united kingdom
ukraine

Uregulowanie produkcji spirytusu w okresie przejściowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 22 września 1924 roku
o uregulowaniu produkcji spirytusu w okresie przejściowym.

Na mocy art. 99 ustawy z dnia 31 lipca 1924 r. o monopolu spirytusowym (Dz. U. R. P. № 78, poz. 756) i w wykonaniu art. 97 ustęp 4 tejże ustawy zarządza się co następuje:
§  1.
Aż do ustalenia wysokości prawa odpędu zakupi Dyrekcja Państwowego Monopolu Spirytusowego (D. P. M. S.) spirytus odpędzony w miesiącach wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu 1924 r. w wysokości 18% ilości odpędzonej w poszczególnej gorzelni w przecięciu ostatnich ubiegłych trzech kampanij. O ile gorzelnia w jednej lub w dwuch z tychże kampanij nie była czynną oblicza się przeciętną produkcję według ilości odpędzonych w jednej względnie w dwuch pozostałych kampanjach, w których gorzelnia była czynną.

Tak zakupione w myśl ustępu pierwszego ilości jako też ilości przekraczające normę powyżej ustaloną (18%) przeciętnej produkcji zaliczone będą na pierwszy kontyngent, który oznaczy się na czas od 1 września 1924 do 31 grudnia 1925 r.

Ilość odpędzonego spirytusu przekraczająca kontyngent zwolniona zostanie na wywóz zagranicę.

§  2.
Podstawową ceną monopolową ustali się w listopadzie w myśl przepisów art. 5, 10 i 11 ustawy o Monopolu Spirytusowym.
§  3.
Zapłata tej ceny nastąpi w przeciągu dwuch tygodni po uskutecznieniu dostawy i odbiorze spirytusu, nie rychlej jednak aniżeli na dwa tygodnie po ustaleniu ceny.
§  4. 1
Terminy odbioru określi Dyrekcja Państwowego Monopolu Spirytusowego.

O ile odbiór nastąpi przed ustaleniem ceny, D. P. M. S. wypłaci w przeciągu dwuch tygodni po odbiorze zaliczkę w wysokości 45 złotych za hektolitr 100% spirytusu, odpędzonego przez gorzelnią rolniczą, a 35 zł. za hektolitr 100% spirytusu, odpędzonego przez gorzelnię przemysłową.

Gorzelnie, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia są czynne, lub też w czasie od 1 września 1924 r. do tego dnia były czynne, winny uruchomienie to zgłosić najpóźniej do dnia 15 października 1924 r.

Gorzelnie, które rozpoczną odpęd po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, winny uruchomienie zgłosić na trzy dni przed uruchomieniem.

Zgłoszenie o uruchomieniu gorzelni wedle załączonego formularza skierować należy w jednym egzemplarzu bezpośrednio do Dyrekcji Państwowego Monopolu Spirytusowego w Warszawie, a w drugim do właściwego Urzędu Akcyz i Monopolów, względnie Dyrekcji Okręgu Skarbowego.

W zgłoszeniu wymienić należy wysokość produkcji w ostatnich ubiegłych trzech kampanjach oraz wyrazić życzenie co do terminu odstawy.

§  6.
W wyjątkowych wypadkach może D. P. M. S. z ważnych przyczyn zwolnić całkowicie lub częściowo produkcję do 31 grudnia 1924 r. dla natychmiastowego dalszego przerobu pod tym warunkiem, że zwolnione ilości spirytusu zaliczone zostaną na pierwszy kontyngent zakupu spirytusu.

Rektyfikowanie surowego spirytusu nie jest uważane za dalszy przerób, może ono być dokonywane tylko za zgodą Ministra Skarbu. Gorzelnie z oddziałami rektyfikacyjnemi mogą swoją produkcję oczyszczać w nich bez specjalnego pozwolenia, jeżeli się zobowiążą dostarczyć na przydzielony kontyngent spirytus oczyszczony i odpadki Dyrekcji Monopolu Spirytusowego na warunkach, jakie D. P. M. S. w właściwym czasie określi.

Do wywozu spirytusu z gorzelni celem zamagazynowania go w innych zbiornikach potrzebna jest uprzednia zgoda Ministra Skarbu.

§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie dnia 4 października 1924 r.

ZAŁĄCZNIK 

ZGŁOSZENIE

o uruchomieniu gorzelni.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

1 § 4 zmieniony przez § 3 rozporządzenia z dnia 31 października 1924 r. (Dz.U.24.97.906) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 listopada 1924 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1924.86.826

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uregulowanie produkcji spirytusu w okresie przejściowym.
Data aktu: 22/09/1924
Data ogłoszenia: 04/10/1924
Data wejścia w życie: 04/10/1924