Austria-Polska. Konwencja Arbitrażowa. Warszawa.1923.11.13.

KONWENCJA ARBITRAŻOWA
pomiędzy Rzeczapospolitą Polską a Republiką Austrjacką, podpisana w Warszawie dnia 13 listopada 1923 r.

Przekład.

(Ratyfikowana zgodnie z ustawą z dnia 15 stycznia 1925 r. - Dz. U. R. P. № 15 poz. 96).

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, STANISŁAW WOJCIECHOWSKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

Wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu 13 listopada 1923 roku w Warszawie została podpisana Konwencja Arbitrażowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Austrjacką, o następującem brzmieniu dosłownem:

Konwencja Arbitrażowa.

RZECZPOSPOLITA POLSKA

i

REPUBLIKA AUSTRJACKA

pragnąc załatwiać w miarę, możności w drodze arbitrażu spory, które mogłyby wyniknąć pomiędzy Niemi, postanowiły zawrzeć w tym celu Konwencję i mianowały swymi pełnomocnikami, mianowicie:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej:

Pana Marjana Seydę Podsekretarza Stanu, byłego Ministra Spraw Zagranicznych;

Prezydent Związkowej Republiki Austriackiej:

Pana Mikołaja Posta, Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego Austrji w Warszawie;

którzy, po okazaniu swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i należyte co do formy, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1.

Wysokie Strony Umawiające się zobowiązują się, w razie, gdyby w przyszłości wyniknęły pomiędzy Niemi kwestje sporne, próbować dojść do porozumienia w drodze układu polubownego.

Jednakże, gdyby nie udało się osiągnąć tego porozumienia, Wysokie Strony Umawiające się zobowiązują się oddać do rozstrzygnięcia Sądu Rozjemczego spory, dotyczące spraw następujących:

1)
niezgodności poglądów, odnoszące się, do zastosowania lub wykładni wszelkiej Konwencji już zawartej, lub która może być przez Nie zawartą;
2)
niezgodności poglądów, odnoszące się do roszczeń pieniężnych, zgłoszonych przez jedną z Wysokich Stron Umawiających się, z racji poniesionych szkód, jeżeli zasada odszkodowania jest przez Strony uznana.

Postanowienia niniejszego artykułu będą stosowane wtedy nawet, gdy niezgodności poglądów, któreby wyniknęły, miały swe źródło w faktach, zaszłych przed zawarciem niniejszej Konwencji.

Postanowienia niniejszego artykułu nie będą stosowane do Konwencyj, do których trzecie Mocarstwa wpłynęły lub przystąpiły.

Artykuł  2.

Postanowienia, dotyczące arbitrażu, które znajdują się w Konwencjach, zawartych przez oba Państwa Umawiające się lub do których one wpływają, zachowują swą moc niezależnie od niniejszej Konwencji.

Artykuł  3.

W wypadkach, w których ma miejsce arbitraż, Wysokie Strony Umawiające się zobowiązują się zawrzeć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy specjalną umowę kompromisową, dotyczącą przedmiotu sporu oraz warunków procedury. O ile klauzule kompromisowe nie postanawiają przeciwnie, będą się one stosowały we wszystkiem co dotyczy wyznaczenia arbitrów i procedury rozjemczej, do postanowień zawartych w Konwencji, podpisanej w Hadze dn. 18 października 1907 r. o pokojowem załatwieniu sporów międzynarodowych.

Artykuł  4.

Konwencja niniejsza zawarta jest na przeciąg trzech lat. Uprawomocni się ona piętnastego dnia po wymianie ratyfikacyj. Jeżeli w terminie sześciu miesięcy przed upływem powyższego okresu, żadna z Wysokich Stron Umawiających się nie zawiadomi o swym zamiarze rozwiązania tej Konwencji, to pozostaje ona w mocy aż do upływu roku, licząc od dnia, w którym jedna z Wysokich Stron Umawiających się ją wymówi.

Artykuł  5.

Konwencja niniejsza będzie ratyfikowana i ratyfikacje będą wymienione w Warszawie.

Na dowód czego Pełnomocnicy podpisali niniejszą Konwencję i opatrzyli ją swemi pieczęciami.

Sporządzono w Warszawie, w dwóch egzemplarzach, dnia 13 listopada 1923 roku.

(L. S.) (-) M. Seyda

(L. S.) (-) Post

Zaznajomiwszy się z powyższą Konwencją, uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną, zarówno w całości, jak i każde z zawartych w niej postanowień, oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i zatwierdzona i przyrzekamy, że będzie ściśle stosowana.

Na dowód czego wydaliśmy akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

W Warszawie, dnia 18 lutego 1925 roku.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024