skupie.
2.
Wykaz uspołecznionych gospodarstw rolnych zwolnionych od obowiązku sprzedaży zbóż ustali Prezes Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  14.
Ilość zboża, objętą obowiązkiem sprzedaży zespołów uprawowych, ustala się na podstawie przepisów § 4 z tym że obszar gruntów ornych, będący podstawą obliczenia, stanowią grunta orne uprawiane zespołowo.
§  15.
Zespoły uprawowe, które powstały w roku 1950 i w roku gospodarczym 1950/1951 i nie zasiały zbóż, zwolnione są od obowiązku sprzedaży zbóż w planowym skupie ze zbiorów 1951 r.

Rozdział  IV.

Obniżenie ilości zboża, objętej obowiązkiem sprzedaży.

§  16.
Spółdzielnie produkcyjne, które w roku kalendarzowym 1951 dostarczyły do punktów skupu trzodę chlewną ponad minimum, wynoszące 20 sztuk na każde 100 ha przeliczeniowych gruntów ornych, korzystają z obniżki w wysokości 100 kg zboża za każdą dodatkową sztukę.
§  17.
Jeżeli wskutek klęsk żywiołowych zbiory uległy istotnemu zmniejszeniu, spółdzielnia produkcyjna lub inne uspołecznione gospodarstwo rolne mogą być zwolnione od obowiązku sprzedaży zbóż całkowicie lub częściowo.

Rozdział  V.

Odwołania.

§  18.
1.
Od decyzji, ustalającej obowiązek sprzedaży zbóż, przysługuje odwołanie.
2.
Odwołanie wnosi się w ciągu 10 dni od doręczenia decyzji.
3.
Odwołanie powinno być rozpatrzone i ostatecznie załatwione najpóźniej w ciągu 30 dni od daty wniesienia.

Rozdział  VI.

Właściwość władz.

§  19.
Decyzje w przedmiocie ustalenia obowiązku sprzedaży zbóż wydają prezydia powiatowych rad narodowych na wniosek powiatowego pełnomocnika Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  20.
1.
Odwołania od decyzji prezydium powiatowej rady narodowej rozstrzyga prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z wojewódzkim pełnomocnikiem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
2.
Decyzja prezydium wojewódzkiej rady narodowej jest ostateczna.

Rozdział  VII.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  21.
Zboża, dostarczone przez spółdzielnie produkcyjne:
1)
na pokrycie należności za pracę państwowych ośrodków maszynowych,
2)
w ramach umów kontraktacyjnych,

zalicza się na poczet ilości zbóż w planowym skupie.

§  22.
Spółdzielnie produkcyjne, dostarczające zboża bezpośrednio do magazynów Polskich Zakładów Zbożowych, otrzymują cenę zwiększoną o marżę, przewidzianą dla gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  23.
W przypadku dostarczenia zboża ponad wysokość obowiązku sprzedaży spółdzielnie produkcyjne otrzymują dodatkowo premię przewidzianą w art. 16 ust. 2 dekretu z dnia 23 lipca 1951 r. o planowym skupie zbóż (Dz. U. R. P. Nr 39, poz. 297).
§  24.
Przepisów rozporządzenia niniejszego nie stosuje się do gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych.
§  25.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, właściwym ministrom oraz Prezesowi Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  26.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1952.4.26

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie obowiązków sprzedaży zbóż w planowym skupie przez spółdzielnie produkcyjne i inne uspołecznione gospodarstwa rolne.
Data aktu: 10/01/1952
Data ogłoszenia: 31/01/1952
Data wejścia w życie: 31/01/1952, 01/08/1951