Ustalenie wzorów ksiąg poborowych sprzedawców wyrobów tytoniowych i prowadzenie tychże ksiąg.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 24 grudnia 1924 r.
w sprawie ustalenia wzorów ksiąg poborowych sprzedawców wyrobów tytoniowych i prowadzenia tychże ksiąg.

Na podstawie art. 13, 33 i 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) i w uzupełnieniu rozporządzenia z dnia 20 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 42, poz. 285) zarządza się co następuje:
§  1.
Hurtownicy tytoniowi na całym obszarze Państwa obowiązani są prowadzić następujące księgi:

1. Księgę składową według wzoru A.

2. Księgę kontową detalicznych sprzedawców wyrobów tytoniowych według wzoru B.

Na okładkach wymienionych ksiąg winny być uwidocznione:

a)
imię i nazwisko hurtownika tytoniowego,
b)
miejscowość,
c)
data i numer koncesji,
d)
data rozpoczęcia i zakończenia księgi.

Przychody w księdze składowej wpisywane winny być po stronie lewej, według wtórników wykonanych zamówień hurtowni w państwowych magazynach wyrobów tytoniowych. Wciągnięcie przychodu do księgi składowej nastąpić winno w dniu, w którym towar wpłynął do hurtowni tytoniowej.

Każda pozycja przychodu księgi składowej winna być udokumentowana wspomnianemi wyżej wtórnikami zamówień.

Po prawej stronie księgi składowej wpisywać mają hurtownicy tytoniowi rozchody hurtowni sumarycznie za każdy dzień.

W księdze kontowej detalicznych sprzedawców wyrobów tytoniowych obowiązany jest hurtownik tytoniowy prowadzić osobne konta wszystkich sprzedawców detalicznych koncesjonariuszy sklepów tytoniowych, domowych sprzedaży wyrobów tytoniowych, ulicznych sprzedaży wyrobów tytoniowych i t.p. pobierających wyroby tytoniowe z tej hurtowni jak również konto sklepu tytoniowego przy hurtowni.

W księdze powyższej, w każdem poszczególnem koncie winny być wpisywane kolejno wszystkie pobory odnośnego detalicznego sprzedawcy.

Z końcem każdego miesiąca i księgę składową i konta detalicznych sprzedawców w księdze kontowej należy zamknąć i wyprowadzić sumy przychodu i rozchodu księgi składowej oraz sumę przychodu każdego detalicznego sprzedawcy w księdze kontowej.

Księgi poborowe i kontowe winny być w zasadzie prowadzone odrębnie na każdy rok kalendarzowy. Z końcem każdego roku kalendarzowego przeprowadzać będą organa kontroli skarbowej inwenturę zapasów, wyrobów tytoniowych w hurtowniach tytoniowych i po zgodzeniu stanu zapasu z księgą składową i kontową wpisywać będą uzgodniony zapas jako pierwszą pozycję przychodu w księdze składowej na rok następny.

§  2.
Detaliczni sprzedawcy wyrobów tytoniowych na całym obszarze Państwa prowadzić będą "Książkę poborową" (zawierającą jedynie przychody wyrobów tytoniowych) według wzoru B (księga kontowa z dodaniem dodatkowej rubryki "Potwierdzenie poboru przez hurtownię tytoniową").

Na okładce książki poborowej winny być uwidocznione:

a)
imię i nazwisko detalicznego sprzedawcy i miejscowość, w której wykonywaną jest sprzedaż,
b)
data i numer koncesji,
c)
rodzaj detalicznej sprzedaży,
d)
hurtownia tytoniowa, do której jest stale przydzielona odnośna detaliczna sprzedaż wyrobów tytoniowych. (Ostatnie oczywiście tylko na obszarach Państwa, w których zorganizowane zostały rejonowe hurtownie tytoniowe).

Pobory detalicznych sprzedawców wyrobów tytoniowych wpisywać będą do książek poborowych hurtownicy tytoniowi, stwierdzając każdorazowy pobór własnoręcznym podpisem względnie podpisem swego zatwierdzonego zastępcy.

W wypadkach, gdy wyroby tytoniowe z hurtowni zostaną wysłane koleją, pocztą i t. p. pozycje przychodu w księdze poborowej wpisywać będą sami detaliczni sprzedawcy, hurtownicy zaś tytoniowi stwierdzać będą co miesiąc zgodność przychodów księgi poborowej detalistów z księgą kontową.

Oprócz wpisywania poborów do książek poborowych detalicznych sprzedawców, sporządzać będą hurtownicy tytoniowi przy każdorazowem wydawaniu wyrobów tytoniowych detalicznemu sprzedawcy, w 2 egzemplarzach "zestawienia sort tytoniowych" według wzoru C. W zestawieniu powyższem wpisywane mają być odrębnie wszystkie gatunki (sorty) wyrobów tytoniowych z wyszczególnieniem ich ilości, bez podawania cen.

Jeden egzemplarz zestawienia otrzymuje detaliczny sprzedawca wyrobów tytoniowych dla udokumentowania odnośnej pozycji księgi poborowej, drugi zaś egzemplarz zatrzymuje hurtownik tytoniowy dla udokumentowania odnośnej pozycji księgi kontowej.

§  3.
Przewidziane w §§ 1 i 2 niniejszego rozporządzenia księgi składowe, kontowe i zestawienia sort tytoniowych obowiązane są prowadzić również instytucje spółdzielcze, które otrzymały koncesje na rozdział wyrobów tytoniowych, po myśli § 4 rozporządzenia z dnia 20 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. № 42 poz. 285).
§  4.
Księgi składowe i kontowe hurtowni oraz książki poborowe detalistów winne być paginowane i parafowane przez najbliższy organ kontroli skarbowej.

Wpisy do powyższych ksiąg, jak również do zestawień sort tytoniowych muszą być wyraźne i czytelne i wolno je uskuteczniać tylko atramentem lub ołówkiem atramentowym.

Zakończone księgi obowiązani są hurtownicy tytoniowi i detaliczni sprzedawcy wyrobów tytoniowych przechowywać u siebie przez przeciąg trzech lat, licząc od daty ich zakończenia.

§  5.
Sprzedawcy wyrobów tytoniowych, nie-stosujący się do postanowień niniejszego rozporządzenia lub prowadzący księgi w sposób fałszywy będą karani przez władze skarbowe po myśli art. 33 ustęp 2 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47 poz. 409).
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024