united kingdom
ukraine

Ustanowienie Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 18 stycznia 1924 r.
w przedmiocie ustanowienia Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów. *

Na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1923 r. w przedmiocie zniesienia Ministerstwa Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. № 131, poz. 1061) i zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1924 r. zarządzam co następuje:
§  1.
Ustanawia się Generalną Dyrekcję Poczt i Telegrafów dla wykonywania zarządu poczt i telegrafów, przekazanego ustawą z dnia 5 grudnia 1923 r. w przedmiocie zniesienia Ministerstwa Poczt i Telegrafów (Dz. U. R. P. № 131, poz. 1061) Ministrowi Przemysłu i Handlu, pod naczelnym jego kierownictwem.
§  2.
Ministrowi Przemysłu i Handlu zastrzeżone pozostaje załatwianie:
1)
spraw, wynikających ze stosunku do Prezydenta Rzeczypospolitej, ciał ustawodawczych, Prezesa Rady Ministrów i Ministrów;
2)
wnoszenia projektów ustaw i rozporządzeń ogólnie obowiązujących, a ogłaszanych w Dzienniku Ustaw i wniosków na Radę Ministrów;
3)
zawierania umów międzynarodowych, podlegających ratyfikacji;
4)
spraw budżetu i zamknięć rachunkowych Zarządu Poczt i Telegrafów;
3)
oznaczania taryf pocztowych, telegraficznych i telefonicznych;
6)
obsadzania stanowisk służbowych w ramach ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164);
7)
udzielania przewidzianych ustawami koncesji;
8)
zezwalania na zakupy, uskuteczniane zagranicą od 10.000 fr. złotych wzwyż;
9)
innego rodzaju sprawy, których załatwienie Minister Przemysłu i Handlu wyłączy z zakresu działania Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów.
§  3.
Zakres działania Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów obejmuje wszystkie władze, urzędy i urządzenia pocztowe, telegraficzne, telefoniczne i radiotelegraficzne.

Stanowi ona w ramach Ministerstwa Przemysłu i Handlu odrębną jednostkę; administracyjną i porozumiewa się, bezpośrednio z innemi Ministerstwami i władzami centralnemi, oraz z zagranicznemi zarządami pocztowemi i telegraficznemi w sprawach, wchodzących w zakres zarządu Poczt i Telegrafów oraz wykonania rozporządzeń Ministra Przemysłu i Handlu.

§  4.
Na czele Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów stoi Generalny Dyrektor Poczt i Telegrafów, któremu przydziela się do pomocy dwóch Wicedyrektorów i który rozstrzyga ostatecznie we wszystkich sprawach zarządu Poczt i Telegrafów, niezastrzeżonych Ministrowi, Przemysłu i Handlu.
§  5.
Generalna Dyrekcja Poczt i Telegrafów dzieli się na 11 Wydziałów, a mianowicie:
1)
administracyjny,
2)
osobowy,
3)
budżetowe-rachunkowy,
4)
ogólno-gospodarczy,
5)
organizacyjny,
6)
pocztowo-krajowy,
7)
pocztowo-zagraniczny,
8)
komunikacyjny,
9)
eksploatacji telegrafów i telefonów,
10)
budowy i konserwacji,
11)
radiotelegraficzny.

Zakres działania poszczególnych wydziałów określi Minister Przemysłu i Handlu.

§  6.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 28 września 1926 r. prawa i obowiązki Ministra Przemysłu, i Handlu dotyczące państwowego zarządu poczt i telegrafów określone niniejszym rozporządzeniem, przechodzą na Ministra Komunikacji, zgodnie z art. 3 rozp. z mocą ustawy z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz.U.26.97.567).

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.9.85

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie Generalnej Dyrekcji Poczt i Telegrafów.
Data aktu: 18/01/1924
Data ogłoszenia: 28/01/1924
Data wejścia w życie: 28/01/1924