Złożenie przez Polskę i inne Państwa dokumentów ratyfikacyjnych oraz zgłoszenie przystąpień do międzynarodowej konwencji sanitarnej, dotyczącej żeglugi powietrznej, z dnia 12 kwietnia 1933 r.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 6 grudnia 1935 r.
w sprawie złożenia przez Polskę i inne państwa dokumentów ratyfikacyjnych oraz zgłoszenia przystąpień do międzynarodowej konwencji sanitarnej, dotyczącej żeglugi powietrznej, z dnia 12 kwietnia 1933 r.

I.

Podaje się niniejszem do wiadomości, że w wykonaniu postanowień art. 63 międzynarodowej konwencji sanitarnej, dotyczącej żeglugi powietrznej, podpisanej w Hadze dnia 12 kwietnia 1933 r., został złożony Rządowi Holenderskiemu dnia 22 czerwca 1935 r. w imieniu Rządu Polskiego dokument ratyfikacyjny rzeczonej konwencji.

II.

Równocześnie podaje się do wiadomości, zgodnie z komunikatami Rządu Holenderskiego, że:
1)
w wykonaniu postanowień art. 63 wspomnianej konwencji zostały złożone w archiwach Rządu Holenderskiego dokumenty ratyfikacyjne powyższej konwencji w imieniu rządów niżej wymienionych krajów w dniach następujących:

Monako 11 czerwca 1934 r.

Egipt 8 sierpnia 1934 r.

Holandja 13 września 1934 r.

W. Brytanja i Irlandja Północna 15 września 1934 r.

Syrja 28 listopada 1934 r.

Liban 28 listopada 1934 r.

Australia 18 lutego 19 35 r.

Marokko 13 marca 1935 r.

Tunetanja 13 marca 1935 r.

Rumunja 25 marca 1935 r.

Niemcy 17 kwietnia 1935 r.

Austrja 29 maja 1935 r.

Stany Zjednoczone Ameryki 25 lipca 1935 r.

z następującemi zastrzeżeniami;

1)
W związku z artykułem 61 żadne poprawki do tej konwencji nie będą wiążące dla Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki lub terytorjum podległego ich jurysdykcji, o ile te poprawki nie będą przyjęte przez Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki.
2)
Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki zastrzega sobie prawo decyzji, czy z punktu widzenia zarządzeń, które mają być stosowane, zagraniczny obszar należy uważać jako zarażony, oraz prawo decyzji, jakim wymaganiem należy poddać, wśród specjalnych okoliczności, statek powietrzny i personel przybywający na lotnisko w Stanach Zjednoczonych Ameryki lub na terytorjum podlegle ich jurysdykcji.

Włochy 15 sierpnia 1935 r.

Ratyfikacja ta obejmuje wszystkie kolonje i posiadłości włoskie.

Belgja 28 października 1935 r.

Protokół o złożeniu pierwszych dziesięciu dokumentów ratyfikacyjnych został sporządzony przez Rząd Holenderski w dniu 3 kwietnia 1935 r.

2)
w wykonaniu postanowień art. 64 wspomnianej konwencji zostały zgłoszone Rządowi Holenderskiemu przystąpienia do powyższej konwencji w imieniu Rządów niżej wymienionych krajów w dniach następujących:

Boliwja 3 kwietnia 1935 r.

Brazylja 3 kwietnia 1935 r.

z następującemi zastrzeżeniami:

a)
co się tyczy art 61, zmiany konwencji, mające obowiązywać Rząd Stanów Zjednoczonych Brazylji, winny być najprzód przyjęte przez Rząd Brazylijski.
b)
Rząd Brazylijski zastrzega sobie prawo decydowania, czy z punktu widzenia zarządzeń, które mają być stosowane, zagraniczny obszar należy uważać jako zarażony, oraz określenia zarządzeń, które mają być przyjęte, w specjalnych okolicznościach, do statków powietrznych i do osób przybywających na lotnisko brazylijskie.

Irak 3 kwietnia 1935 r.

z następującem zastrzeżeniem;

Rząd Iraku zastrzega sobie prawo uznania tylko takich zaświadczeń, które są podpisane przez uprawnionego urzędnika Służby Zdrowia Publicznego danego kraju i które zawierają w tekście zaświadczenia oznaczenie stanowiska urzędowego zajmowanego przez osobę podpisującą zaświadczenie, na wypadek gdyby się okazało, że okoliczności są tego rodzaju, że zaświadczenia wydane zgodnie z warunkami art. 32 konwencji nie dają wszystkich potrzebnych gwarancyj.

Sudan 3 kwietnia 1935 r.

Chili 12 kwietnia 1935 r.

Turcja 17 lipca 1935 r.

3)
w wykonaniu postanowień art. 65 powyższej konwencji Rząd Brytyjski zanotyfikował Rządowi Holenderskiemu w dniu 3 kwietnia 1935 r. stosowanie tej konwencji do następujących terytorjów brytyjskich:

Rodezja południowa

Wyspy Bahamskie

Barbados

Bermudy

Gujana brytyjska

Honduras brytyjski

Cypr

Wyspy Falklandzkie i przyległe

Złote Wybrzeże

a)
Kolonja
b)
Aszanti
c)
Terytorja Północne
d)
Togo pod mandatem brytyjskim

Hong-Kong

Kenja (kolonja i protektorat)

Wyspy Podwietrzne:

Antigua

Dominika

Montserrat

Wyspy: Św. Krzysztofa i Newis

Wyspy Dziewicze

Państwa Malajskie:

a)
Zjednoczone Państwa Malajskie:

Negri Sembilan

Pahang

Perak

Selangor

b)
Niesfederowane Państwa Malajskie:

Johore

Kedah

Kelantan

Perlis

Trengganu

Brunei

Wyspa Maurycego

Nigerja;

a)
Kolonja
b)
Protektorat
c)
Kamerun pod mandatem brytyjskim

Państwo Północnego Borneo

Protektorat kraju Njassa

Palestyna (z wyłączeniem Transjordanji)

Sarawak

Sierra Leone (Kolonia i Protektorat)

Osady Cieśninowe

Terytorjum Tanganajki

Transjordanja

Protektorat Ugandy

Protektorat Zanzibaru.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.8.85

Rodzaj: Oświadczenie rządowe
Tytuł: Złożenie przez Polskę i inne Państwa dokumentów ratyfikacyjnych oraz zgłoszenie przystąpień do międzynarodowej konwencji sanitarnej, dotyczącej żeglugi powietrznej, z dnia 12 kwietnia 1933 r.
Data aktu: 06/12/1935
Data ogłoszenia: 04/02/1936
Data wejścia w życie: 04/02/1936