Zasady obliczania wysokości składek za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych oraz warunki obniżania lub podwyższania tych składek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 31 stycznia 1938 r.
o zasadach obliczania wysokości składek za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych oraz warunkach obniżania lub podwyższania tych składek, wydane w zakresie obniżania lub podwyższania składek w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz co do przedsiębiorstw wojskowych - z Ministrem Spraw Wojskowych, a co do gospodarstw rolnych - z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych.

Na podstawie art. 221 ust. (2), (3) i (4), art. 222 ust. (1) oraz art. 319 ust. (1) ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznym (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 396) zarządzam co następuje:
§  1.
Przez używane w dalszych przepisach rozporządzenia niniejszego, bez bliższego określenia, wyrazy:
1)
"ubezpieczenie" rozumie się ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych,
2)
"zakład pracy" rozumie się wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwo, gospodarstwo oraz inne zatrudnienie osób, podlegających obowiązkowi ubezpieczenia od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych,
3)
"składka" rozumie się składkę za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych,
4)
"składka procentowa" rozumie się składkę wyrażoną w procencie zarobku, stanowiącego podstawę jej wymiaru,
5)
"wypadek losowy" rozumie się wypadek w zatrudnieniu lub chorobę zawodową, uzasadniające prawo do świadczeń.
§  2.
Ogół zakładów pracy dzieli się według gałęzi gospodarczych na grupy i podgrupy. Podział na grupy i podgrupy zawiera załącznik Nr 1.
§  3.
(1)
Składkę procentową na poszczególne okresy trzyletnie ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych w taryfie składek (§ 4) tak, aby poszczególne grupy i podgrupy (§ 2) pracodawców pokrywały zasadniczo swymi składkami przypadające na nie ryzyko wypadków losowych (§§ 5 i 6).
(2)
Taryfę składek zatwierdza Minister Opieki Społecznej w drodze zarządzenia ogłaszanego w "Monitorze Polskim".
§  4.
(1)
Taryfa składek powinna zawierać, w obrębie grup i podgrup (§ 2), podział zakładów pracy na rodzaje oraz ustalać dla poszczególnych rodzajów kategorie niebezpieczeństwa na podstawie wysokości całkowitego obciążenia (§ 5) zakładów pracy danego rodzaju wypadkami losowymi.
(2)
Każda kategoria niebezpieczeństwa obejmuje szereg klas niebezpieczeństwa, oznaczonych kolejnymi liczbami, oraz klasę średnią w ten sposób, że liczby oznaczające klasę najniższą i najwyższą różnią się o 25% od liczby oznaczającej klasę średnią; schemat klas i kategoryj niebezpieczeństwa zawiera załącznik Nr 2.
(3)
Wysokość składki procentowej (§ 3) otrzymuje się mnożąc właściwą klasę niebezpieczeństwa przez jednostkę taryfową.
(4)
Jednostka taryfowa wynosi 0,06.
(5)
Składkę za ubezpieczenie pracowników, zatrudnionych w zakładzie pracy danego rodzaju, wymierza się według jednej z klas niebezpieczeństwa w obrębie danej kategorii niebezpieczeństwa (ust. (2)) w zależności od warunków higieny i bezpieczeństwa pracy w tym zakładzie (§ 7).
§  5.
(1)
Dla ustalenia kategorii niebezpieczeństwa dla poszczególnych rodzajów zakładów pracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza obciążenie, związane z wypadkami losowymi, zaszłymi w zakładach pracy danego rodzaju w przyjętym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych okresie obserwacyjnym (obciążenie netto), oraz na jego podstawie obciążenie całkowite (obciążenie brutto).
(2)
Obciążenie netto oblicza się, ustalając całość kosztów, poniesionych przez Fundusz Ubezpieczenia od Wypadków w Zatrudnieniu i Chorób Zawodowych na świadczenia pieniężne i rzeczowe, oraz doliczając wartość kapitałową przyszłych wypłat rentowych.
(3)
Wartości kapitałowe (ust. (2)) oblicza się na podstawie zasad ubezpieczeniowo - technicznych, zawartych w załącznikach Nr 3, 4, 5 i 6.
(4)
Obciążenie brutto otrzymuje się powiększając obciążenie netto (ust. (2)) o dodatek na koszty administracyjne, na wahania losowe ryzyka, na koszty prowadzenia akcji bezpieczeństwa pracy oraz na pokrycie strat, związanych z częściową nieściągalnością składek.
§  6.
(1)
Kategorię niebezpieczeństwa dla poszczególnych rodzajów zakładów pracy ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych, biorąc pod uwagę stosunek obciążenia brutto odnośnych zakładów pracy do zarobków, stanowiących podstawę wymiaru składek w danym okresie obserwacyjnym, i uwzględniając ponadto techniczną ocenę istniejącego stanu bezpieczeństwa pracy tychże zakładów pracy, oraz kategorię niebezpieczeństwa, obowiązującą w poprzednim okresie trzyletnim.
(2)
Gdy zakłady pracy danego rodzaju nie przedstawiają masy obserwacyjnej pod względem zarobków i wypadków losowych dostatecznie wielkiej, aby wyciągnąć wnioski z obliczenia obciążeń netto, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oprze ustalenie kategorii niebezpieczeństwa na technicznej ocenie stanu bezpieczeństwa pracy tych zakładów pracy, uwzględniając kategorie niebezpieczeństwa, ustalone dla zakładów pracy o pokrewnym ryzyku wypadku losowego oraz kategorię niebezpieczeństwa danego rodzaju zakładów pracy, obowiązującą w poprzednim okresie trzyletnim.
§  7.
(1)
Zakładowi pracy należy wymierzyć składkę według średniej klasy niebezpieczeństwa tej kategorii niebezpieczeństwa, która jest przewidziana w taryfie składek dla zakładów pracy danego rodzaju, a według klasy niebezpieczeństwa niższej lub wyższej wtedy, gdy niebezpieczeństwo, które przedstawia, jest w stosunku do przeciętnego mniejsze lub większe.
(2)
Za okoliczności zmniejszające niebezpieczeństwo uważa się przede wszystkim:
1)
prowadzenie przy pomocy służby bezpieczeństwa pracy, utworzonej w obrębie i z personelu zakładu pracy, systematycznej i dającej trwałe rezultaty akcji zapobiegania wypadkom losowym, jeżeli akcja ta jest uznana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
2)
stosowanie specjalnych urządzeń ochronnych ponad wymagania ustalone przepisami;
3)
zatrudnianie spomiędzy pracowników, zajętych przy maszynach roboczych, więcej niż połowy przy maszynach o indywidualnym napędzie elektrycznym;
4)
większy niż normalny zakres prac biurowych lub handlowych, prowadzonych poza obrębem terytorialnym głównego zakładu pracy;
5)
wzorowe rozplanowanie zabudowań i urządzeń w zakładzie pracy oraz celowe rozplanowanie dróg komunikacyjnych i ratunkowych, ułatwiające transport i zmniejszające jego rozmiary;
6)
przestronność pomieszczeń roboczych.
(3)
Za okoliczności zwiększające niebezpieczeństwo uważa się przede wszystkim:
1)
nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy;
2)
brak urządzeń ochronnych wymaganych przepisami;
3)
niedostateczne lub wadliwe warunki oświetlenia, przewietrzania lub ogrzewania;
4)
brak dbałości o utrzymanie stanu porządku pomieszczeń roboczych, jak i całego zakładu pracy;
5)
wadliwe rozplanowanie zabudowań i urządzeń w zakładzie pracy oraz niecelowe rozplanowanie dróg komunikacyjnych i ratunkowych, utrudniające transport i zwiększające jego rozmiary;
6)
ciasnota pomieszczeń roboczych;
7)
stosowanie generatora gazowego dla silnika na gaz ssany, ustawionego w pomieszczeniu, w którym znajduje się silnik, lub w pomieszczeniu połączonym bezpośrednio z pomieszczeniem silnika;
8)
brak dbałości o utrzymanie w stanie sprawności urządzeń technicznych i zabezpieczających;
9)
niestosowanie środków ochrony indywidualnej, potrzebnych przy danej pracy (okulary, środki przeciwpyłowe i przeciwgazowe, rękawice, obuwie ochronne itp.);
10)
zatrudnienie osób niefachowych przy pracach, wymagających specjalnych kwalifikacyj;
11)
brak organizacji niesienia pierwszej pomocy w razie wypadku w zatrudnieniu.
(4)
Oprócz wymienionych w ust. (2) i (3) okoliczności mniejszego lub większego niebezpieczeństwa, znamiona mniejszego lub większego niebezpieczeństwa mogą być ustalone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dodatkowo przy poszczególnych pozycjach taryfy składek.
(5)
Jeżeli w danym zakładzie pracy zachodzą zarówno okoliczności, wskazujące na mniejsze niebezpieczeństwo, jak też okoliczności, wskazujące na większe niebezpieczeństwo, okoliczności te należy rozważyć, przeciwstawiając je sobie wzajemnie.
(6)
Dla ustalenia stopnia niebezpieczeństwa, rodzaj i liczba wypadków losowych, zaszłych w danym zakładzie pracy oraz obciążenie spowodowane świadczeniami ubezpieczenia, wywołanymi przez te wypadki, mogą być również wzięte pod uwagę, gdy zakład pracy przedstawia masę obserwacyjną pod względem zarobków i wypadków losowych tak wielką, że z tych danych wnioskować można o niebezpieczeństwie odmiennym od przeciętnego.
(7)
Celem ustalenia okoliczności, zmniejszających lub zwiększających niebezpieczeństwo, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprawniony jest do badania na miejscu urządzeń technicznych oraz organizacji pracy poszczególnych zakładów pracy.
(8)
Jeżeli w zakładzie pracy, złożonym z kilku części, niebezpieczeństwo połączone z jedną jego częścią, zagraża pracownikom, zatrudnionym w innej części tego zakładu, wówczas należy dla tej ostatniej części przyjąć odpowiednio wyższą klasę niebezpieczeństwa.
§  8.
Składki, ustalone w taryfie składek, nie obejmują dodatków, przewidzianych w art. 221 ust. (2) ustawy o ubezpieczeniu społecznym.
§  9.
Rozporządzenie niniejsze stosuje się przy ustalaniu składek za okresy od 1 stycznia 1938 r.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

do § 2.

PODZIAŁ ZAKŁADÓW PRACY

na grupy i podgrupy według gałęzi gospodarczych.

Grupa I. Gospodarstwa rolne, hodowlane i leśne.

a) Gospodarstwa rolne

b) " hodowlane

c) " leśne.

Grupa II. Górnictwo i kopalnictwo.

a) Górnictwo

b) Kamieniołomy

c) Kopaniny.

Grupa III. Huty.

Grupa IV. Przemysł metalowy i maszynowy.

a) Odlewnie i przemysł metalowy

b) Maszyny i konstrukcje żelazne

c) Środki komunikacyjne

d) Gotowe wyroby metalowe

e) Mechanika precyzyjna i jubilerstwo

f) Ślusarnie.

Grupa V. Przemysł chemiczny.

a) Nieorganiczny przemysł chemiczny

b) Organiczny przemysł chemiczny i farmaceutyczny

c) Przeróbka bituminów i sucha destylacja drewna

d) Materiały wybuchowe

e) Guma, linoleum, cerata.

Grupa VI. Przemysł mineralny.

a) Zaprawy wiążące

b) Ceramika

c) Szkło

d) Mielenie minerałów, wyrób kamieni i mas sztucznych.

Grupa VII. Przemysł włókienniczy.

A. Przedsiębiorstwa używające maszyn o napędzie mechanicznym.

a) Przygotowanie przędziwa

b) Przędzenie

c) Tkanie materiałów i wyrób materiałów wykończonych

d) Dziewarstwo i koronkarstwo

e) Uszlachetnianie.

B. Przedsiębiorstwa nie używające maszyn o napędzie mechanicznym.

Grupa VIII. Przemysł papierniczy i poligraficzny.

a) Wyrób papieru i masy papierowej

b) Introligatornie i wyrób przedmiotów z papieru i tektury papierowej (kartonu)

c) Przemyśl poligraficzny.

Grupa IX. Przemysł garbarski.

a) Wyrób skóry

b) Wyrób przedmiotów ze skóry.

Grupa X. Przemysł drzewny.

a) Eksploatacja leśna, pierwotna obróbka drewna

b) Dalsza obróbka drewna.

Grupa XI. Przemysł spożywczy.

a) Młyny zbożowe, kaszarnie i łuszczarnie

b) Przemysł fermentacyjny i wyrób wód sztucznych

c) Cukrownie

d) Przeróbka produktów roślinnych oraz mleczarnie

e) Rzeźnie, przeróbka produktów mięsnych, rybnych oraz chłodnie

f) Tytoń.

Grupa XII. Przemysł odzieżowy i galanteryjny.

a) Przemysł odzieżowy

b) Przemysł galanteryjny

c) Czyszczenie odzieży.

Grupa XIII. Przemysł budowlany.

a) Budownictwo dróg i mostów, montowanie konstrukcji żelaznych

b) Budownictwo wodne

c) Budownictwo lądowe i rzemiosło budowlane.

Grupa XIV. Elektrownie, zakłady wodociągowe i kanalizacyjne.

a) Elektrownie

b) Zakłady wodociągowe i kanalizacyjne.

Grupa XV. Przedsiębiorstwa transportowe.

a) Koleje, kolejki, tramwaje

b) Inne motorowe przedsiębiorstwa przewozu lądem

c) Przedsiębiorstwa przewozu lądem przy użyciu zwierząt pociągowych

d) Żegluga morska. Przedsiębiorstwa żeglugi morskiej

e) Żegluga śródlądowa i inne przedsiębiorstwa rzeczne

f) Żegluga powietrzna

g) Przedsiębiorstwa spedycyjne, składy towarowe, magazyny, zakłady zaopatrzenia

h) Inne przedsiębiorstwa.

Grupa XVI. Handel, biura, szkoły, zakłady widowiskowe, różne usługi.

a) Handel

b) Zakłady gastronomiczne, hotele, zajazdy

c) Biura i szkoły

d) Przedsiębiorstwa widowiskowe i rozrywkowe

e) Straże pożarne, przedsiębiorstwa czyszczenia

f) Inne usługi.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

do § 3 ust. (2).

Schemat klas i kategorii niebezpieczeństwa.

Kategoria niebezpieczeństwa Klasy niebezpieczeństwa
najniższa średnia najwyższa
I 3 4 5
II 6 8 10
III 9 12 15
IV 12 16 20
V 15 20 25
VI 18 24 30
VII 24 32 40
VIII 30 40 50
IX 36 48 60
X 45 60 75
XI 54 72 90
XII 66 88 110
XIII 78 104 130

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

do § 5 ust. (3).

Kapitałowe selekcyjne wartości jednostkowych rent dla poszkodowanych pobierających rentę w dwa lata po ukończeniu leczenia.

Wiek poszkodowanego Wartości rent
20 13,543
21 13,479
22 13,406
23 13,330
24 13,255
25 13,171
26 13,084
27 12,993
28 12,894
29 12,792
30 12,682
31 12,568
32 12,448
33 12,321
34 12,189
35 12,053
36 11,916
37 11,776
38 11,633
39 11,492
40 11,349
41 11,206
42 11,062
43 10,920
44 10,777
45 10,635
46 10,491
47 10,344
48 10,199
49 10,055
50 9,902
51 9,749
52 9,591
53 9,429
54 9,264
55 9,093
56 8,920
57 8,740
58 8,556
59 8,362
60 8,160
61 7,951
62 7,734
63 7,513
64 7,287
65 7,059
66 6,831
67 6,605
68 6,382
69 6,159
70 5,938
71 5,716
72 5,496
73 5,278
74 5,063
75 4,845
76 4,607
77 4,380
78 4,163
79 3,954
80 3,756
81 3,567
82 3,389
83 3,221
84 3,064
85 2,917
86 2,778
87 2,649
88 2,528
89 2,413
90 2,305
91 2,201
92 2,100
93 2,002
94 1,904
95 1,805
96 1,701
97 1,588
98 1,454
99 1,278
100 1,012

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

do § 5 ust. (3.

Kapitałowe wartości jednostkowych rent wdowich.

Wiek wdowy Wartości rent
18 7,329
19 7,595
20 7,918
21 8,300
22 8,732
23 9,219
24 9,754
25 10,323
26 10,920
27 11,532
28 12,141
29 12,726
30 13,275
31 13,781
32 14,245
33 14,656
34 15,003
35 15,296
36 15,524
37 15,692
38 15,801
39 15,860
40 15,861
41 15,820
42 15,740
43 15,629
44 15,491
45 15,332
46 15,157
47 14,972
48 14,768
49 14,545
50 14,310
51 14,056
52 13,779
53 13,490
54 13,184
55 12,869
56 12,543
57 12,211
58 11,871
59 11,529
60 11,181
61 10,830
62 10,479
63 10,129
64 9,773
65 9,422
66 9,069
67 8,718
68 8,369
69 8,020
70 7,672
71 7,326
72 6,985
73 6,648
74 6,320
75 6,003
76 5,697
77 5,402
78 5,116
79 4,832
80 4,553
81 4,278
82 4,011
83 3,751
84 3,499
85 3,256
86 3,023
87 2,801
88 2,591
89 2,394
90 2,210
91 2,038
92 1,877
93 1,728
94 1,591
95 1,463
96 1,345
97 1,235
98 1,128
99 1,014
100 0,858
101 0,535

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

do § 5 ust. (3).

Kapitałowe wartości jednostkowych rent sierot.

Wiek

sierot

Wartość rent Wiek

sierot

chłopców dziewcząt
0 9,045 9,388 0
1 10,646 11,093 1
2 10,638 11,130 2
3 10,291 10,815 3
4 9,838 10,391 4
5 9,319 9,900 5
6 8,748 9,358 6
7 8,135 8,774 7
8 7,483 8,151 8
9 6,793 7,491 9
10 6,067 6,796 10
11 5,308 6,068 11
12 4,514 5,307 12
13 3,685 4,512 13
14 2,821 3,684 14
15 1,920 2,820 15
16 0,980 1,919 16
17 0,980 17
18 18

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

do § 5 ust. (3).

Kapitałowe wartości jednostkowych rent wstępnych.

Wiek wstępnych Wartości rent
40 17,058
41 16,835
42 16,603
43 16,363
44 16,116
45 15,860
46 15,597
47 15,324
48 15,043
49 14,754
50 14,458
51 14,157
52 13,851
53 13,539
54 13,220
55 12,895
56 12,568
57 12,233
58 11,894
59 11,551
60 11,203
61 10,855
62 10,505
63 10,155
64 9,808
65 9,464
66 9,124
67 8,788
68 8,453
69 8,120
70 7,789
71 7,460
72 7,133
73 6,812
74 6,502
75 6,199
76 5,902
77 5,610
78 5,324
79 5,045
80 4,778
81 4,517
82 4,267
83 4,025
84 3,791
85 3,568
86 3,354
87 3,149
88 2,953
89 2,766
90 2,589
91 2,420
92 2,258
93 2,104
94 1,956
95 1,810
96 1,662
97 1,501
98 1,305
99 1,023
100 0,535

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1938.12.83

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady obliczania wysokości składek za ubezpieczenie od wypadków w zatrudnieniu i chorób zawodowych oraz warunki obniżania lub podwyższania tych składek.
Data aktu: 31/01/1938
Data ogłoszenia: 25/02/1938
Data wejścia w życie: 01/01/1938, 25/02/1938