united kingdom
ukraine

Obowiązek pracy lekarzy, lekarzy dentystów i farmaceutów w zakładach społecznych służby zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 23 kwietnia 1949 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Bezpieczeństwa Publicznego, Przemysłu i Handlu, Pracy i Opieki Społecznej, Oświaty, Komunikacji oraz Poczt i Telegrafów o obowiązku pracy lekarzy, lekarzy dentystów i farmaceutów w zakładach społecznych służby zdrowia.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. R. P. Nr 55, poz. 434).
§  2.
1.
Czas przewidzianej w art. 27 ust. 1 obowiązkowej pracy lekarzy w zakładach społecznych służby zdrowia, w zakładach opieki społecznej i wychowawczych oraz w lecznictwie instytucji ubezpieczeń społecznych ustala się w wymiarze 42 godzin tygodniowo.
2.
Przewidziany w ust. 1 wymiar czasu pracy obowiązkowej obniża się:
1)
do 36 godzin tygodniowo dla lekarzy zatrudnionych:
a)
w sanatoriach, szpitalach i oddziałach szpitalnych dla chorych na gruźlicę otwartą,
b)
w szpitalach i oddziałach szpitalnych dla chorych zakaźnie,
c)
w szpitalach psychiatrycznych,
2)
do 30 godzin tygodniowo dla lekarzy zatrudnionych:
a)
w prosektoriach,
b)
zakładach anatomo-patologicznych,
c)
zakładach medycyny sądowej.
3)
do 25 godzin tygodniowo dla lekarzy zatrudnionych:
a)
w rentgenologicznych zakładach i pracowniach diagnostycznych, jeżeli praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni Roentgena,
b)
w rentgenologicznych pracowniach terapeutycznych,
4)
do 24 godzin tygodniowo dla lekarzy zatrudnionych w pracowniach radowych, jeżeli praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni radu.
§  3.
Od obowiązku pracy przewidzianego w art. 27 ust. 1 wolni są lekarze niezdolni do pracy wskutek trwałej choroby lub ułomności cielesnej, stwierdzonych świadectwem lekarza urzędowego.
§  4.
Wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) może ustalić czas pracy lekarza w wymiarze niższym niż określony w § 2, ze względu na przekroczenie 60 lat życia - jeśli chodzi o mężczyzn, a 55 lat życia - jeśli chodzi o kobiety, bądź ze względu na stan zdrowia stwierdzony świadectwem lekarza urzędowego.
§  5.
Profesorowie, zastępcy profesorów, docenci etatowi, pomocnicze siły naukowe w szkołach akademickich, pracownicy instytutów (zakładów) naukowo-badawczych oraz lekarze, korzystający ze stypendiów naukowych dla doktorantów bądź habilitantów, mogą być powoływani do pracy obowiązkowej jedynie po uprzednim uzyskaniu zgody właściwego ministra, który równocześnie w każdym poszczególnym przypadku ustali czas pracy tych osób w wymiarze niższym od określonego w § 2.
§  6.
Na poczet pracy obowiązkowej lekarzy, przewidzianej w art. 27 ust. 1, zalicza się pracę lekarza zatrudnionego w służbie zdrowia przez władze, urzędy lub instytucje prawa publicznego, jak również w charakterze lekarza przemysłowego lub kolejowego.
§  7.
1.
Lekarz zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin może być powołany do innego zakładu tej samej kategorii jedynie w takim wymiarze, aby łączna liczba godzin zatrudnienia odpowiadała normom, ustalonym w § 2.
2.
W przypadku zatrudnienia lekarza w dwóch lub więcej zakładach, w których obowiązują różne wymiary godzin, łączna liczba godzin zatrudnienia powinna odpowiadać najniższemu z tych wymiarów.
§  8.
Lekarzy wykonujących praktykę lekarską, a nie zatrudnionych w zakładach wymienionych w § 2 lub zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, wojewódzka władza administracji ogólnej (służby zdrowia) powołuje do pracy w jednym z zakładów, położonych w miejscu ich zamieszkania bądź wykonywania praktyki lekarskiej, biorąc pod uwagę ich kwalifikacje zawodowe, miejsce zatrudnienia i miejsce zamieszkania.
§  9.
1. 1
Dla lekarzy dentystów czas pracy obowiązkowej w zakładach wymienionych w § 2 ustala się w wymiarze 36 godzin tygodniowo, a dla farmaceutów w aptekach, będących zakładami społecznymi służby zdrowia, - w wymiarze 46 godzin tygodniowo.
2.
Przepisy §§ 3-8 stosuje się odpowiednio do zatrudnienia lekarzy - dentystów i farmaceutów.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1952 r. (Dz.U.52.23.156) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 1952 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.27.203

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek pracy lekarzy, lekarzy dentystów i farmaceutów w zakładach społecznych służby zdrowia.
Data aktu: 23/04/1949
Data ogłoszenia: 04/05/1949
Data wejścia w życie: 04/05/1949