Wykonanie dekretu z dnia 9 kwietnia 1946 r. o zawieszeniu mocy niektórych umów wydawniczych w dziedzinie literackiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY i SZTUKI
z dnia 19 lipca 1946 r.
w sprawie wykonania dekretu z dnia 9 kwietnia 1946 r. o zawieszeniu mocy niektórych umów wydawniczych w dziedzinie literackiej.

Na podstawie art. 2 i 6 dekretu z dnia 9 kwietnia 1946 r. o zawieszeniu mocy niektórych umów wydawniczych w dziedzinie literackiej (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 133) zarządzam, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w niniejszym rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 9 kwietnia 1946 r. o zawieszeniu mocy niektórych umów wydawniczych w dziedzinie literackiej (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 133), paragrafy zaś dotyczą niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Każda osoba posiadająca kwalifikacje wydawnicze i każda instytucja wydawnicza, które pragną uzyskać zezwolenie na wydanie drukiem dzieła literackiego jednego z autorów wymienionych w art. 1, powinny złożyć w tym celu podanie na piśmie, skierowane do Ministerstwa Kultury i Sztuki.
§  3.
Podanie powinno zawierać:
a)
nazwisko i imię autora oraz tytuł dzieła, które zamierza się wydrukować;
b)
dokładne wskazanie tekstu (miejsce i data pierwodruku lub kolejnego wydania), na którego podstawie nastąpi zamierzony przedruk;
c)
określenie formy edytorskiej zamierzonego wydania (układ, sam tylko tekst, tekst ze wstępem, z objaśnieniami, w specjalnym opracowaniu itd.) i jego przeznaczenia;
d)
określenie szaty zewnętrznej zamierzonego wydania (ilość tomów i stronic, papier, czcionka, układ graficzny, ilustracje, winiety, okładka, oprawa itd.);
e)
wysokość nakładu;
f)
przypuszczalny koszt własny (koszty techniczne oraz honorarium autora i koszty opracowania), cenę hurtową i cenę katalogową 1 egzemplarza, obliczone przy honorarium autorskim wynoszącym 15% od ceny katalogowej, a w razie wysokiego nakładu również przy honorarium wynoszącym 5 i 10% od ceny katalogowej;
g)
termin realizacji zamierzonego wydania od chwili uzyskania zezwolenia;
h)
inne szczegóły ważne ze względu na poziom czy przeznaczenie zamierzonego wydania.
§  4.
Ministerstwo Kultury i Sztuki po sprawdzeniu, czy podanie odpowiada warunkom wyszczególnionym w § 3, przekaże je do rozpatrzenia komisji specjalnej, przewidzianej w art. 3.

Regulamin komisji ustali Minister Kultury i Sztuki w drodze zarządzenia.

§  5.
Komisja wyrazi swą opinię co do osoby wydawcy, warunków kalkulacji handlowej i wymaganego poziomu wydawnictwa oraz wysokości opłat, które wydawca ma uiścić jako honorarium autorskie.

Opłaty będą obliczane procentowo od całego nakładu; przy ustalaniu ich wysokości należy mieć na uwadze: kategorię osób, na których rzecz przypadną, formę, przeznaczenie i szatę zewnętrzną zamierzonego wydania oraz wysokość nakładu.

§  6.
W celu ustalenia osób, na których rzecz przypadną opłaty wymienione w § 5, powinni zgłosić się i zarejestrować w Ministerstwie Kultury i Sztuki w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia wszyscy uprawnieni do dziedziczenia krewni twórcy w linii prostej, bracia i siostry oraz ich zstępni, małżonek lub następcy prawni twórcy na mocy testamentu w zakresie praw przewidzianych w art. 1.
§  7.
Po zapoznaniu się z opinią komisji specjalnej Minister Kultury i Sztuki udzieli lub odmówi zezwolenia na wydanie drukiem dzieła literackiego, przewidzianego w § 2, przy czym udzielenie zezwolenia zobowiązuje wydawcę, który je otrzymał, do całkowitego wypełnienia wszystkich jego warunków.

W poszczególnych przypadkach Minister Kultury i Sztuki może uzależnić udzielenie zezwolenia od zobowiązania się wydawcy do wydania w określonym terminie innego dzieła literackiego jednego z autorów wymienionych w art. 1.

§  8.
Ministerstwo Kultury i Sztuki może, na wniosek komisji specjalnej, zażądać od wydawcy złożenia wadium pieniężnego, którego wysokość ustali w każdym przypadku komisja specjalna. Wadium to zwraca się wydawcy po dopełnieniu przez niego wszystkich warunków, związanych z uzyskaniem zezwolenia.
§  9.
Udzielenie zezwolenia stwarza dla wydawcy, który je otrzymał, prawo pierwszeństwa przy ubieganiu się o zezwolenie na druk następnych wydań tego samego dzieła literackiego, o ile warunki kalkulacji handlowej przez niego podane niezbyt różnią się od warunków innych ubiegających się o zezwolenie.
§  10.
Po otrzymaniu zezwolenia wydawca winien wpłacić 1/4 przewidywanego honorarium autorskiego na ręce osób uprawnionych do jego odebrania, a wskazanych mu przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, któremu powinien niezwłocznie dostarczyć kopię odpowiedniego pokwitowania. Pozostałą część honorarium wydawca powinien uiścić na rzecz tych samych osób po wydaniu drukiem zamierzonego dzieła literackiego, przekazując Ministerstwu Kultury i Sztuki kopię pokwitowań.
§  11.
W ciągu 14 dni od ukończenia druku dzieła objętego zezwoleniem wydawca powinien przesłać do Ministerstwa Kultury i Sztuki dokładne sprawozdanie dotyczące realizacji wydawnictwa.
§  12.
Wydawca, który w sposób nieusprawiedliwiony nie dopełni warunków, do których zobowiązał się przy uzyskaniu zezwolenia, utraci na przyszłość prawo do starania się o zezwolenie na wydanie drukiem innych dzieł literackich autorów wymienionych w art. 1.

W poszczególnych przypadkach Minister Kultury i Sztuki może, na wniosek komisji specjalnej, orzec przepadek złożonego wadium (§ 10), które przekazuje się na cele związane z popieraniem literatury polskiej, może również odebrać wydawcy udzielone mu zezwolenie i przekazać je do wykonania innemu wydawcy.

O stopniu winy wydawcy opiniuje we wszystkich przypadkach komisja specjalna.

§  13.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.36.225

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie dekretu z dnia 9 kwietnia 1946 r. o zawieszeniu mocy niektórych umów wydawniczych w dziedzinie literackiej.
Data aktu: 19/07/1946
Data ogłoszenia: 19/08/1946
Data wejścia w życie: 19/08/1946