Zmiana terytorjum okręgu Zakładu ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie, oraz przekazanie temuż Zakładowi tymczasowo wykonywania ubezpieczenia górników w b. zaborze austrjackim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 grudnia 1919 r.
ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie, oraz w sprawie przekazania temuż Zakładowi tymczasowo wykonywania ubezpieczenia górników w b. zaborze austrjackim.

Na podstawie § 9 ust. 3 austrjackiej ustawy o ubezpieczeniu od wypadków z dn. 28 grudnia 1887 L. 1 Dz. U. P. z r. 1888 oraz § 19 ustawy o ubezpieczeniu od wypadków robotników górniczych z dn. 30 grudnia 1917 L. 523 Dz. U. P. i na zasadzie porozumienia z Rządem Krajowym Księstwa Cieszyńskiego postanawiam co następuje".
Art.  1.

Uchyla się rozporządzenie austrjackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dn. 22 stycznia 1889 L. 11 Dz. U. P., którym ustalono okręg terytorjalny Zakładu Ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie i postanawia się, że okręg Zakładu Ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie obejmować ma całą b. Galicję i tę część Śląska austriackiego, która pozostaje pod zwierzchnim zarządem Rady Narodowej w Cieszynie.

Art.  2.

Wszystkie przedsiębiorstwa, podlegające obowiązkowi ubezpieczenia w myśl ustawy z dn. 28 grudnia 1887 Dz. U. P. L. 1 z r. 1888 oraz ustawy z dn. 20 lipca 1894 L. 168 Dz. U. P., działające na terytorjum, oznaczonem w art. 1, mają być ubezpieczone od 1-go stycznia 1919 w Zakładzie ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie.

Art.  3.

Zakładowi ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie przekazuje się tymczasowo wykonywanie na terytorjum, w art. 1 określonem, ubezpieczenia robotników górniczych, podlegających obowiązkowi ubezpieczenia w myśl postanowień § 1 i 2 ustawy z dn. 30 grudnia 1917 L. 523 Dz. U. P. w Zakładzie ubezpieczenia od wypadków robotników górniczych w Wiedniu, za czas od 1-go stycznia 1919 r. począwszy.

Zakładowi ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie przekazuje się również wszelkie dotychczasowe prawa i obowiązki Zakładu ubezpieczenia od wypadków robotników górniczych w Wiedniu wobec przedsiębiorstw w ust. 1 określonych i pracowników w tych przedsiębiorstwach zatrudnionych.

Art.  4. 1

Zaliczenie przedsiębiorstw do kategorji i klas niebezpieczeństwa, dokonane przez Zakłady, wymienione w art. 2 i 3, pozostają w mocy do dnia 31-go grudnia 1924, względnie do odwołania.

Art.  5.

Właściciele przedsiębiorstw w art. 2 i 3 wymienionych, względnie ich pełnomocnicy, zgłoszą w przeciągu dni 30, licząc od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia, swe przedsiębiorstwa w Zakładzie ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie, dołączając orzeczenie o zaliczeniu wydane przez Zakład ubezpieczenia robotników od wypadków dla Moraw i Śląska w Bernie oraz przez Zakład ubezpieczenia od' wypadków robotników górniczych w Wiedniu. Przedsiębiorstwa nowo otwarte winny być zgłoszone w terminie 14-dniowym w myśl § 18 i 19 ustawy z dnia 28 grudnia 1887, a to pod grozą następstw § 52 tejże ustawy.

Art.  6.

Właściciele przedsiębiorstw, w art. 3 wymienionych, względnie ich pełnomocnicy, obowiązani są przedłożyć Zakładowi ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie obliczenia opłat za ubiegłe okresy płatności i przesłać temu Zakładowi przypadające opłaty, o ile nie uiścili już tych opłat w Zakładzie ubezpieczenia od wypadków robotników górniczych w Wiedniu.

Przedsiębiorcy, którzy uczynili już zadość ciążącemu na nich obowiązkowi przedłożenia obliczeń, względnie uiszczenia opłat za czas od 1-go lipca 1918, winni przedłożyć Zakładowi ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie dowody, że obowiązek ten rzeczywiście wypełnili.

Art.  7.

Doniesienia o wypadkach, zaszłych w czasie od 1-go stycznia 1919 w przedsiębiorstwach, wymienionych w art. 3, które przedsiębiorcy względnie ich zastępcy obowiązani są wnosić po myśli § 29 ustawy z dnia 28 grudnia 1887 do władz politycznych 1-ej instancji, władze te mają po myśli § 30 powołanej ustawy odsyłać bezzwłocznie Zakładowi ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie.

Akta dochodzeń wypadkowych, nieukończonych do dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia, mają być przesłane zakładowi ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie.

Art.  8.

Ubezpieczeni, którzy przed 1-ym stycznia 1919 roku pobierali renty z Zakładu ubezpieczenia robotników od wypadków dla Moraw i Śląska w Bernie oraz Zakładu ubezpieczenia od wypadków robotników górniczych w Wiedniu, przedłożą w przeciągu 3-miesięcy orzeczenia rentowe, wydane przez te Zakłady, Zakładowi ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie.

Art.  9.

Działalność sądów rozjemczych w Krakowie i Drohobyczu, powołanych do życia rozporządzeniem Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Robót Publicznych i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z d. 26 listopada 1914 Nr 339 Dz. U. P., będzie uregulowana osobnem rozporządzeniem właściwych władz.

Art.  10.

Czynności, wynikłe z postanowień niniejszego rozporządzenia w sprawach ubezpieczenia robotników górniczych od wypadków, sprawuje dotychczasowy Zarząd Zakładu ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie, aż do dalszego rozporządzenia.

Art.  11.

Rachunkowość w zakresie czynności, przekazanych Zakładowi ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie, prowadzona będzie

odrębnie.

Art.  12.

Władze i instytucje, które na mocy polecenia Starostwa Górniczego w Krakowie wypłacały i przyznawały renty uszkodzonym, jakoteż przyjmowały opłaty od przedsiębiorców, przedłożą Zakładowi ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie w przeciągu miesiąca od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia wykazy rent wypłaconych, wykazy rent przyznanych i wykazy pobranych od przedsiębiorców opłat.

Art.  13.

Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od dnia ogłoszenia. Warszawa, dnia 29 grudnia 1919 r.

1 Art. 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 1921 r. (Dz.U.21.55.350) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 czerwca 1921 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1920.6.41

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana terytorjum okręgu Zakładu ubezpieczenia robotników od wypadków we Lwowie, oraz przekazanie temuż Zakładowi tymczasowo wykonywania ubezpieczenia górników w b. zaborze austrjackim.
Data aktu: 29/12/1919
Data ogłoszenia: 29/01/1920
Data wejścia w życie: 29/01/1920, 01/01/1919