Żywiecki szpital będzie pierwszym w Polsce obiektem medycznym, który zostanie zrealizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Starostwo żywieckie współpracuje z firmą InterHealth Canada. Kanadyjczycy zajmą się budową i zarządzaniem placówką, która po 30-tu latach, czyli w roku 2044 zostanie przejęta przez samorząd. Budowa będzie kosztowała około 200 mln zł.

Umowa z kanadyjską firmą została zawarta we wrześniu 2011 roku. Od tego czasu trwały starania dotyczące pozyskania finansowania inwestycji. InterHealth Canada prowadzi placówki medyczne między innymi w Turcji, Kuwejcie, Wielkiej Brytanii i w Ameryce Środkowej.

Nowa placówka będzie czterokondygnacyjnym budynkiem o powierzchni około 18 tysięcy mkw. Oprócz obecnie prowadzonych oddziałów (wewnętrzny, ginekologiczno-położniczy, pediatryczny, neonatologiczny, chirurgii ogólnej, ortopedii i rehabilitacji) placówka będzie także prowadziła SOR z lądowiskiem dla helikopterów oraz pracownię diagnostyczną z tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym. W obecnym budynku szpitala powstanie kompleks geriatryczny.
 

Źródło: InterHealth Canada