Dodatki do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych na rzecz izb handlowych i przemysłowych (przemysłowo-handlowych, handlowych), izb rzemieślniczych, oraz powstałych na zasadzie austrjackiej ustawy przemysłowej związków stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, spełniających funkcje izb handlowo-przemysłowych lub rękodzielniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 10 października 1925 r.
w sprawie dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych na rzecz izb handlowych i przemysłowych (przemysłowo-handlowych, handlowych), izb rzemieślniczych, oraz powstałych na zasadzie austriackiej ustawy przemysłowej związków stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, spełniających funkcje izb handlowo-przemysłowych lub rękodzielniczych.

Na mocy art. 120 i 125 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o państwowym podatku przemysłowym (Dz. U. R. P. № 79, poz. 550) zarządza się co następuje:
§  1.
Dyrektorowie izb skarbowych (Naczelnik Wydziału Skarbowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego), w których okręgach znajdują się izby handlowe i przemysłowe, izby rzemieślnicze oraz powstałe na zasadzie austrjackiej ustawy przemysłowej związki stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, spełniające funkcje izb handlowo-przemysłowych lub rękodzielniczych, mają corocznie, najpóźniej do dnia 1 września, podawać do wiadomości Ministra Przemysłu i Handlu sumy wpływów, osiągniętych za świadectwa przemysłowe i karty rejestracyjne, nabyte na ostatni rok podatkowy, z wyszczególnieniem wpływów, pochodzących z każdego powiatu, należącego do okręgu izby skarbowej.
§  2.
Minister Przemysłu i Handlu ustala w granicach, określonych w p. a) cz. I art. 120 ustawy, stopę procentową dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych, nabywanych na następny rok podatkowy w powiatach, należących do kręgu danej izby handlowej i przemysłowej, rzemieślniczej względnie zwitku stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, spełniającego funkcje izby handlowo-przemysłowej lub rękodzielniczej, biorąc pod uwag odnośny sumę wpływów według danych otrzymanych od dyrektorów izb skarbowych (Naczelnika Wydziału Skarbowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego) (§ 1), oraz sumę stanowiącą wydatki, niepokryte z własnych dochodów w budżecie izby handlowej i przemysłowej, zatwierdzonym przez Ministra Przemysłu i Handlu, jako też w budżecie izby rzemieślniczej lub związku stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, zatwierdzonym przez Wojewodą.
§  3.
Izby handlowe i przemysłowe, rzemieślnicze i związki stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych powinny przedkładać właściwym władzom nadzorczym odpowiednio uzasadnione preliminarze budżetowe na rok następny w czasie, który dałby możność Ministrowi Przemysłu i Handlu wykonać przepisy § 2 z zachowaniem terminu, przewidzianego w § 4.
§  4.
Do dnia 1 października Minister Przemysłu i Handlu zawiadomi Ministra Skarbu o wysokości stopy procentowej dodatków do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych według poszczególnych powiatów, celem wydania odpowiednich zarządzeń izbom i kasom skarbowym.
§  5.
W terminie przewidzianym w § 4, Minister Przemysłu i Handlu poda ponadto do wiadomości Ministra Skarbu ustalone według powiatów rozdzielniki sum, stanowiących wpływy z dodatku określonego w myśl § 2, celem podziału pomiędzy izby handlowe i przemysłowe z jednej strony, a izby rzemieślnicze lub związki stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych z drugiej strony.
§  6.
Minister Skarbu wyda do dnia 1 listopada zarządzenie, aby kasy skarbowe pobierały na rzecz wymienionych w § 1 instytucyj dodatki do ceny świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych w wysokości ustalonej w myśl § 4 i przekazywały te dodatki w trybie § 52 instrukcji dla kas skarbowych z zastosowaniem rozdzielnika, o którym mowa w § 5 niniejszego rozporządzenia, do tych kas skarbowych, na których terenie mają siedziby uprawnione do poboru tych dodatków izby handlowe i przemysłowe, izby rzemieślnicze, względnie związki stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, spełniające funkcje izb handlowo-przemysłowych lub rękodzielniczych.

Kasy skarbowe w siedzibie wymienionych instytucyj zarachowują własne wpływy na rzecz tych instytucyj, jako też wpływy, przekazane na ten cel z innych kas skarbowych, do sum komunalnych i wypłacają po upływie miesiąca w trybie § 74 instrukcji dla kas skarbowych (ustęp ostatni) uprawnionym do poboru tych sum instytucjom z zastosowaniem rozdzielnika, wymienionego w § 5.

Szczegółowe przepisy w sprawie podejmowania wyżej wymienionych sum wydane będą w drodze osobnego rozporządzenia,

§  7.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od roku podatkowego 1926.

Sprostowania:

a)
W Dz. U. R. P. z 1924 r. № 56, poz. 571 w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 czerwca 1924 r. o zastosowaniu złotego do obliczania składek (premji), jako też świadczeń pieniężnych (rent) i o przerachowaniu na złote dawnych zobowiązań rentowych w ubezpieczeniu urzędników prywatnych w b. dzielnicy pruskiej, w § 4, wierszu 9, zamiast: "... 1. IV 1923 r. do 1. III 1923 r.", winno być "... 1. IV 1923 r. do 1.III 1924 r.".
b)
W Dz. U. R. P. № 78, poz. 543 w ustawie z dnia 1 lipca 1925 r. w sprawie zmian i uzupełnień w obowiązującem na górnośląskiej części województwa śląskiego ustawodawstwie osadniczem w art. 8 w wierszu szóstym zamiast: "polisach" winno być: "listach".

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1925.108.771

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatki do świadectw przemysłowych i kart rejestracyjnych na rzecz izb handlowych i przemysłowych (przemysłowo-handlowych, handlowych), izb rzemieślniczych, oraz powstałych na zasadzie austrjackiej ustawy przemysłowej związków stowarzyszeń przemysłowych i rękodzielniczych, spełniających funkcje izb handlowo-przemysłowych lub rękodzielniczych.
Data aktu: 10/10/1925
Data ogłoszenia: 28/10/1925
Data wejścia w życie: 01/01/1926